wtv.pl Polska Transpłciowość i "społeczność LGBTQ" przedstawione jako patologia. Oburzający policyjny podręcznik, Bodnar reaguje
csp.edu.pl [screenshot]

Transpłciowość i "społeczność LGBTQ" przedstawione jako patologia. Oburzający policyjny podręcznik, Bodnar reaguje

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

Podręcznik poświęcony jest między innymi alkoholizmowi, narkomanii, prostytucji czy sektom, ale w kontekście patologii społecznych mowa jest w nim także o subkulturach, do których - obok skinów czy punków - miałaby się zaliczać " społeczność LGBT " wraz z " reprezentantami Gender Fluid " .

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich / rpo.gov.pl, poptown.eu, csp.edu.pl

Na kuriozalny i szkodliwy podręcznik " Patologie społeczne. Wybrane zagadnienia " autorstwa Marcelego Śmiałka, który znalazł się wśród materiałów dydaktycznych Centrum Szkolenia Policji (CSP) w Legionowie , jako pierwszy zwrócił uwagę portal poptown.eu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

- Osoby transpłciowe nie stanowią żadnej określonej subkultury czy mody. Transpłciowość nie jest efektem swobodnego wyboru człowieka, tylko jego cechą osobistą - wyjaśnia w piśmie Adam Bodnar.

RPO podkreśla również, że według nauk medycznych transpłciowość nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym, lecz jedną z postaci tożsamości płciowej, w związku z czym " jako taka nie stanowi „patologii społecznej”, tylko pewną trwałą dyspozycję psychologiczną danej osoby" .

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w sprawie skandalicznych materiałów szkoleniowych policji, w których o osobach transpłciowych mówi się w kontekście patologii społecznych.

W związku z tym RPO prosi o odniesienie się szefowej ośrodka w Legionowie do jego wątpliwości oraz o wyjaśnienie, w jaki sposób uczestnikom szkoleń przekazywane są zwarte w podręczniku treści dotyczące osób transpłciowych i niebinarnych .

- Czy w trakcie szkoleń omawiany jest także szerszy kontekst transpłciowości ? Jeśli tak, to w jaki sposób i na podstawie jakich materiałów? Czy w aktualnym programie szkoleń  uwzględniona jest tematyka antydyskryminacyjna ? Jeśli tak, to w jakim wymiarze tematycznym i czasowym? - dopytuje ponadto RPO.

W środę w sprawie podręcznika zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich ., kierując pismo do kierowniczki CSP w Legionowie insp. Anny Rosół , w którym zwraca uwagę na to, że powielający niezgodne z wiedzą naukową stereotypy podręcznik może przyczynić się do dyskryminowania przez funkcjonariuszy i tak już szczególnie narażonych na dyskryminację osób transpłciowych .

Bodnar wskazuje także, że podręcznik - zamiast rzetelnie wyjaśnić, " kim są osoby transpłciowe lub niebinarne " jedynie bezpodstawnie sugeruje, że są one nastawione na " negowanie obowiązujących norm kulturowych ", co jednak stanowi pomieszanie porządków.

Bycie osobą transpłciową w żaden sposób nie determinuje naszego stosunku do obowiązującego systemu wartości, wiąże się bowiem jedynie z " pewnym trwałym sposobem przeżywania swojej płci ".

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia