Boże Ciało. Metropolita wrocławski zakazał wielkich procesji.. (zdj. il.) Marek BAZAK/East NewsŹródło: (zdj. il.) Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Czerwca 2020

Boże Ciało zostanie przełożone? Wydano specjalne zalecenia, dla wielu katolików będą ogromnym ciosem

Boże Ciało, jedno z najważniejszych świąt dla członków Kościoła katolickiego, w tym roku z pewnością będzie inne od pozostałych. Wobec niemalejącej liczby zakażeń w naszym kraju zwyczajowe procesje trzeba będzie przełożyć przynajmniej na kolejny rok. Metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny zezwolił jedynie na uroczystości na terenach przykościelnych.

Szczegóły dekretu wydane przez hierarchę z Wrocławia przytacza dziennik "Fakt". Z przekazanych przez tabloid informacji wynika, że wobec panującej w naszym kraju sytuacji epidemicznej tegoroczne Boże Ciało będzie inne niż dotychczasowe obchody tego święta. Kierując się wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, mówiącymi o unikaniu zgromadzeń, metropolita Józef Kupny zdecydował, że wierni zamiast procesji otrzymają jedynie możliwość przejścia wokół kościoła.

Dramatyczne wiadomości z lubelskiego. Pod gruzami mogą być uwięzieni ludzie, doszło do wybuchuDramatyczne wiadomości z lubelskiego. Pod gruzami mogą być uwięzieni ludzie, doszło do wybuchuCzytaj dalej

Boże Ciało bez procesji. Jędraszewski twierdzi inaczej

Arcybiskup zarządził rezygnację ze zwyczajowych pochodów, w których udział brało co roku kilkaset osób. Hierarcha polecił także, by wierni zrezygnowali z budowania popularnych ołtarzy. Zamiast tego abp Kupny zaproponował, by zorganizować większą liczbę mszy. Procesje na terenach przykościelnych zdaniem "Faktu" miałyby zaś potrwać przez osiem kolejnych dni.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Krzyki i kłótnie z policją, odgrodzony duży teren. Jarosław Kaczyński dziś rano rozpoczął uroczystości
2. Turyści z Polski mogą wjeżdżać, ale na innych warunkach niż pozostali. Kolejny kraj podjął decyzję 

Podobne decyzje podjęły również diecezje z Warszawy, Poznania czy Katowic. Cytowany przez portal Gazeta.pl ks. Dr Tomasz Wojtal z archidiecezji katowickiej przekazał: "Procesje ograniczamy do przejścia wokół kościoła z uwzględnieniem reguł sanitarnych. Nie będziemy też budować dodatkowych ołtarzy". Pochody mają się ponadto odbyć w dwóch turach, by udział w nich wzięła możliwie największa liczba wiernych.

Inną drogą postanowił jednak pójść abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski zaprosił ludzi na procesję, która wyruszy spod Katedry Wawelskiej. Archidiecezja przypomniała jednak o maseczkach i zachowaniu przepisów zgodnych z zaleceniami sanepidu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już nie tylko kierowcy zagrożeni mandatami. Od dzisiaj również pasażerowie muszą mieć się na baczności
  2. Zakrwawiona kobieta leżała w śmietniku. Chwilę wcześniej urodziła dziecko. Straszne
  3. Wielkopolska. Doszło do dramatycznego zdarzenia. Kobieta w ciąży i dzieci zostały ranne
  4. Wiadomości TVP znów biją rekordy żenady? W tym wydaniu nagle wydarzyło się coś kuriozalnego
  5. Monika Olejnik zbiła z tropu prezesa PiS pytaniem o brata. Jarosław Kaczyński nie był przygotowany
  6. Sztab kryzysowy zdecydował. Polskie miasto przywraca obostrzenia

Źródła: Fakt.pl / Gazeta.pl