Abp Marek Jędraszewski. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 2 Lutego 2020

Abp Marek Jędraszewski może mieć kłopoty. Głos zabrał jego przełożony

Abp Marek Jędraszewski od jakiegoś czasu wzbudza ogromne kontrowersje. Powodem jest treść wygłaszanych przez niego homilii i wywiadów. Istną wisienką na torcie jego przewinień jest nagłośniona w ubiegłym roku sytuacja kobiet, zwolnionych z jego biura prasowego przez fakt bycia niezamężnymi.

Jędraszewskiemu od jakiegoś czasu zarzuca się używanie w niektórych wypowiedziach mowy nienawiści. Tak było chociażby wówczas, gdy ukuł i rozpromował termin "tęczowa zaraza". Można założyć, że hierarcha wyjątkowo lubuje się w neologizmach. Teraz na tapecie pozostaje inne, wymyślone przez niego słowo - "ekologizm".

- To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: "czyńcie sobie ziemię poddaną" - mówił hierarcha w rozmowie z Telewizją Republika. Teraz głos zabrał jego przełożony.

Aktorka znana z Aktorka znana z "Czterdziestolatka" była w wyjątkowej relacji z Rydzykiem. Niewiele osób zna prawdę o Irenie KwiatkowskiejCzytaj dalej

Abp Marek Jędraszewski przemyśli swoją wypowiedź?

W trakcie mszy z okazji stulecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu głos zabrał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. To właśnie jego zastępcą jest Jędraszewski.

- Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Tymczasem dzisiejszy kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia. Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego, bo bycie obrońcami dzieła Bożego stanowi istotną część uczciwego życia - apelował.

Wydźwięk homilii Gądeckiego był drastycznie inny, niż wypowiedziane przez Jędraszewskiego słowa o "ekologizmie".

 - W żadnym przypadku Biblia nie daje podstaw do despotycznego antropocentryzmu, który nie interesuje się losem innych stworzeń. Człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i tę delikatną równowagę, jaka istnieje między bytami tego świata. Prawodawstwo biblijne stanowczo nakazuje człowiekowi szacunek do innych istot żywych - tłumaczył Gądecki.

ZOBACZ TAKŻE:

1. WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światową

2. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa

3. Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

4. Awantura w programie na żywo. Poseł nie wytrzymał, wyszedł ze studia

5. Co się stało Sikorskiemu? Do sieci wyciekły zdjęcia

6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski