wtv.pl Polska Nowe zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Właśnie weszły w życie
Jakub Kaminski/East News

Nowe zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Właśnie weszły w życie

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk
  • Od dziś weszły zmiany w kwestii teleporad. Wiele osób będzie mogło już odbywać wizyty stacjonarnie

  • Osobami, które przede wszystkim będą miały taką możliwość, będą dzieci do 6. roku życia oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe

  • Możliwość zwykłego trybu leczenia będą miały również osoby cierpiące na choroby nowotworowe lub te, które udają się do swojego lekarza pierwszy raz

Zmiany zostały spowodowane nie tylko zwiększeniem ochrony przeciwko koronawirusowi, ale również ze względu na problemy z teleporadami występujące w wielu przychodniach.

Opieka zdrowotna przeszła dziś poważną zmianę. Wraca leczenie stacjonarne

Ze względu na pandemię, przez ostatnie miesiące to teleporada traktowana była jako podstawa opieki zdrowotnej. Lekarze pierwszego kontaktu obsługiwali w ten sposób pacjentów w niemal całej Polsce. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni - część pacjentów została ze względu na brak dostępu do komputerów lub telefonów odcięta od bezpłatnego leczenia.

Jak wykazał również podczas kontroli Adam Niedzielski, okazało się, że około 600 placówek w kraju nie było przygotowanych na taką ewentualność i nie obsługiwało pacjentów . To oznacza, że jeszcze większa liczba osób miała problem z jakimkolwiek kontaktem z lekarzem rodzinnym.

-  Zaczęliśmy dostrzegać, że teleporady medyczne wymagają interwencji, szczególnie po przełomie wiosny i lata. Widzieliśmy, że bywają one pretekstem do ograniczania dostępu do opieki zdrowotnej. Przeprowadzono kontrole w 8400 poradniach POZ - mówił minister.

Przywrócenie działania przychodni przynajmniej w części było możliwe dzięki szczepieniom personelu medycznego - większość lekarzy może już przyjmować pacjentów bez obaw o swoje życie i zdrowie, nie naraża się również reszty personelu.

Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z tego systemu - początkowo do wizyt stacjonarnych wrócą osoby cierpiące na choroby przewlekłe, dzieci do lat 6 oraz osoby, u których podejrzewa się chorobę nowotworową .

Ponadto chęć leczenia stacjonarnego będzie mógł wyrazić każdy pacjent. Musi ten fakt zgłosić podczas zapisywania się na wizytę.

-  Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście - informował Adam Niedzielski.

Kto wciąż musi korzystać z teleporad?

Ze względu na trwającą pandemię, zakażenie koronawirusem wśród osób siedzących w poczekalni wciąż jest możliwe, tym bardziej, jeśli między wszystkimi siedzi zakażony pacjent. Właśnie ci, którzy podejrzewają u siebie możliwość zarażenia COVID-19, powinni skorzystać z teleporady, by umówić się na test.

Pacjent może również skorzystać z teleporady w momencie, w którym lekarz ma jego dokumentację medyczną, a ten potrzebuje zwolnienia lub recepty. Ważny jest jednak aspekt tego, że lekarz pacjenta już zna i wie, z czym ten się mierzy.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [wiadomosci.wp.pl][wtv.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia