wtv.pl Polska KUL wydał książkę na temat apostazji. „Zanim odejdziesz...” ma być odpowiedzią na coraz większą niechęcią do Kościoła katolickiego
Unsplash.com/Aaron Burden

KUL wydał książkę na temat apostazji. „Zanim odejdziesz...” ma być odpowiedzią na coraz większą niechęcią do Kościoła katolickiego

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Publikacja „Zanim odejdziesz...” miała swoją oficjalną premierę. Z książki dowiedzieć można się, z czym wiąże się apostazja. Zawarte są w niej również wskazówki dla kapłanów. W czasie promocji tytułu padły interesujące słowa na temat samych apostatów. Tak naprawdę nigdy nie byli oni częścią wspólnoty Kościoła?

W ostatnim czasie Kościół katolicki musi borykać się ze zwiększoną liczbą apostazji . Oficjalne dane nie są znane, jednak w roku 2020 temat ten był mocno obecny w mediach ogólnokrajowych oraz społecznościowych.

„Zanim odejdziesz. Kilka słów do osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego” to książka przygotowana przez Instytut Nauk Teologicznych Wydziału Teologii KUL . Słowa, jakie padły w czasie promocji mogą nie zostać odebrane pozytywnie przez wszystkich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Kościół katolicki w ostatnim czasie wiele stracił

Zgodnie z oficjalnymi informacjami „Zanim odejdziesz...” to książka, która ma być odpowiedzią na problemy pojawiające się w związku z coraz większą niechęcią do Kościoła katolickiego .

Wizerunkowi instytucji na pewno nie pomagają kolejne skandale pedofilskie oraz doniesienia o dbaniu o to, by przestępcy seksualni nie zostali ukarani .

Dodatkowo konflikt związany ze sporem światopoglądowym dotyczącym aborcji sprawił, iż osoby, które od dawna żyły z dala od Kościoła postanowiły dopełnić formalności związanych z aktem apostazji.

Problem okazał się tak duży, iż KUL zdecydował się podejść do sprawy naukowo. Zaczęto przygotowywać publikację, gdzie kapłani, osoby świeckie oraz osoby rozważające jeszcze apostazję mogą dowiedzieć się, z czym się to wiąże , czy jak reagować na informacje o podobnych rozważaniach.

Książka o apostazji wydana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski

„Zanim odejdziesz...„ jest to książka skierowana do osób, które chcą odejść z Kościoła katolickiego, ale również dla kapłanów i osób świeckich s potykającymi się z podobnymi wyznaniami .

— Ma ona stanowić zachętę do ponownej refleksji nad istotą wiary chrześcijańskiej i znaczenia Kościoła. W bardzo przystępnej formie przedstawiono skutki wystąpienia ze wspólnoty wierzących, argumenty za pozostaniem w Kościele, jak również samą procedurę wystąpienia z Kościoła i sposoby powrotu na łono wspólnoty — przekazali autorzy publikacji cytowani przez Gościa Niedzielnego.

W czasie promocji książki przekazano, że osoby decydujące się na apostazję, to tak naprawdę osoby, które nigdy nie czuły się częścią wspólnoty . Zwracana jest również uwaga na udział Strajku Kobiet. — Wzrost liczby apostatów był w 2020 r. I można to skojarzyć z narastającymi protestami ulicznymi i akcjami medialnymi ich organizatorów — przekazał ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL.

W czym nie mogą partycypować apostaci?

Osoby związane z Kościołem katolickim chcą przypomnieć osobom chcącym skorzystać z aktu apostazji o konsekwencjach związanych z tym czynem. Wydaje się jednak, że osoby, które decydują się na formalne odejście od wspólnoty , nie robią tego z powodu mody, a przekonań i braku chęci bycia częścią Kościoła katolickiego.

Bycie apostatą to brak możliwości korzystania z sakramentów ślubu , spowiedzi i komunii św . Nie można również zostać matką chrzestną i ojcem chrzestnym , co jest zrozumiałe, gdyż osoba taka przysięga przed Bogiem wychować młodą osobę w wierze.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Gość Niedzielny Zdjęcie: Unsplash.com/Aaron Burden

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia