wtv.pl Świat Indie: Eksperci ostrzegają przed "czarnym grzybem". Połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią
Unsplash.com/nmelchorh

Indie: Eksperci ostrzegają przed "czarnym grzybem". Połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

W ostatnim czasie Indie wyjątkowo mocno doświadczają kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Świat obiegły zdjęcia pacjentów niemogących dostać się do szpitala i umierających w samochodach w oczekiwaniu na możliwość pomocy. Okazuje się, że w tamtym regionie świata osoby walczące z COVID-19 narażeni są na jeszcze jedno niebezpieczeństwo. „Czarny grzyb” atakuje płuca, a grzybica bardzo często przyczynia się do śmierci.

Niestety Indie walczą z kolejnymi problemai sprawiającymi, że życie wielu tysięcy osób jest w niebezpieczeństwie. Osoby chorujące na COVID-19 obawiać mogą się mukormykozy .

Tzw. czarny grzyb to ogromne zmartwienie lekarzy w Indiach walczących o życie swoich pacjentów. O sytuacji alarmuje m.in. „Indian Express”, jak i BBC.

Indie: pacjenci z COVID-19 umierają z powodu mukormykozy

Jak podaje BBC, tylko w ciągu dwóch miesięcy z powodu groźnej grzybicy płuc zmarło w Mumbaju w Indiach aż 6 osób . Dotychczas liczba ta stosowana była w przypadku rozliczeń rocznych zgonów z powodu „czarnego grzyba”.

W ogólnym rozrachunku w dwa miesiące w jednym z mumbajskich szpitali potwierdzono aż 24 przypadki infekcji . Niestety poza 6 zmarłymi osobami, aż 11 pacjentów straciło oczy , które zaatakowane zostały przez groźną grzybicę. Informację tę podał „Indian Express”.

Sytuacja stała się tak poważna i niebezpieczna dla dotkniętych przez koronawirus Indii , iż władze zdecydowały się na wydanie specjalnego komunikatu . Niestety pacjenci walczący z COVID-19 są szczególnie narażeni , z racji, że ich organizm jest osłabiony koronawirusem.

Czym jest „czarny grzyb”?

Mukormykoza będąca obecnie jednym z największych obaw lekarzy w Indiach prowadzących swoich pacjentów, to rzadka choroba . Niestety jednocześnie jest to choroba bardzo niebezpieczna.

Choroba najczęściej atakuje nos oraz zatoki . Niemniej pojawić może się również w mózgu oraz oczach .

Jej cechą charakterystyczną jest to, że najczęściej pojawia się u osób, które są osłabione, co w przypadku osób walczących z COVID-19 jest oczywiste. „Guardian” zapytał o to, dlaczego właśnie w Indiach „czarny grzyb” okazał się tak śmiertelnym zagrożeniem.

Okazuje się, że eksperci wskazali, iż mukormykoza i związana z nią wysoka śmiertelność może być efektem nieleczonej, bądź słabo leczonej cukrzycy . Niezdiagnozowani pacjenci oraz połączenie tego z leczeniem COVID-19 sterydami stosowanymi w Indiach mogło zaowocować wyjątkowo tragicznym bilansem.

Umiera aż połowa zarażonych

Według informacji podawanych przez BBC zgon po walce z groźną grzybicą statystycznie dotyka aż połowy osób . W czasie, gdy organizm osłabiony jest przez COVID-19 szala przchyla się na korzyść „czarnego grzyba”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: BBC / Polsat News

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia