wtv.pl Świat Papież Franciszek z przełomową decyzją ws. karania biskupów
ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Papież Franciszek z przełomową decyzją ws. karania biskupów

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

W opublikowanym w piątek liście apostolskim papież Franciszek podał do wiadomości zmiany w przepisach dotyczących odpowiedzialności karnej biskupów i kardynałów. Od 1 maja ich sprawy rozpatrywać ma Trybunał Watykański.

Jak podaje Wirtualna Polska, w opublikowanym w piątek liście apostolskim papież Franciszek poinformował o zmianach w przepisach dotyczących odpowiedzialności karnej biskupów i kardynałów, których sprawami zajmował się dotychczas Sąd Kasacyjny .

Od 1 maja rozpatrywaniem spraw dotyczących przestępstw karnych , czyli takich, które nie wiążą się z naruszeniem prawa kanonicznego, zajmować się będzie Trybunał Watykański .

Wszyscy wierni będą równi przed prawem?

W praktyce ma to oznaczać to równe traktowanie wszystkich członków kościoła - tak hierarchów, jak i zwykłych wiernych - w obliczu prawa .

- Między wszystkimi wiernymi istnieje prawdziwa równość w godności i w działaniu - tłumaczył w przywoływanym przez Wirtualną Polskę liście apostolskim papież Franciszek, powołując się na Kodeks prawa kanonicznego .

Papież Franciszek przywoływał również konstytucję Gaudium et Spes , zgodnie z którą - jak czytamy na portalu ptm.rel.pl - wszyscy ludzie " mają tę samą naturę i ten sam początek, a odkupieni przez Chrystusa cieszą się tym samym powołaniem i przeznaczeniem ".

W liście apostolskim papież Franciszek wzmiankował również konstytucję duszpasterską Lumen Gentium , w której mowa o tym, że " co się tyczy godności i wspólnej wszystkim wiernym działalności około budowania Ciała Chrystusowego, prawdziwa równość panuje wśród wszystkich " [ptm.rel.pl].

Kwietniowa intencja modlitewna papieża Franciszka

Motyw równości pojawił się także w kwietniowej intencji modlitewnej, w której papież Franciszek skupiał się na osobach z całego świata narażających swoje życie w walce o podstawowe prawa człowieka .

- Często w praktyce podstawowe prawa człowieka nie są równe dla wszystkich. Są ludzie pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii oraz tacy, którzy są jednorazowi . Nie, muszą one być równe dla wszystkich - przywoływał papieża Franciszka portal dorzeczy.pl.

Papież Franciszek zwracał również uwagę na prawo człowieka do pełnego rozwoju . Do walki o podstawowe prawa człowieka zaliczył też walkę z ubóstwem, nierównościami, bezrobociem czy brakiem dostępu do mieszkań .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia