Kontrowersyjny materiał "Wiadomości" TVP. Uderzają w brak praworządności we Francji i Niemczech
-
"Grodzki bez wyczucia i przyzwoitości" - brzmiał pasek "Wiadomości" TVP, zapraszający do materiału o praworządności. Przedstawiono ujęcia z obozu Auschwitz, a także przypomniano o pancerniku Schleswigu-Holsteinie
-
Zaskakujący materiał wyemitowano 17 lutego. Wczorajsze, wieczorne wydanie dziennika informacyjnego poprowadziła Danuta Holecka zaś materiał przygotował Marcin Tulicki
-
- Państwo Niemieckie i państwo Francuskie ma olbrzymie problemy z praworządnością - deklarował komentator Telewizji Polskiej. Cały materiał trwał przez ponad 4 minuty
Jak podały "Wiadomości" TVP, Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki zorganizował debatę o praworządności, w czasie trwania szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Polityk Koalicji Obywatelskiej chce postawić pytanie, czy praworządność jest pod presją. W debacie weźmie udział przewodniczący Bundesratu, Reiner Haseloff, a także przewodniczący Senatu Republiki Francuskiej Gerard Larcher.
Reporterzy Telewizji Polskiej, powołując się na opinię historyków, zarzucili dwóm członkom Unii Europejskiej poważne problemy z przestrzeganiem zasad praworządności. - A jeśli chodzi o Niemcy - to historycy nie mają wątpliwości: są ostatnim państwem, które ma moralno-etyczne prawo do pouczania Polski - mogliśmy się dowiedzieć.
Wczorajsze "Wiadomości" TVP ostro o Grodzkim i Tusku
Komentatorzy medium przypomnieli o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego wobec osób, które demonstrowały na ulicach Francji i Niemiec. Zaproszenie marszałka określono mianem "problematycznego" i "wstydliwego" . Warto jednak podkreślić, że polityk Platformy Obywatelskiej jest trzecią, najważniejszą osobą w państwie, kierującą pracami izby wyższej polskiego parlamentu. - Niemiecki system prawny jest upolityczniony - oskarża historyk.
Przypomniano o relacji na linii Warszawa-Berlin. - Ludobójstwo, obozy śmierci, bombardowanie polskich miast , czy dzieła sztuki skradzione przez Niemców w czasie II Wojny Światowej - wyliczał dziennikarz "Wiadomości" TVP. W materiale przedstawiono archiwalne ujęcia z czasów okupacji i Powstania Warszawskiego. Mogliśmy dostrzec także tak zwane przebitki z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Powołano się na oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego , który zarzucił Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości liczne zaniedbania i zaniechania w ściganiu nazistowskich żołnierzy po zakończeniu II Wojny Światowej. Zaprezentowano słynny pancernik Schleswig-Holstein, który został wykorzystany w bitwie pod Westerplatte. Chwilę później widzom "Wiadomości" TVP ukazał się Donald Tusk .
Dziennikarze mówili o "płomiennym" przemówieniu polityka do "przyjaciół" z niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Wskazano także, że mowa została wygłoszona w języku naszego zachodniego sąsiada. - Słowa bolą podwójnie i wywołują podwójne oburzenie - oceniał reporter.
- Na miejscu marszałka Grodzkiego zorganizowałbym konferencję o reparacjach wojennych - sugerował komentator, jednak "Wiadomości" TVP nie dopuszczają "niezręczności", a wręcz mówią o celowym działaniu członka Platformy Obywatelskiej.
Według Telewizji Polskiej senator zaprasza zagranicznych polityków do ingerowania w polskie interesy. W materiale nie usłyszeliśmy jednak informacji, że debata miała miejsce z okazji 30-lecia istnienia Trójkąta Weimarskiego . "Forum Dialogu" odbędzie się w formie wideokonferencji. Co więcej, Trójkąt Weimarski tworzą jedynie trzy państwa - Polska, Niemcy i Francja . Trudno wskazać, jak mogłaby wyglądać alternatywna lista gości.
Trójkąt Weimarski zaś miał na celu przezwyciężenie podziałów Europy poprzez integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi
Redakcja nie przedstawiła też pełnej listy gości programu. Zaliczają się do nich:
-
Senator Jean-Yves Leconte, członek Komisji Prawnej i Komisji do Spraw Unii Europejskiej Senatu Francji
-
Claire Bazy Malaurie, wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej, członek francuskiego Trybunału Konstytucyjnego
-
Senator Aleksander Pociej, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP
-
Prof. dr hab. Ewa Łętowska, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego RP
-
Senator M. Jean-François Rapin, przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej Senatu Francji
-
Senator Bogdan Klich, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP
Tematem zaś będzie obrona praworządności, ale w ujęciu systemu prawnego Unii Europejskiej.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: