wtv.pl Świat Niemiecki biskup walczy o związki jednopłciowe. Chce reorganizacji w Kościele wobec związków osób nieheteronormatywnych
WTV.pl

Niemiecki biskup walczy o związki jednopłciowe. Chce reorganizacji w Kościele wobec związków osób nieheteronormatywnych

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Swoje tezy biskup Franz-Josef Overbeck z Essen sformułował już na początku tego roku. Dopiero jednak w Niedzielę Palmową zostały one odczytane w czasie mszy w kościołach w diecezji zarządzanej przez hierarchę.

Nie ulega wątpliwości, że słowa biskupa Franza-Josefa Overbecka są dla wielu osób z Kościoła kontrowersyjne . Mowa zarówno o duchownych, biskupach, jak i zwykłych wiernych. Czy nadszedł czas na to, by przez instytucję Kościoła przetoczyła się ogromna reforma ?

Biskup Franz-Josef Overbeck staje w obronie osób homoseksualnych. Wskazuje na konieczność zmian w myśleniu Kościoła

Większość wiernych z Essen decydująca się na uczestnictwo w nabożeństwie w zeszłą niedzielę zapewne nie była gotowa na zmierzenie się z nietypowymi, jak na kościół tezami postawionymi przez biskupa Franza-Josefa Overbecka .

Fakt, że niemiecki biskup przedstawia stanowisko, iż Kościół powinien poszukać nowej ścieżki i spojrzeć inaczej na kwestię par jednopłciowych, wywołać może spore poruszenie. Szczególnie w konserwatywnym skrzydle Kościoła. Już wcześniej pozytywne wypowiedzi papieża Franciszka w stosunku do akceptacji osób homoseksualnych wywołały sprzeciw .

„Doktryna Kościoła pilnie wymaga szerszego spojrzenia na ludzką seksualność” wskazał biskup Franz-Jozef Overbeck w odpowiedzi na fakt, iż watykańska Kongregacja Nauki Wiary zakazała błogosławienia par jednopłciowych . Stwierdził on, że instytucjonalna reorientacja Kościoła w tej sprawie byłaby dobrym kierunkiem.

W odniesieniu do słów papieża Franciszka, który podkreślał wagę i potrzebę „sztuki różnicowania”, biskup Essen wskazał, że niezbędna w tym momencie wydaje się obecnie „poważna i wnikliwa ponowna ocena homoseksualizmu ”. Co ciekawe swoją pracę poruszającą ten temat hierarcha opatrzył znaczącym tytułem „Dawny czas mija!”.

- Powodem do zastanowienia i powinny być zachętą, by n adal szukać odpowiednich koncepcji w duszpasterstwie , które pomogą homoseksualnym chrześcijanom pozostać w kontakcie z naszym Kościołem, ponieważ jako osoby ochrzczone są jego częścią - przekonuje Franz-Jozef Overbeck.

Jeśli nie ślub, to co?

- Danie błogosławieństwa związkom jednopłciowym, które nie przypomina ceremonii ślubnej , ale jest znakiem towarzyszenia, powinno pokazać, że Bóg jest obecny również u nich w imieniu Kościoła, że w imię Kościoła Bóg jest obecny w tej relacji - kontynuował swoje rozważania biskup Franz-Jozef Overbeck pełniący posługę w Essen.

Niestety zapewne nie wszyscy wierni podzielają zdanie swojego hierarchy. Niemniej biskup Franz-Jozef Overbeck nie ma zamiaru unikać trudnych tematów. W swojej pracy poruszył nie tylko temat par jednopłciowych wśród wiernych, ale również kwestię celibatu , czy tego, jak obecnie wyglądać powinna rola kobiet w Kościele .

Wydaje się, że hierarcha zdaje sobie sprawę z tego, że świat mocno się zmienił i wierni oraz część duchowieństwa sprzeciwia się decyzji Kongregacji Nauki Wiary. Biskup Franz-Jozef Overbeck wprost mówi o tym, że „osoby o orientacji homoseksualnej czują się urażone i zranione ”.

Kościół katolicki potrzebuje zmian?

Odnoszący się do tej sprawy portal Bistum Essen wskazuje, iż w opinii biskupa Franza-Jozefa Overbecka występujące obecnie napięcia powinny zostać potraktowane, jako powód do zastanowienia . Co ciekawe portal Polonia Christiana 24, komentujący stanowisko hierarchy z Essen postanowił opatrzyć artykuł na ten temat hashtagiem „ homoherezja ”. To jedynie podkreśla fakt, że część katolickiego społeczeństwa nie jest gotowa na to, by zmierzyć się z problemami, jakie stanęły przed współczesnym Kościołem.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: bistum-essen.de

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia