wtv.pl Świat Naukowcy przedłużyli życie myszy. Będzie szansa dla ludzi?
Pixabay/tiburi

Naukowcy przedłużyli życie myszy. Będzie szansa dla ludzi?

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Łączone badania międzynarodowych instytutów wykazały, że można przedłużyć życie myszy za pomocą regulowania poziomu białka SIRT6. Te badania są jedynie wstępem, który może sprawić, że w niedługim czasie przedłużać będzie można także życie ludzi - dzisiejsi 90-latkowie mogliby dożyć wtedy nawet 120 lat!

Wyższy poziom białka wpłynął również znacząco na radzenie sobie z chorobami nowotworowymi i chorobami krwi.

Naukowcy przedłużyli życie myszy. Niesamowite białko

Niesamowite odkrycie podczas międzynarodowych badań naukowych dot. białka SIRT6. Miało ono brać udział w regulacji m.in. starzenia się, metabolizmu czy insulinoodporności.

Podczas badań z podwyższeniem stężenia białka w organizmie transgenicznych myszy odkryto, że żyły one dłużej niż te, którym poziomu tego elementu nie podwyższono. Średnia była wyższa nawet o 30 proc.!

Co ciekawe, kwestia ta dotyczyła zarówno samic, jak i samców, na długość życia w tym wypadku nie miały więc wpływu hormony, a właśnie SIRT6.

Działanie białka szybko rozpracowano. Okazało się, że zdolność generowania energii u zwierząt jest zatracana wraz z brakiem dostępnych jej źródeł zewnętrznych. U myszy po dodaniu białka energia do mięśni i mózgu wciąż była dostarczana dzięki rozkładowi tłuszczów i kwasu mlekowego.

Przyjdzie czas na ludzi?

Skoro udało się u myszy, to być może przyjdzie też czas na ludzi? Tajemnica starzenia się znana jest wszystkim - długowieczność zależy od sposobu odżywiania się (często zależnego od nas) oraz metabolizmu (kwestii niezależnej).

W jaki sposób białko mogłoby te procesy naprostowywać lub zastępować? Przede wszystkim aktywuje ono procesy związane z odpowiednim metabolizmem.

Może się okazać jednak, że samo białko nie wystarczy i trzeba będzie opracować bardziej wymagające procesy pozyskiwania go i działania, by móc zapobiec szybszemu starzeniu się ludzi.

Jeśli porównać długość wydłużonego życia u myszy, ludzie mogliby żyć również o 30 proc. dłużej - 90-latek mógłby dożyć nawet 120 lat!

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: poslatnews.pl

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia