wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Bp Edward Janiak na wygnaniu, musiał opuścić diecezję. Gdzie się teraz podzieje?

26 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Bp Edward Janiak został decyzją Papieża Franciszka odsunięty od kierowania diecezją kaliską. Jest to pokłosie ujawnionego w filmie braci Sekielskich tuszowania przypadków pedofilii wśród duchownych. Odpowiedzialny za tuszowanie miał być właś

Zgodnie z decyzją Watykanu bp Edward Janiak będzie musiał opuścić teren diecezji kaliskiej. Nie będzie mógł również w jakikolwiek sposób ingerować w jej pracę.

Bp Edward Janiak odsunięty

Decyzja Papieża została uzasadniona zaistnieniem "poważnych przeszkód uniemożliwiających sprawowanie przez niego urzędu". Obowiązki Janiaka mają zostać przejęte przez metropolitę łódzkiego, arcybiskupa Grzegorz Rysia.

Nie jest jasne dokąd teraz uda się bp Edward Janiak. - Być może zwróci się do dawnych wiernych przyjaciół z archidiecezji wrocławskiej - ocenia ks. Andrzej Kobyliński w rozmowie z Gazetą Wyborczą.Przeciwnego zdania jest teolog i antropolog kultury prof. Stanisław Obirek. Jego zdaniem przyjęcie przez kogokolwiek z hierarchów kościelnych biskupa Janiaka pod swój dach oznaczałoby stanięcie w kontrze do Watykanu. A na to nikt nie może sobie pozwolić. - Podejrzewam, że znajdzie schronienie w jednym z żeńskich zakonów. Przyda się tam, bo siostry zakonne mają deficyt kapelanów, a przy okazji nie będzie wystawiał się już na widok publiczny - stwierdza prof. Obirek.

Kilka dni temu media obiegła informacja o kolejnych problemach biskupa. Gazeta Wyborcza ujawniła niepokojące doniesienia w sprawie stanu zdrowia Edwarda Janiaka. Według nieoficjalnych informacji GW, do duchownego miała przyjechać karetka. Gazeta informuje, że kapłan w momencie interwencji medyków miał być kompletnie pijany. Dziennikarze uważają, że kontakt z nim miał być ograniczony, a on sam nie mógł się nawet wysłowić. Rzekome wydarzenia miały rozegrać się 2 czerwca, dwa tygodnie po premierze najnowszego filmu braci Sekielskich.

Źródła: Radio Zet

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >