wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Bojkot wyborów posłuży tylko jednemu kandydatowi. Opublikowano wyniki najnowszego sondażu

14 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Andrzej Duda jest największym beneficjentem apeli o zbojkotowanie majowych wyborów prezydenckich, wynika z badania IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". W tyle zaczyna zostawać za to kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" rzuca ciekawe światło na nadchodzące wybory, które nadal, według oficjalnych informacji, mogą odbyć się 10 maja.

Po pierwsze, to kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zebrał najwyższy odsetek wyborców, którzy zagłosowaliby na niego w przypadku, gdyby ich "kandydat pierwszego wyboru" wycofał się z wyborów. Druga w tym zestawieniu jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Na trzecim miejscu uplasował się wciąż urzędujący prezydent, z wynikiem około 5 proc.

Andrzej Duda może wygrać w pierwszej turze?

Wynika to z faktu, że "źródłem głosów dla Dudy jest tylko Konfederacja". Wyborcom opozycyjnych kandydatów znacznie łatwiej wyobrazić sobie wybranie innego kandydata. Szef IBRiS Marcin Duma wskazuje, że "strona opozycyjna ma nieskrępowane możliwości przepływu elektoratu".

Wspomniane możliwości mogą jednak nie okazać się wystarczające.

Opozycyjni kandydaci nadal nie wypracowali wspólnej narracji dotyczącej nadchodzących wyborów. Do oficjalnego zbojkotowania głosowania wezwała jedynie kandydatka Platformy Obywatelskiej. Z sondażu IBRiS wynika jednak, że ogromna część obywateli nie popiera takiego rozwiązania.

Według badania przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" aż 40,2 proc ankietowanych nie popiera apelu o bojkot. 30.7 proc respondentów wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie popieram".

Według Dumy "nawoływanie do bojkotu obniża szanse Kidawy-Błońskiej na bycie drugą, a nawet trzecią czy czwartą". Z badania wynika, że na pomyśle bojkotowania wyborów najbardziej zyskuje obecnie urzędujący prezydent. Szef IBRiS dodaje: "Jeśli analizować to, co myślą wyborcy o bojkocie, według tego, jak głosowali w 2019 r., widać, że wezwania do bojkotu korzystne są dla obecnego prezydenta i dla PiS".

Źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >