wtv.pl Pogoda 26 maja na niebie doszło do Superpełni i całkowitego zaćmienia Księżyca
Pixabay/rkarkowski

26 maja na niebie doszło do Superpełni i całkowitego zaćmienia Księżyca

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

26 maja doszło do nietypowego astronomicznego zjawiska. Księżyc znalazł się jednocześnie w Superpełni, a ponadto doszło do jego zaćmienia. Kulminacyjne momenty przypadły na 13:13 oraz 10:47 czasu polskiego. Zjawisko można było obserwować głównie w Australii.

Taka kumulacja zjawisk nie zdarza się często. O ile Superpełnię możemy podziwiać dość często, to następne zaćmienie księżyca przypadnie za trzy lata - tym razem obserwować będzie można je z terenów centralnej Azji.

Superpełnia i całkowite zaćmienie Księżyca jednego dnia

Rzadko kiedy zdarza się, że dochodzi do kulminacji kilku zjawisk astronomicznych jednocześnie. 26 maja doszło do zaćmienia Księżyca przy jednoczesnej Superpełni. Oba zjawiska nie są bardzo rzadkie, ale trudno zobaczyć je na niebie jednocześnie.

Taką okazję mieli mieszkańcy Australii i Oceanii, Japonii oraz zachodniej części Ameryki Północnej. O 10:47 czasu polskiego rozpoczęło się zaćmienie, które można było obserwować przez kilka godzin. Sam moment całkowitego zaćmienia trwał 14 minut.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy pomiędzy Słońcem, a Księżycem w pełni pojawi się Ziemia - by dopełnić formalności, Księżyc będzie musiał wejść w stożek cienia rzucanego przez planetę.

Początki Superpełni można było obserwować już w nocy z wtorku na środę oraz ze środy na czwartek - kulminacja zjawiska w Polsce nie będzie widziana, ale i tak ziemski satelita wydawał się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Będzie to ostatnia Superpełnia w tym roku - poprzednia miała miejsce miesiąc temu - z 26 na 27 kwietnia. Po raz kolejny na to zjawisko będziemy musieli czekać do 2022 roku.

Zaćmienia Słońca i Księżyca - kiedy będzie można obserwować je Polsce?

Całkowite zjawiska zaćmienia Słońca i Księżyca nie zdarzają się na tyle często, by móc uznać je za powszechne. Nawet, jeśli do nich dojdzie, może się okazać, że w Polsce nie będzie możliwości ich obserwacji.

Częściowe zaćmienia zdarzają się jednak o wiele częściej. 10 czerwca 2021 roku i 25 października 2022 roku w Polsce będzie można zaobserwować częściowe (bardzo niewielkie) zaćmienie Słońca.

Na kolejne duże zaćmienie Księżyca, które byłoby widoczne z Polski, poczekać trzeba będzie do 28 sierpnia 2026 roku - wtedy stożek cienia zasłoni niemal całą powierzchnię Księżyca.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [radiozet.pl][timeanddate.com]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia