wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy przed Bożym Narodzeniem rząd wprowadzi nagły zakaz przemieszczania się? Jest odpowiedź rzecznika

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Co może czekać nas w Boże Narodzenie? W mediach pojawiły się spekulacje o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących przemieszczania się. Przedstawiciel Rady Ministrów postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto się zainteresować i dowiedzieć, na co na

  • Od miesiąca wiemy, że w święta obowiązywać będzie limit osobowy

  • 17 grudnia ogłoszono obostrzenia, jakie zapanują w sylwestra

  • W Radiu Zet zapytano rzecznika rządu o dodatkowe zakazy w Boże Narodzenie

Już w przyszłym tygodniu oficjalnie wejdziemy w okres świąteczny. Boże Narodzenie będzie przebiegało z jednym, dodatkowym zakazem. Chodzi o limit obejmujący imprezy rodzinne. Poza domownikami przy wigilijnym stole będzie mogło zasiąść dodatkowe 5 osób. 

Na co należy przygotować się w Boże Narodzenie? Kolejne obostrzenia nie powinny objąć okresu świątecznego

17 grudnia zapowiedziano nałożenie kolejnych zasad sanitarno-epidemicznych. Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywać narodowa kwarantanna. Jak twierdzi wielu komentujących, w noc sylwestrową wdrożone zostanie rozwiązanie na wzór godziny policyjnej.

Prezes Rady Ministrów nieustannie wskazuje na dynamiczny rozwój kryzysu. Oznacza to, że Zjednoczona Prawica nie może obiecać, że nie dołoży innych restrykcji. Podobne zastrzeżenia padają podczas każdej konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli rządu.

Część opinii publicznej zaczęła obawiać się ograniczenia społecznej mobilności na czas Bożego Narodzenia. Wywołuje to między innymi gwałtowna polityka rządu. Przypomnijmy, że oficjalne wiadomości o zamknięciu cmentarzy wydano dwa dni przed świętem zmarłych. 

Rzecznik rządu Piotr Muller postanowił odnieść się do pogłosek. - Jeżeli chodzi o kwestie związane z ograniczeniem przemieszczania się, to przed świętami nie spodziewałbym się ich. Ale epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, niezależnie od czasu niestety. W związku z tym dodatkowych obostrzeń nie można wykluczać - podał dla Radia Zet. 

12 grudnia informowaliśmy o zaplanowanych działaniach służb mundurowych na czas Bożego Narodzenia. Przedstawicielka KGP przekazała naszej redakcji, że w dominującym zakresie za zwalczanie zjawiska epidemii odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Wioletta Szubska podkreśliła jednak, że zadaniem policji jest wspierania działań sanepidu.

"Oczywiście będziemy reagować na każdy sygnał i zgłoszenie związane łamaniem obostrzeń" - deklarowała dla naszej redakcji.

Pytania dotyczące przebiegu Bożego Narodzenia skierowaliśmy także do Konferencji Episkopatu Polski. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy podczas Pasterki dojdzie do nałożenia dodatkowych zasad bezpieczeństwa. Z wymijającej odpowiedzi nie wynikało, by miało do tego dojść. 

"Liczbę osób mogących wziąć udział w nabożeństwach, tym samym w również Pasterce, regulują państwowe wytyczne epidemiologiczne" - czytamy w odpowiedzi dla naszej redakcji. Hierarchowie Kościoła katolickiego poinformowali także, iż w wielu diecezjach obowiązują dyspensy dotyczące udziału w niedzielnych mszach świętych.

_"Niektórzy Księża Biskupi już ogłosili dyspensy na czas Świąt Bożego Narodzenia. Zachęca się, zwłaszcza osoby starsze, do wspólnej modlitwy za pośrednictwem mediów" - apelowała Konferencja Episkopatu Polski._

Źródło: [Radio Zet]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >