Nagonka na Donalda Tuska w programie TVP. "Czy on jest zdrowy na umyśle?"
Zaskakujące, co działo się w odcinku. Chodziło jedynie o słowa Donalda Tuska skierowane do niemieckiej partii CDU.
Donald Tusk skrytykowany w „Motelu Polska”
„Motel Polska” w zamierzeniu jest programem satyrycznym TVP, opierającym się na komentowaniu materiałów telewizyjnych przez znajdujących się w różnych pokojach ludzi. Uczestnicy mieli nie powstrzymywać się przed ostrymi wypowiedziami nastawionymi na prześmiewczość.
Często tematami żartów byli politycy opozycji, w szczególności bardziej znane osobistości Platformy Obywatelskiej . Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci występujących w programowych komentarzach był Donald Tusk - osoba dla TVP niezwykle istotna, bo budująca dychotomię pomiędzy rządami PO i PSL-u, a rządami PiS.
Również w tym odcinku były premier okazał postacią przewodnią. Nawiązano do jego przemówienia wygłoszonego przezeń po niemiecku do partii CDU , która zyskała w ostatnim czasie nowego lidera. Uczestnicy „Motelu Polska” przyglądali się temu wydarzeniu.
- On nie jest zdrowy na umyśle - mówiła jedna z kobiet.
- Hołd tuski. Słowa uwielbienia i poddaństwa złożone CDU - dodała inna.
- Nasz były premier nie ma nic wspólnego z Polakami - powiedział inny uczestnik.
Podobnych komentarzy było więcej, a wszystkie odnosiły się do jednej tylko wypowiedzi Donalda Tuska, który miał nadzieję na dobrą współpracę z CDU w następnych latach.
Materiał „Wiadomości” o Tusku, a w nim... naziści
Odcinek „Motelu Polska” nawiązywał również do obszernego materiału „Wiadomości” TVP na temat wspomnianej wyżej wypowiedzi. Oprócz zamieszczonych fragmentów pojawiły się również nawiązania do II wojny światowej , w kontekście użytego przez Tuska tła - jako rodowity gdańszczanin chciał on mówić z miejsca ważnego dla historii obu krajów.
TVP podchwyciło ów motyw i skierowało go przeciw byłemu premierowi, dodając do swojego materiału fragmenty filmów pochodzących z początków napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku.
- ...z Gdańska - miasta, które dla wielu Polaków jest symbolem niemieckiej napaści na Polskę, która stała się początkiem II wojny światowej - brzmiały słowa redaktora materiału na temat użytego przez Donalda Tuska tła jego przemówienia.
Oprócz tego wypominano mu otrzymane nagrody, krytykę Węgrów (w tej chwili najsilniejszych sojuszników rządu Zjednoczonej Prawicy w Europie) oraz wyjęte z kontekstu słowa z 1987 roku: „ Polskość to nienormalność ”.
źródło: [Twitter/MisztalWiktor][VOD TVP]
Artykuły polecane przez redakcję WTV: