Prześwietlono majątek Jarosława Kaczyńskiego. Szczegóły oświadczenia majątkowego prezesa
-
Porównano oświadczenia majątkowe Jarosława Kaczyńskiego
-
W przeciągu 5 lat oszczędności prezesa PiS wzrosły z 15 tys. do około 104 tys. złotych
-
Willa na warszawskim Żoliborzu nieustannie zdaniem polityka warta jest 1,5 mln złotych
-
Wicepremier obciążony jest również kredytem w SKOK Kasa Stefczyka, Super Express Biznes wskazuje, że w kwietniu 2020 r. do spłaty zostało około 108 tys. złotych
-
Dodatkowo polityk obciążony jest dwoma pożyczkami od osób prywatnych, wynoszących łącznie 105 tys. złotych
Zainteresowanie majątkiem Jarosława Kaczyńskiego nie słabnie, wręcz przeciwnie. W ostatnim czasie prezes PiS dość mocno wyszedł na pierwszy plan sceny politycznej, oficjalnie zajmując państwowe stanowisko wicepremiera .
Do tej pory wskazywano, że przecież Jarosław Kaczyński to "szeregowy poseł" , jednak obecnie uwaga skierowana, m.in. na jego finanse , jest jeszcze większa niż w czasie, gdy był przysłowiową szarą eminencją. Dzięki oświadczeniom majątkowym polityka wiadomo, jak kształtował się jego budżet i co uległo w nim zmianie.
Majątek Jarosława Kaczyńskiego. Ile wynoszą oszczędności prezesa PiS?
Dziennikarze Super Expressu Biznes zdecydowali się przyjrzeć złożonym przez Jarosława Kaczyńskiego oświadczeniom majątkowym . Porównano to najnowsze, jak i to z poprzedniej kadencji.
Okazuje się, że wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego bardzo dobrze wie, jak pomnażać swoje oszczędności . Jeszcze w 2015 roku w oświadczeniu złożonym 9 listopada wskazał, że dysponuje oszczędnościami opiewającymi na około 15 tys. złotych . W ciągu czterech lat wzrosły one do 71 tys. złotych (oświadczenie złożone 06.09.2019 r.).
W najnowszym oświadczeniu, złożonym 27.04.2020 r. , Jarosław Kaczyński wskazał, że w zgromadzone oszczędności wynoszą już 104 tys. złotych . Pieniędzy zgromadzonych na koncie wicepremiera pozazdrościć mu może niejeden rodak, niemniej jest coś, co łączy prezesa PiS ze zwykłymi obywatelami. Jarosław Kaczyński obciążony jest sporym kredytem oraz dwoma pożyczkami .
Prezes PiS spłaca kredyt zaciągnięty w SKOK Kasa Stefczyka
Z wiadomości przekazanych przez Super Express Biznes na podstawie oświadczeń majątkowych prezesa PiS wynika, że od 2015 r. do 2020 r. nie spłacił ani jednej raty? Możliwe, że doszło do pomyłki, jednak zarówno w zeznaniu z 2015 r., jak i tym złożonym 5 lat później podane miało zostać, że pozostała liczba spłat to 165 . Zapożyczenie nie jest małe.
W 2020 r. w kwietniu Jarosław Kaczyński miał do uregulowania jeszcze niemal 108 tys. złotych pożyczonych ze SKOK Kasa Stefczyka . Przez pięć lat dług ten zmalał o 42 tys. złotych , gdyż w 2015 r. wynosił 150 tys . Może to doprowadzić do wniosku, że w związku z brakiem zmian w ilości spłat i wykluczeniem pomyłki piśmienniczej Jarosław Kaczyński wydłuża termin końcowy spłaty kredytu, zmniejszając jednocześnie kwotę uiszczaną w kolejnych ratach. Są to jedynie domysły, których prezes PiS w żadnym stopniu nie skomentował.
Również w kwestii pożyczek Jarosław Kaczyński zdaniem Super Express Biznes musi przygotować się na uszczuplenie budżetu. Od dwóch osób prywatnych: Kazimierza Kujdy i Janiny Goss prezes PiS pożyczył łącznie 105 tys. złotych . Jest to odpowiednio 25 tys. złotych pożyczki u Kazimierza Kujdy oraz 80 tys. złotych zadłużenia u Janiny Goss . Na szczęście Jarosław Kaczyński nie może narzekać na zbyt skromne dochody miesięczne, które wymagają od niego wyborów budżetowych.
Niemal 25 tys. złotych miesięcznie?
Prócz oszczędności, prezes PiS może pochwalić się w oświadczeniu majątkowym również cennym domem na Żoliborzu . Willa przy ulicy Mickiewicza jest zdaniem Jarosława Kaczyńskiego warta niezmiennie 1,5 mln złotych . Taką kwotę wskazał zarówno w oświadczeniu w 2015 r., jak i w 2020 r. Polityk posiada prawo do 1/3 budynku.
Kwestia zarobków wicepremiera wywołuje wyjątkowo gorącą dyskusję. Zdaniem Super Express Biznes Jarosław Kaczyński może liczyć na nawet około 25 tys. złotych miesięcznego uposażenia .
Na kwotę tę składa się: 2473,08 zł brutto diety poselskiej, emerytura wynosząca około 7,5 tys. złotych oraz wypłata w wysokości około 15 tys . złotych z dodatkami przysługująca wiceprezesowi Rady Ministrów.
Źródło: Super Express Biznes
Artykuły polecane przez redakcję WTV: