Dlaczego kurs dolara wpływa na całą światową gospodarkę?
Czasami mówi się o nim king dollar i to wcale nie bez powodu. To właśnie dolar amerykański jest najczęściej handlowaną walutą świata. USD bierze udział w ponad 88 procentach transakcji walutowych globalnie. Kiedy nadchodzi kryzys, oczy inwestorów zwracają się na kurs dolara.
Czy to dlatego dolary mają tak duże znaczenie dla gospodarek innych państw na świecie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego gospodarka i sprawy USA nie znikają z czołówek polskich mediów.
Dolar amerykański, czyli dlaczego rynki spoglądają za ocean?
Kluczem popularności USD jest siła gospodarki USA, a także fakt, że wartość najważniejszych surowców takich jak złoto, ropa naftowa jest wyceniana w dolarach amerykańskich. Oznacza to praktyce, że kiedy spada ich wartość, równocześnie cena dolara idzie w górę. Na notowania dolara wpływa nie tylko polityka USA, ale także wydarzenia gospodarcze i polityczne praktycznie z całego świata. Co więcej, dolar amerykański jest pierwszą walutą rezerwową świata, co świadczy o tym, że jest postrzegany jako stabilna jednostka monetarna. Wiele państw pretenduje do tego, aby ich waluta wyprzedziła dolara, jednak ani euro, ani chiński juan, ani kryptowaluty prawdopodobnie w najbliższym czasie nie przejmą palmy pierwszeństwa.
Ile kosztuje dolar i jakie to ma dla nas znaczenie?
Kurs dolara, jak większość walut przeżywał swoje wzloty i upadki. Jednak jeżeli spojrzymy na wykresy, to wyraźnie widać, w którym momencie wybuchł światowy kryzys finansowy. Nawet wybuch pandemii koronawirusa nie spowodował tak gwałtownych zmian na notowaniach, jak kryzys w roku 2008. Jednak początek pierwszej fali zachorowań na COVID-19 wywołał niemałą panikę na rynkach, dolar skoczył wtedy o ponad 20 groszy w górę. W tym roku może USD nie notuje szczytów powyżej 4 złotych, ale nie jest najstabilniejszy w historii. To ile kosztuje dolar aktualne? Możesz to sprawdzić np. tu: https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Na jego kurs duży wpływ ma aktualna polityka FED, która jest ultraluźna, a inwestorzy każdego dnia z niecierpliwością czekają na najnowsze doniesienia.
Cena dolara kiedyś i dziś
Dolar amerykański dzięki swej popularności może być przez niektórych odbierany jak najstarsza waluta na świecie, która cały czas funkcjonuje w obiegu. Jednak USD nie jest nawet na podium w tym rankingu, natomiast nie oznacza to, że dolary nie są walutą cenioną na świecie. Dzisiaj np. w biedniejszych regionach turystycznych waluta USA jest cenniejsza niż lokalne waluty według miejscowych sprzedawców. Często na wakacjach np. w Egipcie możemy spotkać się z sytuacją, że na bazarach 100 dolarów jest równoważne z 100 euro. Wynika to z tego, że lokalni handlarze ustalają sobie własny przelicznik, który nie ma nic wspólnego z oficjalnym kursem dolara.
Tekst zewnętrzny