wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Boże Ciało zostanie przełożone? Wydano specjalne zalecenia, dla wielu katolików będą ogromnym ciosem

10 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Boże Ciało, jedno z najważniejszych świąt dla członków Kościoła katolickiego, w tym roku z pewnością będzie inne od pozostałych. Wobec niemalejącej liczby zakażeń w naszym kraju zwyczajowe procesje trzeba będzie przełożyć przynajmniej na kolejny ro

Szczegóły dekretu wydane przez hierarchę z Wrocławia przytacza dziennik "Fakt". Z przekazanych przez tabloid informacji wynika, że wobec panującej w naszym kraju sytuacji epidemicznej tegoroczne Boże Ciało będzie inne niż dotychczasowe obchody tego święta. Kierując się wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, mówiącymi o unikaniu zgromadzeń, metropolita Józef Kupny zdecydował, że wierni zamiast procesji otrzymają jedynie możliwość przejścia wokół kościoła.

Boże Ciało bez procesji. Jędraszewski twierdzi inaczej

Arcybiskup zarządził rezygnację ze zwyczajowych pochodów, w których udział brało co roku kilkaset osób. Hierarcha polecił także, by wierni zrezygnowali z budowania popularnych ołtarzy. Zamiast tego abp Kupny zaproponował, by zorganizować większą liczbę mszy. Procesje na terenach przykościelnych zdaniem "Faktu" miałyby zaś potrwać przez osiem kolejnych dni.

Podobne decyzje podjęły również diecezje z Warszawy, Poznania czy Katowic. Cytowany przez portal Gazeta.pl ks. Dr Tomasz Wojtal z archidiecezji katowickiej przekazał: "Procesje ograniczamy do przejścia wokół kościoła z uwzględnieniem reguł sanitarnych. Nie będziemy też budować dodatkowych ołtarzy". Pochody mają się ponadto odbyć w dwóch turach, by udział w nich wzięła możliwie największa liczba wiernych.

Inną drogą postanowił jednak pójść abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski zaprosił ludzi na procesję, która wyruszy spod Katedry Wawelskiej. Archidiecezja przypomniała jednak o maseczkach i zachowaniu przepisów zgodnych z zaleceniami sanepidu.

Źródła: Fakt.pl / Gazeta.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >