wtv.pl Polityka Przemysław Czarnek wydał pół miliona złotych na projekt, który nigdy nie ruszył
WTV.pl

Przemysław Czarnek wydał pół miliona złotych na projekt, który nigdy nie ruszył

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • W ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację zadania z zakresu profilaktyki problemów zdrowia psychicznego i poprawy dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Konkurs wygrała Fundacja Drabina Rozwoju

  • Zgodnie z umową na realizację zadania MEiN zostały przekazane środki dotacji w wysokości 469 700,00 zł. Wkład własny Fundacji wyniósł 35 750,00 zł. Łączna kwota realizacji zdania wyniosła 505 450,00 zł

  • Poradnia on-line miała ruszyć 1 stycznia 2021 roku. Od tego czasu strona Zawszejestwyjście.pl wita użytkowników informacją o ciągnących się w nieskończoność "pracach technicznych"

  • "Rząd nie chce finansować telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, więc wymyśla własny projekt, który okazuje się całkowitym niewypałem, tak jak wszystkie projekty, które Przemysław Czarnek próbuje wdrożyć" - ocenia radna m.st. Warszawy oraz przewodnicząca komisji edukacji, Dorota Łoboda

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, na stronie Zawszejestjakieswyjscie.pl od początku roku funkcjonuje poradnia on-line. Inicjatywa wystartowała w związku z zagrożeniami zdrowia psychicznego, wynikającymi z pandemii. Przemysław Czarnek dostrzegł potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla uczniów i nauczycieli. Portal ma za zadanie wspierać współpracę między resortem a sektorem prywatnym, jakim są fundacje pozarządowe.

Przemysław Czarnek wydał prawie pół miliona złotych na stronę dla dzieci i młodzieży. 

" Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego " - podaje resort Przemysława Czarnka. Rządzący zachęcali do korzystania ze strony Zawszejestjakieśwyjście.pl w szczególności: poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki doskonalenia nauczycieli, instytucje wspierania rodziny, pomocy społecznej, instytucje ochrony zdrowia, Centra Zdrowia Psychicznego oraz instytucje wymiaru sprawiedliwości.

Specjaliści po zarejestrowaniu się na stronie mogli korzystać z uproszczonej ścieżki spotkań i konsultacji . Przemysław Czarnek chciał w ten sposób umożliwić specjalistom wymianę wiedzy i doświadczeń. Wówczas między innymi dzieci i młodzież, potrzebujące pomocy, mogłyby znaleźć odpowiedniego specjalistę, korzystając z interaktywnej mapy. Strona miała umożliwiać rezerwacje terminu spotkania.

" Aby zarejestrować się na portalu poradni on-line należy wejść na stronę „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „Instytucja”, a następnie założyć profil, podając swoje dane, krótką informację o profilu działalności oraz kadrze merytorycznej" - tłumaczą pracownicy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Postanowiliśmy wejść na stronę, jednak naszym oczom ukazał się następujący komunikat.

O komentarz poprosiliśmy przewodniczącą komisji edukacji rady m.st. Warszawy, Dorotę Łobodę . - To podsumowuje pracę tego rządu, a przede wszystkim ministra Przemysława Czarnka - usłyszeliśmy.  - Równie dobrze tam mogłoby być napisane "strona w budowie" - dodała w rozmowie z naszą redakcją.

- Wiadomo, że mamy kryzys w psychiatrii dziecięcej, coraz więcej problemów psychicznych zaczyna trapić dzieci i młodzież. Rząd odmawia pieniędzy dla finansowanie fundacji i organizacji pozarządowych, wspierających dzieci w kryzysie. Rząd nie chce finansować telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, więc wymyśla własny projekt, który okazuje się całkowitym niewypałem, tak jak wszystkie projekty, które Przemysław Czarnek próbuje wdrożyć - podsumowuje Łoboda.

- Chciałabym, żeby minister edukacji zajmował się dziećmi, a nie płodami, żeby zajmował się realnymi problemami dzieci, a nie wymyślonymi jak gender czy ideologia LGBT. Od początku jego urzędowania żaden z realnych problemów polskiej szkoły zostałby rozwiązany - oceniała przewodnicząca stołecznej komisji edukacji.

Sekretarz stanu w resorcie edukacji, odpowiadając na interpelację Marceliny Zawiszy, wyjaśniła powody 3-miesięcznego opóźnienia prac. " Proces przejmowania administrowania poradnią spowodował konieczność usunięcia dotychczasowych danych w celu ochrony i bezpieczeństwa podopiecznych poradni. W grudniu 2020 r. w projekcie brało udział ponad 87 placówek, w szczególności były to poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki doskonalenia nauczycieli, instytucje wspierania rodziny, pomocy społecznej, instytucje ochrony zdrowia oraz Centra Zdrowia Psychicznego" - czytamy na stronie Sejmu.

Wciąż nie wiemy, kiedy ruszy strona Zawszejestjakieśwyjście.pl. Obecnie trwa przenoszenie poradni on-line na serwer własny MEiN

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV/GOV]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia