bp Edward Janiak. Trwam/ScreenŹródło: Trwam/Screen
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 26 Czerwca 2020

Bp Edward Janiak na wygnaniu, musiał opuścić diecezję. Gdzie się teraz podzieje?

Bp Edward Janiak został decyzją Papieża Franciszka odsunięty od kierowania diecezją kaliską. Jest to pokłosie ujawnionego w filmie braci Sekielskich tuszowania przypadków pedofilii wśród duchownych. Odpowiedzialny za tuszowanie miał być właśnie biskup Janiak.

Zgodnie z decyzją Watykanu bp Edward Janiak będzie musiał opuścić teren diecezji kaliskiej. Nie będzie mógł również w jakikolwiek sposób ingerować w jej pracę.

Dodatkowe 350 zł do emerytury. Seniorzy mogą mieć powody do radościDodatkowe 350 zł do emerytury. Seniorzy mogą mieć powody do radościCzytaj dalej

Bp Edward Janiak odsunięty

Decyzja Papieża została uzasadniona zaistnieniem "poważnych przeszkód uniemożliwiających sprawowanie przez niego urzędu". Obowiązki Janiaka mają zostać przejęte przez metropolitę łódzkiego, arcybiskupa Grzegorz Rysia.

Nie jest jasne dokąd teraz uda się bp Edward Janiak. - Być może zwróci się do dawnych wiernych przyjaciół z archidiecezji wrocławskiej - ocenia ks. Andrzej Kobyliński w rozmowie z Gazetą Wyborczą.Przeciwnego zdania jest teolog i antropolog kultury prof. Stanisław Obirek. Jego zdaniem przyjęcie przez kogokolwiek z hierarchów kościelnych biskupa Janiaka pod swój dach oznaczałoby stanięcie w kontrze do Watykanu. A na to nikt nie może sobie pozwolić. - Podejrzewam, że znajdzie schronienie w jednym z żeńskich zakonów. Przyda się tam, bo siostry zakonne mają deficyt kapelanów, a przy okazji nie będzie wystawiał się już na widok publiczny - stwierdza prof. Obirek.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiadomości TVP bez skrupułów zmanipulowały jej wypowiedź. Zadziwiające sceny na antenie, jest mocna odpowiedź
2. 116 osób tragiczne zginęło jednego dnia od piorunów. Dramatyczne i smutne wiadomości przekazały władze Indii

Kilka dni temu media obiegła informacja o kolejnych problemach biskupa. Gazeta Wyborcza ujawniła niepokojące doniesienia w sprawie stanu zdrowia Edwarda Janiaka. Według nieoficjalnych informacji GW, do duchownego miała przyjechać karetka. Gazeta informuje, że kapłan w momencie interwencji medyków miał być kompletnie pijany. Dziennikarze uważają, że kontakt z nim miał być ograniczony, a on sam nie mógł się nawet wysłowić. Rzekome wydarzenia miały rozegrać się 2 czerwca, dwa tygodnie po premierze najnowszego filmu braci Sekielskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy nie znaczy lepszy. 10 najlepszych używanych samochodów rodzinnych do 20 tys. zł
  2. Wstrząsające nagranie momentu katastrofy autobusu. Widać jak spada z wiaduktu
  3. Skandaliczna manipulacja w TVP Info. Rafał Trzaskowski znów publicznie oczerniony, sytuacja, jakiej nie było
  4. Skandaliczne, znów zaostrzenie kar za aborcję? Kobiety mają dość i znów wyjdą na ulicę
  5. Druk kart wyborczych wykona prywatna firma, a nie państwowa. Zastanawiające i budzące wątpliwości kroki, o wszystkim poinformował Onet
  6. Łukasz Szumowski mówi jak będzie wyglądała sytuacja podczas drugiej fali epidemii. "Obostrzenia mogą powrócić"

Źródła: Radio Zet