wtv.pl > Tylko u nas > Huragan Ida w Luizjanie. "Dom sąsiadów właśnie płonie i jest zalewany, w środku niemowlę, proszę pomóżcie"
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 09:05

Huragan Ida w Luizjanie. "Dom sąsiadów właśnie płonie i jest zalewany, w środku niemowlę, proszę pomóżcie"

EN 01489293 1889 (1)
PATRICK T. FALLON/AFP/East News

W stanie Luizjana szaleje huragan. Ludzie szukają schronienia na zewnątrz, w samochodach, w zalewanych po strych domach lub w domach roztrzaskiwanych w strzępy. Wołają o pomoc, krzyczą. Na Twitterze na ostatku baterii w telefonie piszą swoje adresy, by znaleźli ich ratownicy.

216 POŁUDNIOWY PRZEJAZD PROSZĘ WYŚLIJCIE POMOC 10 dorosłych Dom się pali, a ludzie tkwią w ciężarówce z wodą pod drzwi! 71 Ridgewood Dr LaPlace, LA 70068

Moja kuzynka i jej czworo dzieci, w tym niemowlę, są uwięzione na strychu, a woda szybko się podnosi. Jeśli ktoś może pomóc lub zna kogoś, kto może, proszę, zróbcie to. **Niedawno uzyskali pozytywny wynik testu na Covid, więc jeśli do nich dotrzesz, załóż maskę.**

https://twitter.com/BrendanKeefe/status/1432388140241674244?s=20

Ktoś utknął na 51, samochód jest prawie cały pod wodą. Jeśli macie łódź, proszę wróćcie tam, aby jej pomóc. Jej telefon się rozładowuje, proszę, pomóżcie jej.

225 Oxbow Dr in laplace on belle terre!!!!!! Około 12 osób, w tym 4-miesięczne dziecko!!

https://twitter.com/TitanicFeetJack/status/1432194314629693440?s=20

DOM SĄSIADÓW WŁAŚNIE PŁONIE W POŻARZE I JEST ZALEWANY PROSZĘ WYŚLIJ POMOC, ST. ANDREWS

Nasza ciocia Dicie M Harris 433 Marvin Garden St, La place La 70068 Ma raka w czwartym stadium i jej dach jest zawalony!!!!!! Zretweetuj, wyślij pomoc!!!! Proszę

JEŚLI JESTEŚ W CAMBRIDGE, ZAPAL ŚWIATŁA LUB RÓB DUŻO HAŁASU, na łodziach są ludzie, którzy pomagają ratować!!!! Proszę RT https://twitter.com/LouisianaCNavy/status/1432448152905334784?s=20

CZY W DZIELNICY JEFFERSON LUB NA INFOLINII ISTNIEJĄ GRUPY RATOWNICZE, PO KTÓRE MOGĘ DZWONIĆ? MÓJ DZIADEK I MALUTKI BRAT SĄ UWIĘZIENI W DOMU, KTÓRY JEST ZALANY I POTRZEBUJĄ POMOCY!!! Oboje mają astmę.

Takich postów na Twitterze są setki.

https://twitter.com/accuweather/status/1432750137672142856?s=20

Huragan Ida: ponad milion domów nie ma prądu

- Huragan Ida wkroczył na ląd w ostatnią niedzielę w stanie Luizjana, koło miasta Port Furcheon – mówi nam Ariel Rodriguez, meteorolog, reporter klimatu. – Wiatr wiał z prędkością przekraczającą 240 km/h. Ida jest drugim najsilniejszym huraganem, który nawiedził Luizjanę od czasu zeszłorocznego huraganu Laura. Wcześniej ostatni tak silny huragan, zwany „Last Island Hurricane” (Huragan ostatniej wyspy), miał miejsce w roku 1856. Ida była nawet silniejsza niż słynny huragan Katrina z 2005 roku, któremu po wkroczeniu na ląd towarzyszyły wiatry nieprzekraczające 200 km/h.

- Dziś, w poniedziałek czasu lokalnego, ponad milion domów nie ma prądu – dodaje Ariel. – Było wiele zgłoszeń zniszczonych linii wysokiego napięcia, przerwanych wałów przeciwpowodziowych, masywnych powodzi, zniszczonych budynków, a także ludzi uwięzionych na dachach przez narastający huragan. Rząd Stanów Zjednoczonych wyznaczył ponad 3600 pracowników Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, by pomogli poszkodowanym, poszukiwali zaginionych, a także uporządkowali straty. Wcześniej tego samego dnia, w poniedziałek, ponad 200 osób zamieszkałych poszkodowane regiony zostało uratowanych przez lokalne służby, głównie łodziami. To było bardzo ciężkie zadanie, głównie przez utratę łączności i zrywający się zasięg komórkowy.

"Nie słyszałem od niego nic od wczoraj krótko po 17:00"

Gdy poszkodowanym wyładowywały się komórki lub zrywał się zasięg, w ich imieniu wołali o pomoc sąsiedzi lub rodzina z innych części USA, z którą mieli kontakt wcześniej. Zerwanie kontaktu z bliską osobą wywoływało lęk o ich życie.

Jestem zaniepokojony: mój przyjaciel z Luizjany informował mnie na bieżąco, ale nie słyszałem od niego nic od wczoraj krótko po 17:00. Wiem, że istnieją tam ogromne uszkodzenia infrastruktury, które prawdopodobnie uniemożliwiają wszelkiego rodzaju telekomunikację, ale nadal… niepokojące - napisał jeden z użytkowników na Twitterze.

Inni przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Oto wskazówka dla Ciebie i wszystkich, którzy mogą pomóc. Rób, co w Twojej mocy, aby zakleić wszelkie rany, takie jak skaleczenia lub zadrapania, które masz / jeśli masz. Wody powodziowe mogą przenosić szalone ilości bakterii, które mogą zainfekować nawet małe rany.

Yea spokojnie rozmawiała z rodziną, kiedy w ich domu zerwał się dach

Na miejscu jest reporter Nick Wagner. Udało mi się z nim skontaktować, mimo trudnych warunków w Luizjanie.

- Właśnie dotarłem do Houmy. Dużo zniszczeń. Drzewo wyrwane z korzeniami, zerwane linie energetyczne. Domy zawalone.

Pytam o historie ludzi, których poznał na miejscu.

- Yea spokojnie rozmawiała z rodziną, kiedy w ich domu zerwał się dach. I mężczyzna na zalewisku, którego dom stoi w wodzie po tym, jak wiatr złamał pale jego domu.

To Flynn Hoob, pracownik naftowy na morzu.

„Ten s*kinsyn strzelił nam prosto w dupę” – powiedział Flynn o huraganie Ida, który złamał 12-metrowe pale, na których stał jego dom w Luizjanie. Hoob przetrwał w swoim domu z wiatrem Idy o prędkości 150 mil na godzinę.

Kiedy jego dom osunął się i spoczął na zalewisku, Hoob wyskoczył ze swojego ganku i schronił się obok. „Jeśli to kategoria 4, nie zostaję. Ale trudno jest wszystko zostawić”.

„Kiedy dobry Pan cię zechce, zabierze cię. To nie był mój czas”.

https://twitter.com/WagsPhoto/status/1432466314900250625?s=20

"Jestem zdewastowany"

Hoob to jeden z tysięcy ludzi, którzy stracili swój dom. Porozmawiałam z Majひ, twórcą #LouisianaFollowTrain, czyli akcji, w której mieszkanki i mieszkańcy Luizjany mogą się ze sobą sieciować. Majひ pochodzi z Luizjany, a w trakcie huraganu zaangażował się w przekazywanie informacji o adresach, pod którymi ludzie potrzebują pomocy.

https://twitter.com/ykmaj6/status/1432381240540344326

- Mieszkam w Edgard w Luizjanie – powiedział mi Majひ.- Część mojej rodziny i przyjaciół straciła wszystko. Padło drzewo na dachu mojego domu i nie wiem, jak tam wszystko wygląda, ponieważ jestem w Houston. Ten huragan wpłynął na życie mojej rodziny i przyjaciół. Mam kontakt z niektórymi. Rozmawiamy o tym, czy mają się dobrze i jak zniszczone są ich domy.

- Kiedy byłem dzieckiem i mieszkałem w Luizjanie, dużo się bawiłem w domu – dodaje Majひ.- Spędzałem czas głównie tam. Grałem w gry prawie przez cały dzień 24/7. A teraz tego domu nie ma.

Zapytałam, co czuje, gdy widzi, co się tam dzieje.

- Jestem zdewastowany.

Powiązane