Agata Duda i kwestia wynagrodzenia dla pierwszej damy w opinii badanych.. (zdj.il.) DAVID MAREUIL/AFP/East NewsŹródło: (zdj.il.) DAVID MAREUIL/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Czerwca 2020

Czy Agata Duda powinna otrzymywać pensję z naszych podatków? Polki i Polacy wyrazili swoją opinię

Agata Duda oraz kwestia jej wynagrodzenia dla pierwszej damy od lat są przedmiotem dyskusji. Liczne obowiązki prezydenckie małżonka powinny być nagradzanie? Pierwsza dama nie pobiera bowiem żadnej pensji z tytułu pełnionej funkcji. Sprawdzamy, czy partnerka ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy mogłaby liczyć na poparcie społeczeństwa w tej sprawie w przypadku zwycięstwa kandydata PiS.

Ponieważ kwestii tej nie regulują przepisy, zakaz pracy dla żony urzędującego prezydenta Polski w teorii nie istnieje. W praktyce Agata Duda zdaje się jednak mieć związane ręce. Zaprzestanie pracy zawodowej i poświęcenie się m.in. funkcji reprezentacyjnej oraz działalności charytatywnej ze strony pierwszej damy są niepisaną zasadą w naszym kraju. Co więcej, prezydencka małżonka nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, mimo licznych obowiązków, z jakimi wiąże się jej rola.

W związku z powyższym pierwsza dama nie jest nawet ubezpieczona, wobec czego, jak przypomina "Super Express" w 2018 roku Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych wysłało do premiera Morawieckiego pismo mówiące o konieczności przyznana pensji Agacie Dudzie. Przedstawiciele organizacji tłumaczyli, że "niewątpliwie jest ona jedną z kobiet najbardziej zapracowanych w kraju", a jej aktywność wyklucza możliwość podjęcia innej pracy zawodowej.

Mieszkaniec Wrocławia wszedł do swojej łazienki i zamarł. Zwierzę uciekło, ale odłowiła je straż pożarnaMieszkaniec Wrocławia wszedł do swojej łazienki i zamarł. Zwierzę uciekło, ale odłowiła je straż pożarnaCzytaj dalej

Agata Duda bez wynagrodzenia

Wspomniany dziennik postanowił sprawdzić, jak kształtują się nastroje reszty społeczeństwa w sprawie wynagrodzenia dla małżonki prezydenta. Na pytanie "Czy pierwsza dama powinna otrzymywać pensję?" internauci mieli odpowiadać na Facebooku. Wyniki sondy nie dadzą zapewne powodów do zadowolenia Agacie Dudzie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiający wyciek z najbliższego otoczenia Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco
2. PR: Polska otworzy granicę w przyszłym tygodniu. Może być przełom

Przeciwni takiemu rozwiązaniu było aż 439 z 584 osób, które wzięły udział w sondzie. Innego zdania było niewiele ponad jedna piąta głosujących. "Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych zarabia okrągłe 0 €, a nasza miałaby zarobić 13 540 zł, to chyba jakaś kpina", pisali przeciwnicy pomysłu, cytowani przez se.pl.

Jedną z nielicznych, którzy w komentarzu wyrazili swe poparcie dla pomysłu pensji dla pierwszej damy była, cytowana przez tabloid, pani Elżbieta. "Tak, powinna. Nie może pracować, ma wyrwę w życiu zawodowym, a wypełnia wiele reprezentacyjnych obowiązków. Więc pensja w wysokości np. przeciętnego wynagrodzenia za pracę albo dwukrotności wynagrodzenia minimalnego z zaliczeniem tego czasu do wysługi lat", napisała kobieta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pielęgniarka z Krakowa przepracowała 252 godziny w maju. Dostała premię wartą dwa bochenki chleba
  2. Policja wydała pilny komunikat. Zaginęła 8-latka i jej matka. Wyszły z domu i przepadły
  3. Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy publicznie poparła jednego z kandydatów na prezydenta. Powiedziała coś, co zaskoczyło wszystkich
  4. Kardynał Stefan Wyszyński wolałby to ukryć? Lokalna społeczność wspomina, jak targał dziewczęta za włosy i wiele innych
  5. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  6. Ostrzeżenia IMGW dla kilku województw. Nadciągają burze z gradem

Źródło: se.pl