wtv.pl Polska Jedenastu migrantów znalezionych poza strefą stanu wyjątkowego. Trzech zabrano do szpitala
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Jedenastu migrantów znalezionych poza strefą stanu wyjątkowego. Trzech zabrano do szpitala

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Jedenastu uchodźców przedostało się do Polski, omijając strefę stanu wyjątkowego. Zostali odnalezieni przez aktywistów, którzy się nimi zaopiekowali. Troje z nich musiało trafić do szpitala ze względu na ciężki stan zdrowia.

Nie kończy się również historia uchodźców zatrzymanych w Usnarzu Górnym - część z nich jest w kontakcie telefonicznym z Fundacją Ocalenie.

Jedenastu imigrantów przedostało się do Polski. Trzech musiało trafić do szpitala

Osobami, którym udało się dotrzeć do granic Polski było jedenastu mężczyzn w wieku poniżej 30 lat. Trzech z nich było w ciężkim stanie i zostali przewiezieni do szpitala, jak donosi białostocka "Gazeta Wyborcza".

Migrantów odnaleziono w Kuźnicy. Od jakiegoś czasu te tereny patrolowały współpracujące ze sobą organizacje pomagające migrantom zrzeszone w Grupę Granica.

Dzięki temu, że mężczyźni ominęli strefę stanu wyjątkowego, udało im się uzyskać pomoc od aktywistów.

Straż Graniczna powoli zyskiwała również kolejne informacje o migrantach. Trzech z nich, którzy trafili do szpitala, miało być zarażonych COVID-19.

- Pozostałych osiem osób przebywa obecnie w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy, są w izolatorium na kwarantannie - informowała mjr Katarzyna Zdanowicz ze straży granicznej.

Co dalej z migrantami? Straż Graniczna nie ma wątpliwości

Wiadomo już też, co stało się z pozostałymi migrantami. Jak informuje straż graniczna, zostali oni zatrzymani za nielegalne przekroczenie granicy.

Prawdopodobnie czeka ich odpowiedzialność karno-administracyjna. Może też się okazać, że straż zastosuje tzw. metodę push-back wypychania migrantów poza polską granicę bez możliwości proszenia o azyl na terenie kraju, do którego wcześniej przybyli.

Metoda ta jest szeroko krytykowana przez działaczy na rzecz praw człowieka.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, bialystok.wyborcza.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia