27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy w sprawie ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. O upamiętnienie powstania wielkopolskiego zabiegały lokalne władze i instytucje. Jednak ewentualne przyjęcie inicjatywy nie oznacza, że Polacy zyskają kolejny dzień wolny od pracy.
Powstanie wielkopolskie będzie miało swoje święto? Poparcie społeczne jest duże
Powstanie wielkopolskie (1918-1919) to jeden z niewielu polskich zrywów niepodległościowych, który zakończył się sukcesem. Jego celem był powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej Polskiej.
W związku z tym pojawiła się inicjatywa, aby dzień wybuchu powstania - 27 grudnia, ustanowić świętem. Autorami pomysłu są: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
W czerwcu rozpoczęło się zbieranie podpisów pod pomysłem wielkopolskich instytucji. Poparcie dla tej inicjatywy wyraził m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W okresie wakacyjnym napływały setki deklaracji od władz samorządowych i osób fizycznych. W sumie zebrano ponad 3 tys. petycji. Organizatorzy oddolnej inicjatywy przekazali apel w sprawie nowego święta prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Prezydent kieruje projekt ustawy do Sejmu. Czy będzie kolejny dzień wolny?
Na początku września prezydent spotkał się z inicjatorami nowego święta i zapowiedział inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie. We wtorek 14 września pojawiła się informacja, że Andrzej Duda skierował już projekt ustawy do Sejmu.
Dokument ma wejść w życie 14 dni od momentu ogłoszenia. Co nowe święto oznacza dla Polaków?
Celem inicjatorów jest odpowiednie upamiętnienie powstania wielkopolskiego, a nie ustanowienie kolejnego dnia wolnego. To zdanie podziela również Kancelaria Prezydenta.
“Powstanie Wielkopolskie, chociaż mocno zakorzenione w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu, jaki wywarło na losy państwowości i kształtowanie się granic Rzeczypospolitej”, czytamy w uzasadnieniu na stronie internetowej kancelarii.
- Podkreślam: świętem państwowym, a nie dniem wolnym od pracy! - zaznaczył Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, w trakcie spotkania z prezydentem. - Nigdy nie podejrzewałbym, że Wielkopolanie przyjadą domagać się dnia wolnego od pracy - odparł niezwłocznie prezydent.
Nie każde święto państwowe jest bowiem automatycznie dniem wolnym od pracy. Dla przykładu w 2014 r. świętem państwowym stał się 14 kwietnia, czyli Święto Chrztu Polski. Nie jest to dzień wolny od pracy.
W rozpisce dni wolnych od pracy z uwagi na ważne święta widnieje 13 dni. Wszystko wskazuje na to, że 27 grudnia nie dołączy do tego katalogu.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Łukasz Szumowski dostrzeżony w dniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były minister zdrowia podjął się nowej funkcji
-
Cztery kraje Unii popierają wstrzymanie pieniędzy dla Polski. Przyczyną kwestia praworządności