wtv.pl Polityka Pilne pismo Zbigniewa Ziobry do sądów. Przypadki odmowy przyjęcia mandatu będą analizowane przez resort
WTV.pl

Pilne pismo Zbigniewa Ziobry do sądów. Przypadki odmowy przyjęcia mandatu będą analizowane przez resort

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

Nie milkną echa związane z projektem posłów Zjednoczonej Prawicy, opublikowanym na rządowych stronach internetowych w piątkowy wieczór. Przypomnijmy, że proponowane zmiany w Kodeksie dotyczącym wykroczeń zakładają uniemożliwienie obywatelom możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego .

Rozwiązanie spotkało się z niemałą krytyką społeczną. Noweli przeciwstawiają się ponadto nie tylko opozycyjni politycy, ale również członkowie Porozumienia , koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród głosów sprzeciwu pojawiły się głosy, że zmiany w kodeksie byłyby krokiem w kierunku państwa policyjnego .

Resort Zbigniewa Ziobry pisze do prezesów sądów

Trudno oprzeć się wrażeniu, że projekt powstał wewnątrz Ministerstwa Sprawiedliwości . Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniono bowiem posła Jana Kanthaka , zaufanego człowieka Zbigniewa Ziobry .

Co więcej, według Onetu MS rozesłało do prezesów sądów pismo, w którym domaga się przekazania danych dotyczących spraw w przypadku odmowy przyjęcia mandatu .

Resort Zbigniewa Ziobry chce wiedzieć, czy sprawy były rozstrzygnięte na korzyść obywatela, czy też może przyznano rację policjantowi. Sądy mają ponadto wykazać, jak wygląda procentowy wpływ podobnych spraw na działania sądów rejonowych.

Warto zaznaczyć, że na dostarczenie danych ministerstwo dało prezesom jedynie dwa dni . Sędzia Dominik Czeszkiewicz z Suwałk zaznacza: – To żądanie jest nie do spełnienia .

Przypomnijmy, że jednym z głównych argumentów autorów projektu dotyczącego mandatów było odciążenie sądów. Uzasadnienie to nie trafia jednak do wspomnianego sędziego. Zaznacza on, że sprawy wykroczeniowe to w przypadku jego sądu zaledwie 20 procent .

Choć członkowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry przekonywali, że rozwiązanie pozwoli nam doścignąć Zachód, Czeszkiewicz wskazuje, że zmiany w kodeksie wiążą się ze złamaniem konstytucji i prawem domniemania niewinności .

Sędzia zwraca uwagę, że rozwiązanie to w efekcie „nałożenie na obywatela gigantycznych obowiązków” , związanych z koniecznością samodzielnego napisania profesjonalnego pisma do sądu bądź poniesienia kosztów zatrudnienia prawnika.

źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia