wtv.pl Ekologia WHO pilnie alarmuje Polaków. Jakość powietrza u nas jest tragiczna
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

WHO pilnie alarmuje Polaków. Jakość powietrza u nas jest tragiczna

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

Według ustaleń WHO , których szczegóły przytacza serwis o2.pl, w ubiegłym roku zaledwie 24 spośród 106 monitorowanych przez Światową Organizację Zdrowia krajów spełniało normy dotyczące jakości powietrza .

Jak wynika z badań ekspertów, w niektórych regionach poziom zanieczyszczenia przekraczał normy WHO sześcio-, a nawet ośmiokrotnie .

WHO: zanieczyszczenia skracają życie o 3 lata

Sytuacja dotycząca jakości powietrza najgorzej prezentuje się w Azji Południowej. Wspomniany portal zaznacza, że najwięcej zanieczyszczeń nadal odnotowuje się w Indiach , mimo że w minionym roku odnotowano tam 15-procentowy spadek.

Mimo 11-procentowego spadku zanieczyszczenia powietrza dane odnotowane w Chinach nadal dwukrotnie przekraczają zalecane przez WHO normy .

W raporcie zwrócono uwagę również na sytuację w Polsce, przekazując, że jakość powietrza w naszym kraju nadal jest niebezpieczna . Eksperci zwrócili uwagę, że głównym problemem naszego kraju jest obecność licznych elektrowni węglowych.

Szczególny nacisk położono na analizę zanieczyszczeń, które generuje położona w Bogatyni elektrownia Turów . Według danych WHO w roku 2017 pochodzące z Turowa zanieczyszczone powietrze doprowadziło do śmierci blisko 120 osób .

>

Podkreślono, że elektrownia wpływa nie tylko na mieszkańców Polski, ale również obywateli sąsiadujących z miejscowością Niemiec oraz Czech.

Z badań WHO wynika, że zanieczyszczenia powietrza mogą skracać średnią długość życia nawet o trzy lata . Z wyliczeń wynika, że rokrocznie powodują około 8 milionów przedwczesnych śmierci.

Światowa Organizacja wystosowała apel do rządów wszystkich krajów, w którym zwrócono uwagę na poważne podejście do sprawy jakości powietrza.

Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem poinformowało, że pandemia stworzyła swoistą furtkę do poprawy sytuacji. W opinii jednego z głównych analityków CREA Lauriego Myllyvirta lockdown jest odpowiednim momentem na rozpoczęcie przejścia na zieloną energię .

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: o2.pl

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia