wtv.pl Polska #misjatransmisja, czyli oddolna inicjatywa na rzecz osób transpłciowych i walcząca z transfobią w Polsce. Wsparcie fundacji Trans-Fuzja
WTV.pl

#misjatransmisja, czyli oddolna inicjatywa na rzecz osób transpłciowych i walcząca z transfobią w Polsce. Wsparcie fundacji Trans-Fuzja

19 marca 2022
Autor tekstu: Weronika Szatkowska

9 marca na TikToku pojawił się trend sygnowany #misjatransmisja . To oddolna inicjatywa Weroniki Verø Szatkowskiej, Pana.Cosmetologist - Łukasza Czesaka i Michaliny Kobli . Akcja ma na celu zachęcić do wsparcia fundację Trans-Fuzja , działającą na rzecz osób transpłciowych w Polsce.

Transfobia to choroba naszych czasów. Transuprzedzenia w polskim społeczeństwie są już nagminne, a odczłowieczanie i marginalizowanie osób o tożsamości płciowej odmiennej niż cispłciowość , (spójności pomiędzy czyjąś płcią przypisaną przy narodzinach a tożsamością płciową), wciąż jest trywializowane. Dyskryminacja osób transpłciowych nadal jest spychana przez tematy zastępcze. Nie trzeba daleko szukać, aby dostrzec, że nawet mniejszości feministyczne przejawiają zachowania transfobiczne, nazywane TERFizmem . Odrzucenie twierdzenia, że kobiety transpłciowe są nadal kobietami jest już nagminne i niedopuszczalne. Tej sprawie przyjrzała się bliżej Anna Dymarczyk , rozmawiając z Mają Heban o "transfobii w białych rękawiczkach".

O transpłciowości wśród polskich nastolatek i nastolatków porozmawialiśmy z Dominikiem Haakiem , psychologiem i seksuologiem, który także zajmuje się dziećmi LGBT+ - link do wywiadu tutaj.

9 marca ukazał się kolejny singiel Verø "Gwiezdne drogi" , który towarzyszy całej akcji #misjatransmisja , zachęcającej do wsparcia fundacji Trans-Fuzja , a także zaznaczającej, że osoby transpłciowe są obecne w naszym społeczeństwie i warto o nich pamiętać. Proces korekty płci w naszym kraju nadal jest przeżyciem traumatycznym, a nieodzownym elementem pozostaje obowiązek pozwania swoich rodziców. Dla wielu ludzi jest to traumą i zniechęca do podjęcia działań związanych z procesem korekty płci. Warto pamiętać, że osoby transpłciowe to nie tylko kobiety transpłciowe, (które są kobietami) i mężczyźni transpłciowi, (którzy są mężczyznami) . Do grupy tej zaliczane są także osoby niebinarne , które nie identyfikują się w 100% jako kobieta ani jako mężczyzna. Bigender, które identyfikują się z dwoma płciami, czy pangender czyli osoba identyfikująca się ze wszystkimi płciami . Niebinarność to także agender , czyli brak utożsamiania się z jakąkolwiek płcią, a także ewoluującej tożsamości płciowej (genderfluid) .

Osoby, chcące dokonać korekty płci często spotykają się z niezrozumieniem i to ze strony specjalistów, którzy celowo opóźniają cały proces. W zeszłym roku miałyśmy okazję porozmawiać o tym z Feliksem Łosińskim , który zbierał na rekonstrukcję klatki piersiowej i działa na rzecz osób transpłciowych w Polsce, także z fundacją Trans-Fuzja - link do rozmowy tutaj.

Jako medium równościowe poczuwamy się do patronowania całej akcji #misjatransmisja . Do akcji dołączyła także aktywistka, Maja Staśko oraz tiktokerka woman.interrupted . Słowa utworu: "brak obojętnych", czy "zakładam na twarz maskę królowej" odnoszą się bezpośrednio do braku obojętności wobec transfobii w Polsce , a także do bycia dumnym w walce o siebie.

Dlaczego akurat wsparcie dla fundacji Trans-Fuzja? Fundacja Trans-Fuzja jest organizacją pożytku publicznego. Od lat udziela darmowej pomocy kompleksowej , w tym prawnej, psychologicznej, prowadzi grupy wsparcia, szkolenia. Wsparcie udzielane jest także rodzinom i osobom bliskim. Link do Trans-Fuzji znajdziecie tutaj.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia finansowego Trans-Fuzji oraz wzięcia udziału w akcji na TikToku, oznaczając swoje wideo #misjatransmisja.

WAŻNE: W tytule przelewu należy wpisać: "darowizna" lub "donation"

Trans-Fuzja, Fundacja na Rzecz Osób Transpłciowych

ul. Noakowskiego 10 lok. 66

00-666 Warszawa

nr konta:

12 1140 1977 0000 2089 3300 1001

transfuzja.org

`` `` `` ``

Utwór patronujący akcję

[ EMBED-1937 ]

Obserwuj nas w
autor
Weronika Szatkowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia