wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy kościół płaci podatki? Odpowiedź może was zaskoczyć

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Wiele osób, niezależnie czy wierzących, czy też nie, zadaje sobie to pytanie. Problem polega na tym, że wcale nie jest łatwo na nie odpowiedzieć. Księża podatki płacą, ale w samym Kościele otwartych jest wiele, niebezpiecznych finansowo furtek.

Czy kościół płaci podatki? Zależy o co dokładnie zapytamy. Dary przekazywane na tace nie są opodatkowane, ale też nie trafiają prosto do rąk księży. Oni sami podatki płacą. Wybierają jednak formę w jakiej to robią. Najgorzej sytuacja wygląda, kiedy przyjrzymy się organizacji uroczystości, takich jak chrzty czy wesela. 

Czy kościół płaci podatki? 

Statystyczny, wierzący Polak czy Polka, na tacę oddaje 20-30 zł miesięcznie. Co dzieje się z tymi pieniędzmi? Taca nie jest opodatkowana a jej zawartość przekazywana jest, w zależności od kościoła, na jego renowację, koszty własne, czasem również na cele charytatywne. Jest to tzw. "dochód z niegospodarczej działalności Kościołów". Przeciwnicy tego stanu rzeczy uznają, że tacę należy opodatkować, zwolennicy - zwrócą uwagę, że wierni przekazują na rzecz kościoła pieniądze już opodatkowane.

Dochody z tacy mogą mieć różną wartość. Od takiej, która pokrywa koszty własne, po taką, którą dysponuje Tadeusz Rydzyk (jego “imperium” finansowane jest w pełni z datków wiernych). Niestety, brak dokładnej dokumentacji finansowej otwiera furtkę dla oszustów. Przekazanie kościołowi znaczącej sumy jest świetną metodą prania brudnych pieniędzy.

To samo tyczy się opłat za wydarzenia, takie jak śluby, czy chrzciny. Duchowni pobierają pieniądze za ich odprawienie, według zaproponowanych przez siebie stawek i nie odprowadzają od nich podatku.

Księża mają do wyboru odprowadzanie podatku dochodowego, bądź ryczałtowego (o stałej sumie). W 2014 roku dla proboszczów przewidziano 16 różnych stawek ryczałtu a dla wikariuszy 5. Wszystko zależy od wielkości parafii. Nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie “ile zarabia ksiądz w Polsce”.

Jednocześnie pamiętać należy, że duchowni zwolnieni są z płacenia podatków za działalność w części przeznaczoną na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Ile kościół dostaje od państwa? Ile kościół dostaje z budżetu państwa?

Poza licznymi ulgami podatkowymi, kościół uzyskuje pokaźne sumy z budżetu państwa. Jak policzył portal Money.pl, same dotacje państwa dla katechetów, na katolickie uczelnie, szkoły i przedszkola oraz kapelanów to rocznie 1,65 mld zł.

Michalina KoblaAutor

Redaktor naczelna Nowej Telewizji Internetowej WTV. Z branżą medialną związana od 2015 roku. Prywatne publicystka i vlogerka.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polityka

Sondaż IPSOS. Zjednoczona opozycja mocniejsza niż samotny PiS. Nawet wsparcie Konfederacji nie pomoże

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Polityka

Urodziny Mazurka. Tusk radzi się teściowej ws. posłów, którzy uczestniczyli w imprezie

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Government of Poland, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101125205

Polityka

Minister Czarnek komentuje rezolucję PE. Za wypowiedź o dinozaurach został nominowany w specjalnym plebiscycie

Czytaj więcej >
(screen) rmf24.pl

Polityka

Robert Mazurek napisał kilka słów do Tuska. Już zabiera się za organizowanie kolejnej imprezy

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, CC BY 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95810259

Polityka

Schreiber o aborcji. “Nie w każdym przypadku powinna być zakazana”

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda porównał naród do... trawy. To nie pierwszy raz, gdy prezydent używa tej zadziwiającej metafory

Czytaj więcej >