wtv.pl

Materiały Partnera

Dlaczego kurs dolara wpływa na całą światową gospodarkę?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Czasami mówi się o nim king dollar i to wcale nie bez powodu. To właśnie dolar amerykański jest najczęściej handlowaną walutą świata. USD bierze udział w ponad 88 procentach transakcji walutowych globalnie. Kiedy nadchodzi kryzys, oczy inwestorów zwracają się na kurs dolara.

Czy to dlatego dolary mają tak duże znaczenie dla gospodarek innych państw na świecie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego gospodarka i sprawy USA nie znikają z czołówek polskich mediów.

Dolar amerykański, czyli dlaczego rynki spoglądają za ocean?

Kluczem popularności USD jest siła gospodarki USA, a także fakt, że wartość najważniejszych surowców takich jak złoto, ropa naftowa jest wyceniana w dolarach amerykańskich. Oznacza to praktyce, że kiedy spada ich wartość, równocześnie cena dolara idzie w górę. Na notowania dolara wpływa nie tylko polityka USA, ale także wydarzenia gospodarcze i polityczne praktycznie z całego świata. Co więcej, dolar amerykański jest pierwszą walutą rezerwową świata, co świadczy o tym, że jest postrzegany jako stabilna jednostka monetarna. Wiele państw pretenduje do tego, aby ich waluta wyprzedziła dolara, jednak ani euro, ani chiński juan, ani kryptowaluty prawdopodobnie w najbliższym czasie nie przejmą palmy pierwszeństwa.

Ile kosztuje dolar i jakie to ma dla nas znaczenie?

Kurs dolara, jak większość walut przeżywał swoje wzloty i upadki. Jednak jeżeli spojrzymy na wykresy, to wyraźnie widać, w którym momencie wybuchł światowy kryzys finansowy. Nawet wybuch pandemii koronawirusa nie spowodował tak gwałtownych zmian na notowaniach, jak kryzys w roku 2008. Jednak początek pierwszej fali zachorowań na COVID-19 wywołał niemałą panikę na rynkach, dolar skoczył wtedy o ponad 20 groszy w górę. W tym roku może USD nie notuje szczytów powyżej 4 złotych, ale nie jest najstabilniejszy w historii. To ile kosztuje dolar aktualne? Możesz to sprawdzić np. tu: https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/ . Na jego kurs duży wpływ ma aktualna polityka FED, która jest ultraluźna, a inwestorzy każdego dnia z niecierpliwością czekają na najnowsze doniesienia.

Cena dolara kiedyś i dziś

Dolar amerykański dzięki swej popularności może być przez niektórych odbierany jak najstarsza waluta na świecie, która cały czas funkcjonuje w obiegu. Jednak USD nie jest nawet na podium w tym rankingu, natomiast nie oznacza to, że dolary nie są walutą cenioną na świecie. Dzisiaj np. w biedniejszych regionach turystycznych waluta USA jest cenniejsza niż lokalne waluty według miejscowych sprzedawców. Często na wakacjach np. w Egipcie możemy spotkać się z sytuacją, że na bazarach 100 dolarów jest równoważne z 100 euro. Wynika to z tego, że lokalni handlarze ustalają sobie własny przelicznik, który nie ma nic wspólnego z oficjalnym kursem dolara.

Tekst zewnętrzny

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Niespodziewanie zmarł aktor Mark York. Stworzył kultową postać w serialu "The Office"
Czytaj więcej >

Świat

Joe Biden ma informacje o kolejnych zamachach w Afganistanie. "Atak w ciągu najbliższych 24-36 godzin"
Czytaj więcej >

Świat

Prezes AstraZeneki w końcu się wypowiedział. Ujawnił fakt, który wielu oburzy
Czytaj więcej >

Świat

Nie żyje szanowany artysta, Tom Hall. Miał 85 lat
Czytaj więcej >

Świat

Najnowsze badania wykazały, że ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni w tym roku odpuścić opalanie
Czytaj więcej >

Świat

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson
Czytaj więcej >
Barbara Daszuta

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Artykuł Sponsorowany

Obozy w Bułgarii – dla jakich grup wiekowych są organizowane i czym różnią się programy?
Czytaj więcej >
Świat

Alan Wysocki

Szczepionka na koronawirusa w formie sprayu do nosa? Trwają badania
Czytaj więcej >
Świat

Artykuł Sponsorowany

Tajemnice belgijskiej czekolady – odkryj je z nami!
Czytaj więcej >
Świat

Artykuł Sponsorowany

Reprezentacja Polski przed meczem domowym z Holandią!
Czytaj więcej >
Świat

Konrad Wrzesiński

Papież Franciszek abdykuje? "To więcej niż prawdopodobne"
Czytaj więcej >
Świat

Alan Wysocki

Papież Franciszek trafił do szpitala. Planowana operacja
Czytaj więcej >