Miał wymienić 3 kraje spoza Ameryki. Zaczął wyliczać kontynenty i jeszcze się zirytował
Znany na TikToku (ponad 544 tys. obserwujących ), Instagramie czy Twitterze Lingualizer to niezwykle popularny poliglota i entuzjasta języków zamieszczający w mediach społecznościowych filmiki, na których wdaje się w rozmowy z przypadkowymi ludźmi w sieci, dając popis swoich umiejętności lingwistycznych .
Wiele nagrań pochodzi z serwisu Omegle , gdzie Lingualizer łączy się z losowo dobranymi użytkownikami, prosząc, aby mówili w swoim języku i w ułamku sekundy odgadując ich kraj pochodzenia .
Zakres języków , których mniej lub bardziej zaawansowaną znajomością Lingualizer może się pochwalić - lub które przynajmniej rozpoznaje - faktycznie robi wrażenie. Na TikToku możemy usłyszeć, jak mówi m.in. po węgiersku, rosyjsku i francusku , a ze słuchu rozpoznaje armeński, litewski czy ukraiński .
Lingualizer: Wymień trzy kraje spoza Ameryki
Szczególnie ciekawa jest jednak inna seria prowadzonych na podobnej zasadzie rozmów udostępnianych przez Lingualizera, w której prosi rozmówców o wymienienie trzech krajów spoza Ameryki .
W większości przypadków presja i stres sprawiają, że przepytywane osoby, starając się jak najszybciej wymienić trzy odpowiednie kraje, mylą się , wplatając pomiędzy nie nazwy kontynentów czy państw leżących na kontynencie amerykańskim.
Zwykle po chwili konsternacji i zastanowienia prędko są w stanie podać właściwe odpowiedzi . Zdarzają się jednak wyjątki. Jeden z rozmówców na postawione przez Lingualizera pytanie uparcie i konsekwentnie wymieniał nazwy kontynentów albo państw leżących w Ameryce. I to pomimo wyraźnych sugestii Lingualizera, że się myli.
[EMBED-2794]
- Kanada, Europa, Azja - odpowiedział na samym początku. - Kanada jest w Ameryce, Europa to kontynent - poprawił go Lingualizer. - Co uznajemy za kraj? - dopytywał po chwili zirytowany chłopak, któremu w końcu udało się wymienić tylko Wielką Brytanię .
Prędko wyszło na jaw, że mimo dobrych chęci przepytywanemu chłopakowi po prostu nie przychodziły do głowy nazwy innych państw leżących poza Ameryką . Chociaż naszą pierwszą reakcją może być zdumienie, rozbawienie czy zażenowanie, to jednak warto zastanowić się nad sensownością tego rodzaju sprawdzianów wiedzy .
W końcu to właśnie tego rodzaju wiedza pamięciowa wpajana jest przez lata uczniom większości szkół , z których wielu na pewnym etapie edukacji może być w stanie bezbłędnie wymienić nazwy wszystkich państw na świecie wraz z ich stolicami.
Z wiedzą tą nie idzie jednak zwykle w parze żadna wiedza dotycząca realiów społeczno-politycznych danego kraju czy nawet regionu . Nic więc dziwnego, że w przeważającej części ulatnia się ona na krótko po egzaminie z geografii .
Umiejętność wyrecytowania listy państw w równej mierze co o byciu wyedukowanym świadczy o tym, że przeszliśmy swego rodzaju trening społeczny sprowadzający się do "wkucia" listy słów na polecenie nauczyciela .
W tej perspektywie przepytywany przez Lingualizera chłopak odsłania nie tylko swoje niedouczenie, ale także odporność na bezsensowny przymus instytucjonalny czy społeczny i niechęć do spełniania fasadowych standardów edukacyjnych .
Lingualizer to twórca, który pochodzi z Austrii, z Wiednia. Włada 10 językami i aktywnie prowadzi swoje kanały na różnych platformach. Często podczas wideo czatów próbuje rozszyfrować język obcokrajowców (mówi także trochę po polsku) lub zadaje pytania z podstawowych zagadnień geograficznych.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Policja komentuje sprawę pozostawienia dziecka w oknie życia w Częstochowie
-
Dr Grzesiowski wytknął błędy w spocie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia
-
Polski dyplomata ewakuowany z Indii do kraju. Skomplikowana akcja służb zakończona sukcesem
Źródło: TikTok / @lingualizer