wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy kościół płaci podatki? Odpowiedź może was zaskoczyć

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Wiele osób, niezależnie czy wierzących, czy też nie, zadaje sobie to pytanie. Problem polega na tym, że wcale nie jest łatwo na nie odpowiedzieć. Księża podatki płacą, ale w samym Kościele otwartych jest wiele, niebezpiecznych finansowo furtek.

Czy kościół płaci podatki? Zależy o co dokładnie zapytamy. Dary przekazywane na tace nie są opodatkowane, ale też nie trafiają prosto do rąk księży. Oni sami podatki płacą. Wybierają jednak formę w jakiej to robią. Najgorzej sytuacja wygląda, kiedy przyjrzymy się organizacji uroczystości, takich jak chrzty czy wesela. 

Czy kościół płaci podatki? 

Statystyczny, wierzący Polak czy Polka, na tacę oddaje 20-30 zł miesięcznie. Co dzieje się z tymi pieniędzmi? Taca nie jest opodatkowana a jej zawartość przekazywana jest, w zależności od kościoła, na jego renowację, koszty własne, czasem również na cele charytatywne. Jest to tzw. "dochód z niegospodarczej działalności Kościołów". Przeciwnicy tego stanu rzeczy uznają, że tacę należy opodatkować, zwolennicy - zwrócą uwagę, że wierni przekazują na rzecz kościoła pieniądze już opodatkowane.

Dochody z tacy mogą mieć różną wartość. Od takiej, która pokrywa koszty własne, po taką, którą dysponuje Tadeusz Rydzyk (jego “imperium” finansowane jest w pełni z datków wiernych). Niestety, brak dokładnej dokumentacji finansowej otwiera furtkę dla oszustów. Przekazanie kościołowi znaczącej sumy jest świetną metodą prania brudnych pieniędzy.

To samo tyczy się opłat za wydarzenia, takie jak śluby, czy chrzciny. Duchowni pobierają pieniądze za ich odprawienie, według zaproponowanych przez siebie stawek i nie odprowadzają od nich podatku.

Księża mają do wyboru odprowadzanie podatku dochodowego, bądź ryczałtowego (o stałej sumie). W 2014 roku dla proboszczów przewidziano 16 różnych stawek ryczałtu a dla wikariuszy 5. Wszystko zależy od wielkości parafii. Nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie “ile zarabia ksiądz w Polsce”.

Jednocześnie pamiętać należy, że duchowni zwolnieni są z płacenia podatków za działalność w części przeznaczoną na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Ile kościół dostaje od państwa? Ile kościół dostaje z budżetu państwa?

Poza licznymi ulgami podatkowymi, kościół uzyskuje pokaźne sumy z budżetu państwa. Jak policzył portal Money.pl, same dotacje państwa dla katechetów, na katolickie uczelnie, szkoły i przedszkola oraz kapelanów to rocznie 1,65 mld zł.

Michalina KoblaAutor

Redaktor naczelna Nowej Telewizji Internetowej WTV. Z branżą medialną związana od 2015 roku. Prywatne publicystka i vlogerka.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >