wtv.pl Polityka Poczta Polska otrzyma 53 miliony złotych za wybory kopertowe, które się nie odbyły. Decyzja zapadła
WTV.pl

Poczta Polska otrzyma 53 miliony złotych za wybory kopertowe, które się nie odbyły. Decyzja zapadła

19 marca 2022
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz
  • Poczta Polska otrzyma rekompensatę od Krajowego Biura Wyborczego

  • Podmiot może liczyć na ponad 53 mln zł

  • Rekompensata dotyczy przygotowania wyborów korespondencyjnych, które miały się odbyć w maju ubiegłego roku

Poczta Polska może liczyć na ogromną rekompensatę finansową za przygotowanie wyborów korespondencyjnych, które ostatecznie się nie odbyły.

Poczta Polska otrzyma ponad 53 miliony złotych 

W ubiegłym roku minęła pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z trwającą w kraju epidemią koronawirusa, rząd zadecydował o przeprowadzeniu korespodencyjnych wyborów , których organizacją zająć miała się Poczta Polska .

Choć idea przeprowadzenia głosowania na prezydenta w trakcie tzw. pierwszej fali epidemii spotkała się z krytyką opozycji i specjalistów, jeszcze w kwietniu wszystko wskazywało na to, że wybierać głowę państwa Polacy będą musieli poprzez przekazanie wypełnionej karty wyborczej listonoszowi .

Zaplanowane na 10 maja głosowanie oczywiście nie doszło do skutku ; odbyło się w formie tradycyjnej, w lokalach wyborczych - pierwsza tura 28 czerwca, a druga dwa tygodnie później.

Poczta Polska oraz Wytwórnia Papierów Wartościowych wystąpiły jednak o rekompensatę finansową ze względu na poniesione na przygotowanie wyborów koszty. W związku z tym, Krajowe Biuro Wyborcze przekaże podmiotom kilkadziesiąt milionów złotych odszkodowania .****

Rekompensaty finansowe za "wybory kopertowe"

Przyznanie rekompensaty pieniężnej podmiotom odpowiedzialnym za przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych zostało uwzględnione w nowelizacji ustawy z lipca 2020 r. , w myśl której zarówno Poczta Polska jak i Wytwórnia Papierów Wartościowych mogła wystąpić do Krajowego Biura Wyborczego o zwrot poniesionych kosztów.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Poczta Polska uzyska z tego tytułu 53 205 344 zł , a Wytwórnia Papierów Wartościowych 3 245 061 zł . Rekompensata jest jednorazowa.

Decyzja Prezesa Rady Ministrów z kwietnia 2020 r. o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych przez Pocztę Polską została uznana za nieważną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Uznano również, że postanowienie to naruszało normy prawne . Mateusz Morawiecki złożył odwołanie o kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia