wtv.pl Polska Urodziła na sali z innymi pacjentkami, sama odebrała poród. Padło: "Weź, zobacz, czy na pewno nie żyje"
WTV.pl

Urodziła na sali z innymi pacjentkami, sama odebrała poród. Padło: "Weź, zobacz, czy na pewno nie żyje"

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła
  • Solidarna Polska przedstawiła pakiet wsparcia dla kobiet w tzw. trudnych ciążach

  • Zakłada on stworzenie pokojów do "wypłakania się"

  • W rozmowie z Wirtualną Polską kobiety po trudnym porodzie mówią o potrzebie realnych zmian

W wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego , które stało się faktem wraz z publikacją 27 stycznia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Dzienniku Ustaw , kobiety muszą donosić ciąże, w wyniku których urodzi się martwe dziecko .

Solidarna Polska zapowiedziała co prawda pakiet wsparcia dla kobiet , które urodzą dziecko z wadami letalnymi, trudno jednak na razie powiedzieć, czy pakiet ten realnie poprawi sytuację kobiet, czy też jest jedynie sposobem na złagodzenie nastrojów społecznych po zaostrzeniu prawa aborcyjnego .

O pakiecie wsparcia poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Agnieszka Borowska. " Projekt Solidarnej Polski o wsparciu dla kobiet, które są w tzw. trudnych ciążach, daje rozwiązania , które już dawno powinny nam przysługiwać. Prawo do godnego traktowania, intymności, empatii, konsylium lekarskiego, psychologa . Każdy, kto podważa te potrzeby, jest wrogiem kobiet! " - czytamy we wpisie Borowskiej na Twitterze.

[EMBED-1475]

Więcej szczegółów na temat pakietu wsparcia dla kobiet Borowska zdradziła w wypowiedziach medialnych, na antenie TVN24 zapowiadając, że kobiety zmuszane do donoszenia ciąży, w wyniku której urodzi się martwe lub ciężko chore dziecko, będą mogły liczyć na " możliwość wypłakania się w osobnym pokoju, spotkanie się z psychologiem i specjalną opiekę ".

Szczególne kontrowersje wywołała wzmianka o pokoju do " wypłakania się ". " Szanowna rzeczniczko, te Narodowe Płakalnie dla matek, które zmusiliście do urodzenia karykatur człowieka, będą w każdym województwie, mieście, gminie czy tylko przy resorcie niesprawiedliwości? #wyroknakobiety " - skomentował ten pomysł na Twitterze dziennikarz Jarosław Kuźniar.

"P anie Redaktorze, na miano „karykatury człowieka” zasługuje nie niemowlę z niedoskonałym ciałem, ale - to nie uwaga do Pana, ale uwaga ogólna - raczej dorosły, który nie rozwinął w sobie władz, które uważamy za specyficznie ludzkie, takich jak rozum, wola i sumienie " - odpowiedział Kuźniarowi polityk Konfederacji Krzysztof Bosak.

Poród źródłem traumy dla kobiet

O komentarz do zapowiadanego przez Solidarną Polskę pakietu wsparcia dla kobiet w tzw. trudnych ciążach Wirtualna Polska poprosiła kobiety, które mają za sobą poronienie lub poród martwego dziecka . Według Wirtualnej Polski mają one poczucie, że ich głos jest ignorowany, a dotyczące ich decyzje zapadają za ich plecami .

W przypadku kobiet, które poroniły, problemem jest niedostępność diagnostyki przyczyn . Według przywoływanej przez Wirtualną Polskę Marii Samolińskiej-Hojdy diagnostykę przyczyn poronienia przeprowadza się w Polsce dopiero po trzecim poronieniu , w związku z czym często zdarza się, że po takim doświadczeniu kobiety opuszczają szpital jedynie z kartą wypisu i z niewiele mówiącym wynikiem histopatologicznego badania płodu .

Na brak opieki nad kobietami, które urodziły martwe dziecko, wskazuje przywoływana przez Wirtualną Polskę relacja pani Barbary z Poznania. - Gdy informowałam, że rodzę, nikt się mną nie zainteresował . W konsekwencji urodziłam wśród innych pacjentek, a poród odebrałam sama . Położna, która przyszła po fakcie, położyła córkę obok i powiedziała do koleżanki: "Weź, zobacz, czy na pewno nie żyje” i ochrzaniła mnie za brudne łóżko… - czytamy na portalu kobieta.wp.pl.

Na nieprzygotowanie położnych zwraca uwagę także pani Hania. - Robiłam w tej sprawie projekt i badanie na studiach - żadna z osób, z którymi się kontaktowaliśmy, nie przeszła w tym zakresie kursu psychologicznego . Wszyscy zdawali sobie sprawę, że mają braki. Dodatkowo deklarowali, że nie potrafią sobie radzić w pracy z trudnymi emocjonalnie przypadkami - przywołuje słowa pani Hani Wirtualna Polska.

Z kolei wykładowczyni i dziennikarka Marta Bieniak-Spyrczak - sama mająca za sobą doświadczenie urodzenia martwego dziecka - w rozmowie z Wirtualną Polską zwraca uwagę na konieczność zapewnienia kobietom w zagrożonej ciąży porodu w osobnym pokoju .

- Niejednokrotnie zdarza się, że w szpitalu kobieta w zagrożonej ciąży przebywa w tym samym pokoju z przyszłą matką czekającą na szczęśliwe rozwiązanie. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - przywołuje słowa Bieniak-Spyrczak Wirtualna Polska.

Źródło: Wirtualna Polska / kobieta.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia