wtv.pl Polityka Konferencja Episkopatu Polski wydała stanowisko w sprawie niedzieli handlowych
(zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews

Konferencja Episkopatu Polski wydała stanowisko w sprawie niedzieli handlowych

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • Dziś mija 1700. rocznica wydania przez cesarza Konstantyna I Wielkiego dekretu ustanawiającego niedzielę dniem świątecznym. Wydarzenie nałożyło się ze sporem dotyczącym niedzieli handlowej

  • Platforma Obywatelska z okazji 20-lecia trwania partii przedstawiła swój program wyborczy. Wprost wskazali, że chcą dążyć do likwidacji ustawowego dnia wolnego w ostatni dzień tygodnia.

  • "Wiadomości" TVP straszą przed odebraniem dnia wolnego na spędzenie czasu z dziećmi, a Episkopat Polski nawołuje do uszanowania katolickiej tradycji

Ostatnie dni lutego dla Platformy Obywatelskiej upłynęły pod znakiem prac programowych. W ostatnią sobotę posłanka Izabela Leszczyna ogłosiła "receptę na kryzys". Jednym z rozwiązań ma być przywrócenie handlu w ostatnim dniu tygodnia, przy zapewnieniu pracownikom przynajmniej dwóch wolnych niedziel w danym miesiącu. Ostatnia niedziela handlowa miała miejsce 31 stycznia. Następna zaś odbędzie się 28 marca. Rok bieżący przewiduje zaledwie 7 wyjątków od restrykcji.

Episkopat Polski chce, by niedziela handlowa wciąż nie obowiązywała. Proszą o poszanowanie kultury i tradycji

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała o poszanowanie prawa katolików do świętowania wolnej niedzieli jako dnia Boga. - Uwolnienie tego dnia od obowiązku pracy przyczyniło się do tego, że z biegiem czasu powszechnie świętowano to zbawcze wydarzenie , co w efekcie przyniosło zasadę świętowania niedzieli jako dnia Boga i człowieka - zapewnia arcybiskup Skworc wraz ze Stanisławem Gądeckim. Duchowni powołali się także na Dekalog.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego dążą do ustanowienia niedzieli jako momentu zacieśnienia relacji rodzinnych, emocjonalnego wyciszenia, a także czasu na budowanie wspólnoty religijnej. Arcybiskupi skierowali swoje słowa bezpośrednio do parlamentarzystów, nawołujących do przywrócenia niedzieli handlowej .

Duszpasterze zapewniają, że będą walczyć z pomysłami wprowadzania handlu w ostatni dzień tygodnia. O to samo proszą zarówno posłów, senatorów, jak i członków Rady Ministrów. Grupy dążące do przywrócenia handlu - Nie biorą pod uwagę kosztów społecznych, jakie wynikają z niszczenia tkanki społecznej bez pozbawiania jej tego spoiwa, jakim jest wspólne przeżywanie czasu wolnego i świętowanie niedzieli - argumentuje Konferencja Episkopatu Polski.

Dokument stanowi ponowienie treści zawartych w "apelu Kościołów w Polsce" z 2015 roku. Już wtedy Episkopat nawoływał do wprowadzenia zmian w prawodawstwie. - Apelujemy do parlamentarzystów, [ ... ] by wolna od pracy niedziela – jako prawo obecne w wielu europejskich demokracjach, szanujących godność i prawo do wypoczynku każdego obywatela – nie była kwestionowana w systemie prawnym - deklarują władze związku wyznaniowego.

Stanowisko Episkopatu przyciągnęło uwagę "Wiadomości" TVP . W dzisiejszym wydaniu, tuż przed przedstawieniem oświadczenia duchownych, zaprezentowano ujęcia dwóch szczęśliwych rodzin z dziećmi. Bliscy korzystali z dnia wolnego, by cieszyć się wolnymi chwilami. Jak mogli dowiedzieć się widzowie, Platforma Obywatelska chce to prawo odebrać. W ujęciach z wypowiedzi Izabeli Leszczyny nie pokazano, gdy opowiada o prawie do przynajmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [Konferencja Episkopatu Polski]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia