wtv.pl Polityka Andrzej Duda o decyzji UE ws. kopalni Turów: "Unia jest opresyjna"
Flickr/Piotr Drabik - zdjęcie ilustracyjne

Andrzej Duda o decyzji UE ws. kopalni Turów: "Unia jest opresyjna"

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Andrzej Duda skomentował ostatnie kwestie wokół sporu o kopalnię Turów. Określił, że nie będzie "grzeczny jak pudelek", a działania Unii nazwał opresyjnymi. Czy to nowy kierunek prezydenta w stosunku do UE?

Ostatnich wizyt zagranicznych z pewnością nie można nazwać owocnymi - Duda nie spotkał się z Angelą Merkel i Joe Bidenem, wybrał za to kontrowersyjnych polityków, jak Orban czy Bolsonaro . Czy oddala Polskę od UE?

Andrzej Duda ostro o sporze o kopalnię Turów. "Unia jest opresyjna"

Prezydent udzielił wywiadu Michałowi Adamczykowi w TVP. Andrzej Duda nie zostawił suchej nitki na działaniach Unii i wiernym widzom reżimowej telewizji pokazał, co sądzi o relacjach międzynarodowych.

- Postrzegam go tak, że jakaś nieodpowiedzialna pani kazała wstrzymać działanie kopalni w Turowie, nie zdając sobie sprawy, że to jest 7 proc. polskiej energetyki. Nie jesteśmy w stanie wstrzymać tego wydobycia. Być może intencją było to, żebyśmy tę energię kupowali w Niemczech. Nie powinniśmy się godzić na to, żeby te kary płacić - twierdził.

- Unia jest opresyjna, narzucająca, działa na zasadach ideologicznych. Powstała jako Europejska Wspólnota Węgla i Stali, a zmieniła się w ideologiczny klub narzucający krajom zasady, z którymi się nie zgadzają. Polska jest normalnym, demokratycznym krajem - komentował, nawiązując również do kwestii blokowania pieniędzy przez KE m.in. za gminne uchwały anty-LGBT.

- W Unii trwa walka interesów. My postawiliśmy mocno na budowanie polskich interesów. Nie na zasadzie, że będziemy grzeczni jak pudelek. Nie podoba się to największym. Zwalczają nas wszelkimi siłami - opowiadał.

Prezydent był również gościem TVN

W "Faktach po Faktach" Andrzej Duda rozmawiał z Marcinem Wroną i poruszał podobne tematy, bardziej skupił się jednak na kwestiach ideologicznych.

- Nie po to podejmowaliśmy decyzję o wejściu do UE, żeby dać się z niej wypchnąć albo z niej wychodzić. Koncepcja UE budowania wspólnoty gospodarczej, wspólnoty przyjaźni została zastąpiona przez ideologiczne parcie na zasady, które nie leżą w kulturze i tradycji poszczególnych państw - mówił.

Na pytanie o to, czy zgadza się z uchwałami anty-LGBT w gminach odpowiedział:

- Najważniejsza jest ochrona rodziny, nakazuje nam to konstytucja. To powinny być uchwały prorodzinne, o szczególnej opiece rodziny.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wyborcza.pl zdjęcie główne: Flickr/Piotr Drabik - zdjęcie ilustracyjne

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia