wtv.pl Polska "Wiadomości" TVP w złej sytuacji. Badania są jednoznaczne
TRICOLORS/East News

"Wiadomości" TVP w złej sytuacji. Badania są jednoznaczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

Portal Wirtualne Media przedstawił wyniki badania " Skąd Polacy czerpią informacje o Polsce i świecie? " przeprowadzonego przez IBRiS oraz Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) . Punktem odniesienia dla wyników jest analogiczne badanie przeprowadzone w styczniu bieżącego roku.

Badanie potwierdza, że najpopularniejszym źródłem, z którego czerpiemy informacje, są portale internetowe . Ich popularność wzrosła o 6 punktów procentowych względem wyników sprzed kwartału.

Spadek odnotowały za to media społecznościowe , które jako główne źródło informacji o Polsce i świecie wskazało 29,5 proc. badanych . Wyżej pod względem popularności plasują się nie tylko portale internetowe, ale także telewizyjne programy informacyjne .

Najpopularniejsze programy informacyjne w telewizji

Jak podają Wirtualne Media, drugim najpopularniejszym źródłem informacji po portalach internetowych są dla Polaków według badania IBRiS i IBIMS "Wydarzenia" Telewizji Polsat (38,1 proc.) .

Wyprzedziły one zarówno "Fakty" TVN (35,7 proc.) - które według styczniowego badania były najpopularniejszym telewizyjnym programem informacyjnym - jak i "Wiadomości" TVP (33,2 proc.) . To niepocieszające wieści dla kierowniczki redakcji "Wiadomości" TVP Danuty Holeckiej .

Jeśli chodzi o kanały informacyjne, na prowadzeniu pozostaje TVN24 ( 35,7 proc. wskazań ), wyprzedzając Polsat News ( 29,1 proc. ) oraz TVP Info ( 26,9 proc. ). TVP Info ma jednak wyraźną przewagę nad dwoma pozostałymi stacjami w grupie wiekowej 50-59 lat .

Jak podają Wirtualne Media, z badania IBRiS i IBIMS wynika, że na popularności straciły radio oraz prasa codzienna i tygodniki.

- Spadki prasy potwierdzają to, co wieszczy się od lat: uwaga Polaków masowo przenosi się do internetu. I na tym zjawisku wygrają ci, którzy będą potrafili skutecznie przejść transformację z papieru do internetu - tłumaczy przywoływany przez Wirtualne Media Marcin Wiśniewski z IBIMS.

Słabszy niż przed kwartałem wynik radia jest jednak zdaniem Wiśniewskiego chwilowym spadkiem, który nie naruszy silnej pozycji tego medium wynikającej z faktu, że nie wymaga ono wytężonej uwagi i pełni rolę " wypełniacza przestrzeni w samochodzie czy biurze " .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / teleshow.wp.pl, wirtualnemedia.pl

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia