wtv.pl Polityka Sejm zadecydował o stanie wyjątkowym. Morawiecki oskarża opozycję o sprzyjanie Moskwie
Piotr Molecki/East News

Sejm zadecydował o stanie wyjątkowym. Morawiecki oskarża opozycję o sprzyjanie Moskwie

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

Po głosowaniu w Sejmie nad wprowadzonym przed kilkoma dniami stanem wyjątkowym przy pasie granicznym z Białorusią. Przemawiający w trakcie debaty Mateusz Morawiecki wspomniał powstające w Moskwie i Mińsku scenariusze, które "zagrażają naszej suwerenności". Zaatakował też opozycję.

Stan wyjątkowy , wprowadzony w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią, obowiązuje od czwartku. Na mocy rozporządzenia prezydenta, który odpowiedział na wniosek rządu, wprowadzono go na 30 dni .

Rozporządzenie Andrzeja Dudy uchylić może Sejm, który dziś zebrał się, by debatować nad przyjętym rozwiązaniem .

Mateusz Morawiecki: zagrożenie suwerenności

Podczas sejmowego wystąpienia premier zapewnił, że w Moskwie i Mińsku "rozpisane są scenariusze, które zagrażają naszej suwerenności, zagrażają bezpieczeństwu państwa polskiego".

Mamy do czynienia z szeroko zakrojoną prowokacją polityczną – przekonywał w poniedziałek Mateusz Morawiecki .

Szef rządu wspominał próbę przepchnięcia przez polską granicę dziesiątek tysięcy nielegalnych imigrantów , którzy zdaniem premiera powinni ubiegać się o status uchodźcy na Białorusi będącej pierwszym krajem na ich drodze, który podpisał Konwencję Genewską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Morawiecki uderza w opozycję

Następnie premier zwrócił się do opozycji , zapewniając, że odgrywa ona " rolę oklaskiwaną właśnie w Moskwie i Mińsku" .

Polityk zapewniał, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości strzeżenie polskiej granicy jest jednym z podstawowych obowiązków. I dodał: – Za granicę państwa przelewały krew pokolenia Polaków. Ta granica jest świętością

Wspominając rozpoczynające się za kilka dni manewry Zapad-2021 , w których udział weźmie około 200 tysięcy rosyjskich i białoruskich żołnierzy , Morawiecki przekonywał, że obecnie "bardzo łatwo o prowokację" .

Ocenił tez, że trwający konflikt nie ma wyłącznie charakteru dyplomatycznego. – To jest próba naruszenia integralności państwa polskiego, suwerenności naszych granic i na to pozwolić nie możemy i nie pozwolimy – mówił w Sejmie szef rządu PiS.

Stan wyjątkowy zostaje

Sejm w końcu po 19:00 zdecydował o stanie wyjątkowym. Ku uciesze partii rządzącej udało się zatwierdzić decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie powiatów polskiej ściany wschodniej. Przeciwko uchyleniu rozporządzenia głosowało 225 posłów PiS, 8 z Konfederacji, 6 członków Porozumienia, 3 posłów koła Polskie Sprawy oraz dwoje niezrzeszonych.

Przeciwko była Koalicja Obywatelska i Lewica, czyli kolejno 114 i 44 osoby. Natomiast PSL wstrzymało się od głosu. Opozycja przede wszystkim bije na alarm w związku z uchybieniami, jakie władze poczyniły, wprowadzając stan wyjątkowy. Wątpliwości budzą jednak nie tylko braki w papierach, ale fakt, że na tereny objęte stanem wyjątkowym nie mogą wstępować media, a lokalne biznesy mają nierzadko utrudnione pole działania - chociażby hotele odwołują rezerwacje, a sklepy cierpią na spadek liczby klientów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia