wtv.pl > Gospodarka > Czy frankowicze mogą taniej spłacać kredyt? Oszczędzanie na kursie franka
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 27.02.2023 22:55

Czy frankowicze mogą taniej spłacać kredyt? Oszczędzanie na kursie franka

young-happy-couple-making-agreement-with-their-financial-advisor-home-men-are-shaking-hands
freepik.com

Mimo tego, że osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich jest coraz mniej, to dane z marca 2022 roku mówiły, że w spłacie jest jeszcze ponad 370 tys. kredytów w CHF na kwotę ponad 90 mld zł. To w dalszym ciągu bardzo duży odsetek. Większość z nich to zobowiązania zaciągane kilkanaście lat temu, w zupełnie innych warunkach finansowych niż te, które panują dzisiaj. Obecny kurs franka szwajcarskiego jest prawie dwukrotnie wyższy niż w latach 2005-2008, czyli wtedy kiedy była złota era udzielania kredytów w tej walucie. Czy istnieje możliwość tańszej spłaty kredytu?

Dynamiczny kurs franka. Jak kształtował się na przestrzeni lat?

Cena zakupu franka szwajcarskiego jest bolączką polskich kredytobiorców od kilkunastu lat. Latem 2008 roku jego cena spadła poniżej 2 zł. Zbiegło się to w czasie z boomem na rynku nieruchomości, kiedy to Polacy nagminnie zaciągali kredyty hipoteczne w helweckiej walucie. Kurs franka szwajcarskiego poniżej ok. 1,9 zł sprawił, że był to wyjątkowo popularny format udzielanych kredytów. Jednak euforia nie trwała długo. We wrześniu 2008 roku przerwał ją upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers. Wstrząs na rynkach finansowych wywołał kryzys, w efekcie czego zainteresowanie CHF mocno wzrosło i kurs franka zaliczył zwyżkę. Archiwalne wykresy kursu pokazują, że frank pod koniec 2008 roku kosztował już 2,80 zł, a w styczniu 2009 przekroczył próg 3 zł. W kolejnych latach miały miejsce drobne wahania na CHF, jednak kryzys zadłużeniowy w strefie euro, który miał miejsce na początku 2012 roku, odbił się również na kursie franka, który sięgnął wówczas do poziomu 3,60 zł. W kolejnych latach szwajcarski bank centralny interweniował i utrzymywał w miarę stabilny kurs rodzimej waluty wobec euro. Stabilizacja była jednak złudna i przerwał ją słynny czarny czwartek 15 stycznia 2015 roku. Nagła zmiana kursów wymiany została wywołana przez decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego, który ogłosił porzucenie polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. Decyzja doprowadziła do paniki na rynkach. 20 stycznia 2015 r. frank kosztował nawet ponad 4,30 zł. Na kolejne dwa lata notowania pary frank-złoty ustabilizowały się na wysokim i niekorzystnym dla frankowych dłużników poziomie 3,80-4,20 zł. Dopiero latem 2017 r. kurs CHF/PLN obniżył się i w efekcie w kwietniu 2018 r. zszedł poniżej 3,45 zł. Od tego momentu następowały już tylko wzrosty. 27 września 2022 roku po raz pierwszy w historii frank przekroczył 5 zł, po czym 29 września zanotował szczyt 5,12 zł i od tamtej pory systematycznie maleje, na koniec 2022 notując poziom ok. 4,80 zł.

Aktualny kurs CHF. Gdzie sprawdzać?

Ci, którzy w dalszym ciągu borykają się ze spłatą kredytu we frankach, uważnie przyglądają się zmianom na rynku i szukają najbardziej korzystnych aktualnych kursów, które pozwolą zaoszczędzić chociaż kilkadziesiąt złotych na przewalutowaniach. Wymiana w kantorze bankowym obarczona jest dodatkową opłatą w postaci spreadu. Wymiana walut w kantorze stacjonarnym to z kolei niezbyt wygodne rozwiązanie, bo zostajemy z plikiem banknotów w dłoni, które i tak musimy wpłacić w banku. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z Internetowego Kantoru, gdzie znajdziemy franka w korzystniejszym kursie niż w kantorach bankowych i co więcej, wymiany waluty dokonujemy online. Szybko, sprawnie i bezpiecznie, bo Internetowy Kantor to instytucja pod nadzorem KNF. Środki na wymianę możesz wpłacić przelewem tradycyjnym szybkim przelewem Przelewy24, kartą płatniczą, płatnością przez aplikację bankową z wykorzystaniem kodu QR czy BLIKiem. Po dokonanej wymianie franki przekazywane są na wskazane przez Ciebie konto.

Kredyt we frankach? Spłacaj z planerem kredytowym

Kiedy masz kredyt w obcej walucie np. CHF, musisz co miesiąc wymieniać złotówki na franki, często po kursie bankowym, na który nie masz wpływu. Zamiast tego możesz wymieniać walutę po korzystniejszym kursie i odesłać ją bezpośrednio na rachunek swojego kredytu. W tym celu musisz dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty związane ze zmianą sposobu spłaty kredytu. Dodatkowo możesz skorzystać z Planera Kredytowego na stronie Internetowego Kantoru, który umożliwia cykliczną płatność walutową. Za pomocą tej funkcjonalności możesz ustawić stałe zlecenie przelewu walutowego, który zostanie wykonany na wskazany rachunek. Jeśli do Planera Kredytowego zostanie dodane zlecenie stałe z banku, użytkownik kantoru może przez długie miesiące korzystać z serwisu, wymieniając tanio walutę i spłacając kredyt. Bez logowania do InternetowyKantor.pl – wszystko dzieje się automatycznie.

Tagi:
Powiązane