wtv.pl Polska Zacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis Powszechny
WTV.pl

Zacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis Powszechny

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk
  • W roku 2021, podobnie jak przed dziesięcioma laty, zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny

  • Działania spisujących mają rozpocząć się 1 kwietnia i zakończyć 30 czerwca 2021 roku

  • Po raz pierwszy spis odbędzie się prawie w całości online

  • Dla osób, które nie będą miały możliwości wypełnienia formularza, przewidziana jest możliwość stacjonarna lub telefoniczna

Spis jest obowiązkowy - za uchylanie się od udziału w nim grożą kary.

W kwietniu rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny. Co należy wiedzieć?

Podobnie jak dekadę temu, tak i w tym roku zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny . Ma on na celu zebranie danych dotyczących liczby ludności, ich warunków bytowych i osobistych preferencji, np. wyznania czy narodowości. Ten dane będą mogły zostać potem wykorzystane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i do badań nad społeczeństwem.

Dane, które zostaną pozyskane do spisu, obowiązuje tajemnica statystyczna , która jest wieczysta i obejmuje wszystkie, bez wyjątku, dane osobowe podane podczas spisu.

Poprzedni spis, z 2011 roku, zasłynął z tego, że pojawiło się ogromne grono osób, które wpisywały w pole narodowości przynależność do narodu śląskiego . Jakie nowości przyniesie ten? Dowiemy się tego za pół roku, kiedy to wpis zostanie zakończony.

Spis rozpocznie się 1 kwietnia i zakończy 30 czerwca 2021 roku. W 2019 i 2020 przeprowadzano próbne spisy, by sprawdzić, czy odpowiednio działa wdrażany do nich system. Tym razem, w przeciwieństwie do lat poprzednich, wielkie zbieranie danych odbędzie się w większości online .

Kto i co objęte jest obowiązkiem spisu? Jak podaje GUS na swojej stronie, są to „ osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami ”.

Co z osobami, które nie mają dostępu do Internetu?

Choć od lat dostęp do Internetu w gospodarstwach domowych stale rośnie, to wciąż około 10% Polaków nie ma podpiętego łącza w swoim domu . Ze względu na to, że Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, państwo ma obowiązek zapewnić wszystkim obywatelom możliwość wypełnienia formularza.

Przygotowane do tego celu będą, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, „ urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie , urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne ”.

Jeśli ktoś nie będzie mógł dokonać samospisu samodzielnie lub w wyżej wymienionych urzędach, jego spisu dokona, jak w zeszłych latach, rachmistrz.

Kara za odmowę udziału w spisie może sięgać nawet 5 tys. zł.

źródło: [spis.gov.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia