Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie
Rzecznik rządu Piotr Müller wystąpił w środę w Programie 3 Polskiego Radia, gdzie wypowiadał się m.in. na temat postępów w szczepieniach , planowanego terminu zniesienia obostrzeń oraz kondycji systemu ochrony zdrowia .
Müller skomentował zapowiedziane niedawno przez rząd rozszerzenie możliwości szczepienia się. W kwietniu ruszyć ma rejestracja na szczepienia dla roczników od 1973 włącznie (69-48 lat) , a na maj wstępnie planowane jest uruchomienie zapisów dla wszystkich chętnych .
Wydłużyć ma się ponadto lista punktów, w których będzie można się zaszczepić . Jak podaje polskieradio.pl, miałaby się pojawić możliwość szczepienia w zakładach pracy, punktach drive-thru oraz w aptekach, a w wykonywanie szczepień zaangażowane zostałyby także osoby niebędące lekarzami .
Szczepionkę mieliby aplikować ratownicy medyczni czy pielęgniarki. - To jest bezpieczne i to jest konieczne. To możliwość przyspieszenia programu szczepień - tłumaczył w rozmowie z Beatą Michniewicz na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu dał zarazem do zrozumienia, że to właśnie braki w personelu są największym zagrożeniem dla stabilności i wydolności polskiego systemu ochrony zdrowia . - Problemem nie jest infrastruktura, ale liczba kadry medycznej - stwierdził przywoływany przez polskieradio.pl Piotr Müller.
Jak długo potrwają obostrzenia?
Na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu pytany był również o ryzyko ewentualnego przedłużenia obostrzeń, które wstępnie obowiązywać mają do 9 kwietnia . - Ta decyzja zapadnie w tygodniu po świętach - odpowiedział.
- Wiele z tych obostrzeń pozostanie z nami na jeszcze kolejne tygodnie, to bez wątpienia - przyznał jednak Piotr Müller. - To nie jest tak, że 9 kwietnia wszystkiego obostrzenia zostaną zniesione, natomiast miejmy nadzieję, że powiedzmy od następnych dni po tym terminie część z nich będzie mogła być chociaż zmniejszona - tłumaczył w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu.
W rozmowie padło również pytanie dotyczące zbieżności pomiędzy planowaną datą poluzowania czy zniesienia części obostrzeń a przypadającą dzień później rocznicą katastrofy smoleńskiej . Jak wyglądać będą wobec tego obchody tej rocznicy?
- One będą miały skromny charakter bez względu na to, jak daleko idące obostrzenia będą w tym czasie , bo siłą rzeczy tak czy tak epidemii jeszcze do tego momentu na pewno niestety z Polski się nie pozbędziemy - stwierdził na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Źródła: polskieradio.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV: