wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Emerytura arcybiskupa Głódzia może być jeszcze większa. Wielu emerytów o takim majątku może tylko pomarzyć

11 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Emerytura metropolity gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia należy do jednych z najwyższych w Kościele Katolickim. Co ciekawe, duchowny może otrzymać kolejny dodatek, który pozwoli na zwiększenie już i tak wysokiego świadczenia.

13 sierpnia arcybiskup Głódź kończy 75 lat. Zgodnie z prawem kanonicznym, będzie mógł wtedy przejśc na kościelną emeryturę. Z tego powodu jego emerytura może wzrośnąć o kolejne 5 tysięcy złotych - informuje Super Express.

Emerytura wojskowa

Większość polskich emerytów nie jest zadowolonych ze swoich świadczeń. Wiele seniorów twierdzi, iż pieniądze jakie otrzymują nie pozwalają im na życie na odpowiednim poziomie. Problem ten całkowicie ominął abp Sławoja Leszka Głódzia. Swoje wysokie świadczenie zawdzięcza przede wszystkim posłudze biskupa polowego Wojska Polskiego, którą pełnił przez 13 lat (dodatkowe 2 lata to służba zasadnicza). W wojsku udało mu się dotrzeć na sam szczyt hierarchii, gdyż odchodząc z niego był generałem dywizji. „Super Express” i portal superbiz.se.pl powołując się na dane z Ministerstwa Obrony Narodowej podają, iż emerytura jaką otrzymują generałowie może wynosić od 10 do 17 tys. zł. Ponadto, tabloid zaznacza, iż Głódź odchodząc z wojska otrzymał również 250 tys. zł odprawy.

Dodatkowa emerytura z Kościoła

Duchowny już 13 sierpnia kończy 75 lat, co oznacza, iż zgodnie z prawem kanonicznym przysługuje mu przejście na kościelną emeryturę. Z informacji, które otrzymał z nieoficjalnego źródła eksperci portal money.pl wynika, że świadczenie emerytalne za posługę w kościele może wynosić nawet 5 tys. złotych.

Dodatkowo duchowny będzie miał zapewnione mieszkanie, wyżywienie, opłacenie rachunków i całkowite pokrycie kosztów leczenia w razie choroby. Od indywidualnych decyzji poszczególnych diecezji zależy również, czy kapłan otrzyma pomoc sprzątaczki, księdza kapelana lub sekretarza. Połączenie dwóch świadczeń, które może otrzymać Sławoj Leszek Głódź może oznaczać, iż miesięcznie na jego konto będzie mogło wpływać ok. 20 tys. złotych.

Źródło: [money.pl, „Super Express”, superbiz.se.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >