wtv.pl Polska Strajk Kobiet organizuje spotkanie w obronie wolnych mediów. “Chodzi o każdą z nas, każdego z nas”
Piotr Molecki/East News

Strajk Kobiet organizuje spotkanie w obronie wolnych mediów. “Chodzi o każdą z nas, każdego z nas”

19 marca 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

Ważą się losy lex TVN, a grono osób niezadowolonych z kneblowania wolności mediów rośnie. W czwartek pod Senatem spotkanie zamierza zorganizować Strajk Kobiet. Inicjatorzy wydarzenia przekonują, że “chodzi o każdą, każdego z nas”.

Strajk Kobiet będzie pod Senatem

11 sierpnia po burzliwym posiedzeniu Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, popularnie określany jako lex TVN. Zgodnie z jego zapisami podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą mogły kontrolować spółek z siedzibą w Polsce.

Choć komentatorzy życia publicznego są przekonani, że projekt jest wycelowany w stację TVN, należącą do amerykańskiego koncernu Discovery, to skutki przyjęcia prawa mogą być dużo bardziej dotkliwe. Od ponad miesiąca nie milkną głosy krytyków, którzy zwracają uwagę, że za sprawą nowelizacji rząd ograniczy wolność mediów w Polsce.

Dlatego też szykują się kolejne protesty. Tym razem za organizację wydarzenia odpowiada Strajk Kobiet, który w październiku 2020 r. skłonił setki tysięcy obywateli do wyjścia na ulice w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Chęć walki o wolność mediów Strajk Kobiet zaznacza w mediach społecznościowych. Na Facebooku powstało wydarzenie, w którym informuje o planowanych działaniach.

"Zawalczmy o siebie nawzajem"

Spotkanie zaplanowano na czwartek 9 września. Tego dnia od godz. 11:00 Senat będzie debatował nad ustawą, która zdaniem Strajku Kobiet, “likwiduje wolność mediów w Polsce”.

Organizatorzy zapraszają obywateli do parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, aby wspólnie przysłuchiwać się senackiej debacie na telebimie. W przerwie pojawią się senatorowie i senatorki.

Jak Strajk Kobiet stara się przekonać obywateli do zaangażowania? W opisie wydarzenia organizatorzy tłumaczą, że wolność słowa i prawo do informacji to jedna z najważniejszych wolności obywatelskich, bez których, podobnie jak bez pełni praw kobiet, nie ma praw człowieka.

“Bo #WolneMedia to opowieść o tym, skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Opowieść o świecie tu i teraz. Jesteśmy jego częścią. Bez nas to nie jest prawdziwa opowieść. Bez nas to zwykła ściema”, czytamy na Facebooku.

Strajk Kobiet zwraca uwagę, że to już kolejna próba ograniczania wolności wyboru. “Bo walcząc o #WolneMedia – tak jak walcząc o prawo do aborcji, a więc o prawo do zarządzania własnym życiem i ciałem, o niewypowiadanie Konwencji Stambulskiej, a więc o prawo do wolności od przemocy, o wolne sądy, a więc o prawo do sprawiedliwości – walczymy o siebie nawzajem”, czytamy w opisie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Lex TVN w Senacie. Komisje za odrzuceniem dokumentu

Jakie są szanse na przyjęcie przez Senat nowelizacji ustawy? W poniedziałek odbyło się posiedzenie komisji w tej sprawie.

Prof. Marek Chmaj przedstawił ekspertyzę, która wskazuje, że projekt łamie konstytucję. Ostatecznie połączone komisje senackie odpowiedziały się za odrzuceniem lex TVN. Warto pamiętać, że w Senacie większość ma opozycja.

Jednak ewentualny sprzeciw senatorów nie oznacza, że dokument przepadnie całkowicie. Z Senatu projekt trafi z powrotem do Sejmu. W trakcie pierwszego głosowania lex TVN został przyjęty dzięki głosom kukizowców i dwóch posłów niezrzeszonych. Czy i tym razem znajdzie się odpowiednia większość?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia