wtv.pl Polska Chcą walczyć ze stygmatyzacją psychodelików. Twierdzą, że mają potencjał terapeutyczny
WTV.pl

Chcą walczyć ze stygmatyzacją psychodelików. Twierdzą, że mają potencjał terapeutyczny

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła
  • W sobotę, 20 lutego, odbędzie się II Dzień Świadomości Psychodelików

  • Organizatorzy walczą ze stygmatyzacją psychodelików

  • Twierdzą, że środki psychodeliczne nie uzależniają i są bezpieczne dla zdrowia

  • Substancje takie jak psylocybina mają ich zdaniem potencjał terapeutyczny

" Nic nie potwierdza poglądu, że branie halucynogenów powoduje fizyczną zależność. Ich fizjologiczne działanie jest inne niż w przypadku pozostałych narkotyków. Godne pożałowania utożsamienie tych dwu grup zrodziła nadgorliwość naszych i zagranicznych wydziałów do spraw walki z narkomanią "*** - pisał amerykański autor William S. Burroughs we wstępie do wydanej w 1959 roku powieści " Nagi lunch " w sugestywny sposób obrazującej piekło nałogu narkotykowego .

Tym samym tropem, oddzielając wyniszczające i powodujące uzależnienie narkotyki takie jak heroina, morfina czy amfetamina od środków psychodelicznych takich jak meskalina, psylocybina czy LSD , podąża Polskie Towarzystwo Pyschodeliczne (PTP) , które - jak dowiadujemy się ze strony psychodeliki.org - stawia sobie za cel stworzenie " przestrzeni do merytorycznej debaty na temat ich potencjalnego zastosowania w nauce, medycynie, psychoterapii i kulturze , co może przyczynić się do rozwoju społeczeństwa ".

[EMBED-1649]

Będące częścią Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej PTP dąży do wspierania badań naukowych nad psychodelikami, edukowania społeczeństwa w tych kwestiach, integracji środowiska psychodelicznego w Polsce i dekryminalizacji psychodelików .

Towarzystwo stara się również zapobiegać szkodom związanym z rekreacyjnym używaniem psychodelików oraz działa na rzecz zmiany ich statusu prawnego z I-P (" substancje o braku zastosowań medycznych i wysokim potencjale nadużywania ") na IV-P (" substancje o istotnych zastosowaniach medycznych i małym potencjale nadużywania, które mogą być stosowane w celach medycznych, naukowych i przemysłowych "). PTP opowiada się poza tym za dopuszczeniem do uprawy medycznej marihuany w Polsce .

W sobotę, 20 lutego, odbędzie się współorganizowany przez PTP II Dzień Świadomości Psychodelików , będący częścią międzynarodowej akcji Thank You Plant Medicine , której celem jest " destygmatyzacja psychodelików oraz wspólne okazanie wdzięczności za potencjał, jaki psychodeliki mogą mieć w poprawie jakości życia ".

Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie odbędzie się w formule online . Organizatorzy zachęcają, aby 20 lutego osoby, na których życie psychodeliki miały pozytywny wpływ , podzieliły się swoją historią w mediach społecznościowych.

[EMBED-1559]

Terapeutyczny potencjał psychodelików

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego podkreślają, że penalizacja środków psychodelicznych - czyli, zgodnie z etymologią, odsłaniających duszę czy umysł - to zjawisko stosunkowo nowe. Środki te towarzyszyły człowiekowi od niepamiętnych czasów i były używane w celach religijnych oraz medycznych. Dopiero w drugiej połowie XX wieku w arbitralny sposób i bez podstaw naukowych uznano je za substancje niebezpieczne i uzależniające, co miało być umotywowane politycznie .

[EMBED-1647]

" Współczesne badania naukowe sugerują, że mają one potencjał terapeutyczny , a odpowiedzialnie stosowane są bezpieczne, nieuzależniające i mogą przynieść korzyści , które są w stanie zmienić na lepsze lub ocalić ludzkie życie " - tłumaczą organizatorzy wydarzenia.

Według przeprowadzonych w ostatniej dekadzie badań naukowych , na które powołuje się PTP, " psychodeliki mogą stanowić przełomową terapię w wielu problemach natury psychicznej, w tym w leczeniu depresji, lęku, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i zespołu stresu pourazowego ", a także w terapii uzależnień od alkoholu i papierosów. Psychodeliki mogą też stanowić wsparcie w opiece paliatywnej , jaką otaczane są osoby terminalnie chore.

Opublikowane w 2010 roku badania przeprowadzone pod kierownictwem prof. Davida Nutt’a wskazują na to, że dwa sztandarowe psychodeliki - LSD i grzyby psylocybinowe - wyrządzają ich użytkownikom i społeczeństwu najmniej szkód ze wszystkich badanych substancji psychoaktywnych . Substancją najbardziej szkodliwą okazał się alkohol etylowy , na 6. miejscu znalazł się tytoń, a na 8. - marihuana.

Na czym miałaby polegać wyższość psychodelików nad innymi sposobami leczenia schorzeń psychicznych ? Po pierwsze, jak wskazuje badanie Roberta S. Gable'a z 2004 roku, są one mniej toksyczne od innych substancji psychoaktywnych i leków . Po drugie - jak dowiadujemy się z portalu aptekarzpolski.pl - substancje takie jak psylocybina mogą okazać się efektywne w przypadkach, w których pozostałe metody zawodzą, np. przy lekoopornych schorzeniach psychicznych .

Co więcej, według PTP stosowanie psychodelików może być korzystne nie tylko dla osób cierpiących na schorzenia psychiczne . " Psychodeliki mogą wywierać pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny człowieka, również osób, które nie wykazują zaburzeń neurologicznych czy psychiatrycznych " - czytamy  na portalu psychodeliki.org.

[EMBED-1650]

Badania nad psychodelikami - które będą utrudnione tak długo, jak długo substancje ta pozostaną zakazane - mogłyby ponadto według PTP doprowadzić do rozwoju wiedzy na temat funkcjonowania mózgu , " w szczególności dotyczącej mechanizmów leżących u podłoża percepcji i subiektywnego doświadczenia. "

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego nie podchodzą bezkrytycznie do stosowania tego rodzaju środków zmieniających świadomość , podkreślając, że zażywanie ich w niekontrolowanych warunkach może prowadzić do " negatywnych skutków psychicznych oraz ryzykownych zachowań " . To samo jednak można powiedzieć o powszechnie dostępnym i spożywanym w naszej kulturze, a do tego wyjątkowo szkodliwym dla zdrowia alkoholu .

Do Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego należy m.in. powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na członka Rady ds. Ochrony Zdrowia psychiatra i były minister zdrowia dr Marek Balicki , a także specjaliści tacy jak prof. dr hab. Krystyna Gołembiowska , prof. dr Ryszard Kozłowski , prof. dr hab. Andrzej Pilc czy dr n. med. Jerzy Jarosz .

Póki co w Polsce, tak jak w większości krajów na całym świecie, za posiadanie psychodelików grozi kara pozbawienia wolności . W niektórych częściach świata działania naukowe i edukacyjne zwracające uwagę na ich medyczny potencjał oraz niską szkodliwość powoli przynoszą jednak efekty.

Jak podaje portal medexpress.pl, w 2023 roku w Oregonie w USA legalna stanie się terapia psychodeliczna , co oznacza, że osoby, które ukończyły 21 lat będą mogły zażywać psylocybinę pod okiem licencjonowanego terapeuty .

[EMBED-1646]

Wcześniej, w roku 2019, w dwóch amerykańskich miastach - Denver i Oakland - zdekryminalizowano grzyby halucynogenne (a w Oakland także Ayahuascę ). Posiadanie psychodelików nie jest karane w Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Kanadzie .

[EMBED-1648]

Źródło: Facebook / Polskie Towarzystwo Psychodeliczne, psychodeliki.org, *** Literatura na Świecie, Warszawa, lipiec 1985, nr 7(168): William S. Burroughs, Nagi lunch (fragment), tłum. Bogdan Baran, s. 291

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia