wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Abp Marek Jędraszewski może mieć kłopoty. Głos zabrał jego przełożony

2 Lutego 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Abp Marek Jędraszewski od jakiegoś czasu wzbudza ogromne kontrowersje. Powodem jest treść wygłaszanych przez niego homilii i wywiadów. Istną wisienką na torcie jego przewinień jest nagłośniona w ubiegłym roku sytuacja kobiet, zwolnionych z jego biu

Jędraszewskiemu od jakiegoś czasu zarzuca się używanie w niektórych wypowiedziach mowy nienawiści. Tak było chociażby wówczas, gdy ukuł i rozpromował termin "tęczowa zaraza". Można założyć, że hierarcha wyjątkowo lubuje się w neologizmach. Teraz na tapecie pozostaje inne, wymyślone przez niego słowo - "ekologizm".

- To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: "czyńcie sobie ziemię poddaną" - mówił hierarcha w rozmowie z Telewizją Republika. Teraz głos zabrał jego przełożony.

Abp Marek Jędraszewski przemyśli swoją wypowiedź?

W trakcie mszy z okazji stulecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu głos zabrał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. To właśnie jego zastępcą jest Jędraszewski.

- Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Tymczasem dzisiejszy kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia. Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego, bo bycie obrońcami dzieła Bożego stanowi istotną część uczciwego życia - apelował.

Wydźwięk homilii Gądeckiego był drastycznie inny, niż wypowiedziane przez Jędraszewskiego słowa o "ekologizmie".

 - W żadnym przypadku Biblia nie daje podstaw do despotycznego antropocentryzmu, który nie interesuje się losem innych stworzeń. Człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i tę delikatną równowagę, jaka istnieje między bytami tego świata. Prawodawstwo biblijne stanowczo nakazuje człowiekowi szacunek do innych istot żywych - tłumaczył Gądecki.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >