wtv.pl Polska Episkopat Polski punktuje problem ze szczepionkami AstraZeneki oraz Johnson&Johnson. Chodzi o kwestie sumienia
WTV.pl

Episkopat Polski punktuje problem ze szczepionkami AstraZeneki oraz Johnson&Johnson. Chodzi o kwestie sumienia

19 marca 2022
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz
  • Konferencja Episkopatu Polski wygłosiła swoje stanowisko dotyczące szczepionek AstraZeneki i Johnson&Johnson

  • Zdaniem specjalistów ds. bioetyki z KEP-u, katolicy nie powinni szczepić się przy pomocy preparatów wymienionych firm

  • Podkreślono jednak wyraźnie, że wakcynacja tymi środkami jest możliwa w przypadku, gdy ich wybór nie zależy bezpośrednio od nas

Czy Espiskopat pozwala katolikom na korzystanie ze szczepionek na koronawirusa?

Episkopat vs AstraZeneka i Johnson&Johnson 

Pod koniec ubiegłego roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła oficjalnie, że kwestia szczepień wśród katolików dotyczy sumienia - w wydanym 23 grudnia oświadczeniu nie nakazywano Polakom wakcynacji, ale zauważano, że ograniczanie możliwości zakażania innych jest bezpośrednio związane z miłością do bliźniego , o której naucza Kościół katolicki.

Międzyludzka solidarność - motywowana ewangeliczną miłością bliźniego - przypomina w kontekście zagrożenia pandemią i dostępnych szczepień obowiązek troski także o drugiego człowieka – o wspólnotę ludzką - napisano w dokumencie wydanym przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP - Taka postawa winna znamionować i być wnoszona przez kulturę chrześcijańską, w kręgu której żyjemy.

Dziś stanowisko Konferencji Episkopatu Polski nie jest już tak jasne. Chodzi o informacje dotyczące szczepionek dwóch firm farmaceutycznych, do których dotarli specjaliści organizacji. Badacze przyjrzeli się procesowi produkcji preparatów AstraZeneki i Johnson&Johnson , wskutek czego doszli do niepokojących dla katolików wniosków .

Dziś KEP ogłosił podczas zwołanej konferencji oficjalne stanowisko Zespołu ds. Bioetycznych. Dopuszcza on możliwość wakcynacji środkami wspomnianych firm tylko w przypadku, gdy nie pozostaje możliwość wyboru środka innego producenta .

Szczepionki w oparciu o badania na abortowanych płodach?

Jak przekazał przewodniczący Zespołu, bp. Józef Wróbel, pierwsze z produkowanych szczepionek nie budziły zastrzeżeń Kościoła - korzystać miały bowiem z technologii w oparciu o kwas rybonukleinowy mRNA. W przypadku AstraZeneki i Johnson&Johnson sprawa znacznie się komplikuje.

Jak donosi Konferencja Episkopatu Polski, preparaty na koronawirusa tworzone przez te firmy farmaceutyczne korzystają z materiału biologicznego, który tworzony jest na bazie abortowanych płodów . Zdaniem Zespołu Ekspertów KEP, dobrowolny wybór tych firm, przy możliwości zaszczepienia się innym preparatem, może godzić w wartości etyczne i idee katolików.

Korzysta się z nich w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa - wyjaśnił bp. Józef Wróbel - Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny (...) katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami.

Zaznaczono jednak wyraźnie, że w przypadku, gdy nie ma innej możliwości , np. w sytuacji środki AstryZeneki lub Johnson&Johnson są jedynymi dostępnymi w momencie zgłoszenia się na szczepienie preparatami lub ich wybór wynika z ustaleń dokonanych przez firmy lub urzędy, w których zatrudnieni zostali katolicy, zaszczepienie się nimi nie będzie kolidować z kwestiami etycznymi .

Konferencja Episkopatu Polski wyraziła jednak konieczność sprzeciwu wobec procederu tworzenia szczepionek w oparciu o materiał biologiczny pochodzący z martwych płodów, co ma być jednocześnie wyrazem niezgody na przerywanie ciąży .

Źródło: polsatnews.pl, diecezja.waw.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia