wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy Agata Duda powinna otrzymywać pensję z naszych podatków? Polki i Polacy wyrazili swoją opinię

15 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Agata Duda oraz kwestia jej wynagrodzenia dla pierwszej damy od lat są przedmiotem dyskusji. Liczne obowiązki prezydenckie małżonka powinny być nagradzanie? Pierwsza dama nie pobiera bowiem żadnej pensji z tytułu pełnionej funkcji. Sprawdzamy, czy partner

Ponieważ kwestii tej nie regulują przepisy, zakaz pracy dla żony urzędującego prezydenta Polski w teorii nie istnieje. W praktyce Agata Duda zdaje się jednak mieć związane ręce. Zaprzestanie pracy zawodowej i poświęcenie się m.in. funkcji reprezentacyjnej oraz działalności charytatywnej ze strony pierwszej damy są niepisaną zasadą w naszym kraju. Co więcej, prezydencka małżonka nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, mimo licznych obowiązków, z jakimi wiąże się jej rola.

W związku z powyższym pierwsza dama nie jest nawet ubezpieczona, wobec czego, jak przypomina "Super Express" w 2018 roku Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych wysłało do premiera Morawieckiego pismo mówiące o konieczności przyznana pensji Agacie Dudzie. Przedstawiciele organizacji tłumaczyli, że "niewątpliwie jest ona jedną z kobiet najbardziej zapracowanych w kraju", a jej aktywność wyklucza możliwość podjęcia innej pracy zawodowej.

Agata Duda bez wynagrodzenia

Wspomniany dziennik postanowił sprawdzić, jak kształtują się nastroje reszty społeczeństwa w sprawie wynagrodzenia dla małżonki prezydenta. Na pytanie "Czy pierwsza dama powinna otrzymywać pensję?" internauci mieli odpowiadać na Facebooku. Wyniki sondy nie dadzą zapewne powodów do zadowolenia Agacie Dudzie.

Przeciwni takiemu rozwiązaniu było aż 439 z 584 osób, które wzięły udział w sondzie. Innego zdania było niewiele ponad jedna piąta głosujących. "Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych zarabia okrągłe 0 €, a nasza miałaby zarobić 13 540 zł, to chyba jakaś kpina", pisali przeciwnicy pomysłu, cytowani przez se.pl.

Jedną z nielicznych, którzy w komentarzu wyrazili swe poparcie dla pomysłu pensji dla pierwszej damy była, cytowana przez tabloid, pani Elżbieta. "Tak, powinna. Nie może pracować, ma wyrwę w życiu zawodowym, a wypełnia wiele reprezentacyjnych obowiązków. Więc pensja w wysokości np. przeciętnego wynagrodzenia za pracę albo dwukrotności wynagrodzenia minimalnego z zaliczeniem tego czasu do wysługi lat", napisała kobieta.

Źródło: se.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >