GIS wydał komunikat ws. fałszywych doniesień dot. koronawirusa
Dziś na oficjalnej stronie GIS-u możemy dostrzec komunikat w sprawie obecności koronawirusa w wodzie. Eksperci postanowili jednoznacznie zaprzeczyć fałszywym informacjom, jakoby w wodzie pitnej mógł znajdować się koronawirus. " Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2 " - uspokaja Główny Inspektor Sanitarny.
GIS uspokaja. Woda pitna nie grozi zakażeniem
Od początku pandemii nie wykazano dotychczas, by koronawirus szerzył się poprzez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi. " Woda wykorzystywana do zbiorowego zaopatrzenia ludności w Polsce, w 73% pochodzi z ujęć podziemnych " - uspokaja ekspert. Podkreślono, że woda jest poddawana uzdatnieniu do spożycia, czyli filtracji i dezynfekcji, w wyniku której dochodzi do skutecznego usuwania jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Główny Inspektor Sanitarny dodał, że SARS-CoV-2 cechuje się znaczną podatnością na działanie dezynfekcyjne chloru (podchlorynu sodu) - substancji najczęściej używanej do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia.
Wyjaśniono, iż wszelkie doniesienia o badaniach dotyczących obecności wirusa w wodzie, odnoszą się do badań obejmujących ścieki lub wody powierzchniowe, a nie wodę przeznaczoną do picia. Badania te zostały zalecone przez samą Komisję Europejską.
Celem przedsięwzięcia jest zaś proces wspierania państw członkowskich Unii Europejskiej w procesie tworzenia sprawnych systemów nadzorowania ścieków, a także gromadzenia kolejnych danych dotyczących pandemii koronawirusa. Nadzór ten będzie w przyszłości wykorzystywany do celów zapobiegawczych lub do wczesnego ostrzegania. " Wykrycie wirusa w ściekach należy traktować jako sygnał możliwej ponownej fali pandemii " - podaje inspektor.
Główny Inspektor Sanitarny w ważnym komunikacie powołał się na badania Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Według obu instytucji wirus SARS-CoV-2 jest niestabilny w środowisku wodnym i w ściekach. " Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 29 lipca 2020 r. nie ma dotychczas potwierdzenia obecności aktywnego wirusa SARS-CoV-2 w nieoczyszczonych czy oczyszczonych ściekach " - komentuje ekspert.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Krystyna Pawłowicz na niepublikowanym wcześniej zdjęciu z młodości
-
Grzegorz Markowski poinformował o złym stanie zdrowia. Reszta zespołu odpowiada
undefined