wtv.pl Ekologia Twórczy recykling, czyli jak artystycznie wykorzystać odpadki, a przy okazji pomóc potrzebującym
WTV.pl

Twórczy recykling, czyli jak artystycznie wykorzystać odpadki, a przy okazji pomóc potrzebującym

19 marca 2022
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz

"Projekt Recykl to powtarzający się cykl, który nie tylko reanimuje przedmioty, ale przynosi nowe" - przekonują inicjatorzy akcji.

Czym jest "Recykl"? 

Pomysłodawcą akcji jest 29-letni artysta z Gdańska, Sebastian Choromański . Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kurator wystaw i organizator imprez branżowych, prowadzący wraz z życiową i artystyczną partnerką Julią Tymańską, galerię sztuki "Pawlacz" przy ulicy Długie Ogrody.

Koncepct tak nietypowego przedsięwzięcia zrodził się w głowie młodego malarza w czasie, gdy współpracował z instytucją Gdański Archipelag Kultury. Podczas niszczenia niepotrzebnych dokumentów , przypatrywał się skrawkom papieru, które wpadały do kubła i jako posiadacz wrażliwej duszy i twórczego umysłu, myślał o tym, w jaki sposób można byłoby wykorzystać uzyskany w ten sposób materiał.

Po pierwsze - ze śmieciami jest problem i do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Po drugie - tracimy budulec , który można byłoby użyć do stworzenia czegoś, co nie tylko mogłoby stanowić wartość artystyczną, ale również pomóc osobom potrzebującym funduszy na leczenie. Daleko nie trzeba szukać, bo takiego wsparcia z pewnością potrzebuje Gdańska Fundacja Korczaka , której w pełni poświęcony ma zostać "Recykl".

- Podopieczni Fundacji Korczaka w Gdańsku są podwójnie wyjątkowi: po pierwsze to dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej , po drugie los doświadczył je chorobą. Pieniądze zostaną przeznaczone na terapię - tłumaczy w rozmowie z WTV Sebastian Choromański.

Akcja odbywa się z ramienia firmy eventowej Tarifa****, w której dziale kreatywnym pracuje artysta. To właśnie podmioty kooperujące z przedsiębiorstwem mają jako pierwsze przekazać "materiał" do stworzenia dzieł artystycznych, ale "Recykl" jest również otwarty na współdziałanie z innymi biurami.

- Ścinki z niszczarek będziemy zbierać do pojemników postawionych w biurach. Każdy kto ma do nich dostęp, będzie mógł dorzucić zawartość swojej niszczarki. Współpracują z nami duże firmy, dla których Tarifa przeprowadzała szkolenia, konferencje, targi, gale firmowe… Nie zamknęliśmy jeszcze naborów, zgłosić może się każda firma , której zależy na uczestnictwie w CSR-owym projekcie - opowiada inicjator.

Coś więcej niż recykling

Autorką powyższej grafiki jest Natalia Dębicka.

Sebastian Choromański tłumaczy, że przetworzenie zużytego papieru na sztukę może mieć więcej wartościowych zastosowań od zwyczajowego recyklingu .

- Nie chodzi tu tylko o rzeźby. Chodzi o zaprojektowanie form z papieru, znalezienie dla niego pomysłu na drugie życie. W pierwszej edycji spodziewamy się w większości rozwiązań rzeźbiarskich, ale nie zamykamy się tylko na tę formę. Jedna z artystek, Weronika Michalska , zaproponowała papierowe futro. Poddając wtórnemu przetworzeniu szczątki dokumentów można je przerobić, z reguły już tylko na karton. Artyści niejako wkładają duszę w ten papier, podnoszą jego wartość i dają mu drugie życie, które może mieć sens dla miłośników sztuki. Robią z niego coś więcej niż sam odzysk materiału - wyjaśnia.

W istocie, pomysłów na wykorzystanie papieru z niszczarek jest sporo - można z niego wykonać nie tylko dzieła sztuki, ale nawet akcesoria, czy części garderoby .

- Można stworzyć tzw. papier mache, czyli papier nasączony w kleju zrobionym z mąki, soli i wody lub w kleju do drewna. Można nanieść go np. na drucianą konstrukcję i stworzyć masę kryjącą. Istnieją też takie rozwiązania jak robienie plecionek, z których formowane są np. damskie torebki - przekonuje Choromański.

Kto zaangażowany jest zatem w projekt? Są to wyjątkowo utalentowani twórcy, dobrze znani w gdańskim środowisku artystycznym. Oprócz wspomnianej Weroniki Michalskiej, pojawi się także znana z tworzenia pięknych, budzących wyobraźnię lalek z masy papierowej Karolina Qundzia Michałek oraz artystka znana z zainteresowania tematyką snów, metafizyki - Karolina Pielak . Obecny wśród twórców będzie także Marek Ciszkowski , nietuzinkowy i nadwyczaj utalentowany rzeźbiarz - autor prawdopodobnie jedynych dzieł sztuki na świecie, które zostały wyniesione w przestrzeń stratosfery. Jego wystawę na wysokości 30 km nad powierzchnią Ziemi udokumentowano specjalnymi kamerami przy pomocy balonu meteorologicznego .

W pierwszej edycji "Recyklu" powstaną zatem przynajmniej 4 rzeźby, które po wykonaniu, będą dostępne na licytacjach w internecie . Całość zdobytych środków ma zostać przekazana na rzecz Gdańskiej Fundacji Korczaka. Projekt startuje już w kwietniu .

- Koniecznie śledźcie nas na Facebooku. Szczegóły już wkrótce! - zachęca Sebastian Choromański.

Wszelkie informacje na temat przebiegu akcji "Recykl" zostaną podane pod >>TYM<< adresem.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia