wtv.pl Polska Drony wykorzystywane do wystawiania mandatów. Nowe możliwości służb
TOMASZ RADZIK/East News

Drony wykorzystywane do wystawiania mandatów. Nowe możliwości służb

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

Bezzałogowe statki powietrzne znane potocznie dronami znajdują w policji nowe obszary zastosowań . Jak podaje portal prawo.pl, dotychczas wykorzystywane były jedynie pomocniczo, przede wszystkim w działaniach dotyczących przestępczości zorganizowanej czy narkotykowej .

W ostatnich miesiącach po to narzędzie sięgnęły jednak również wojewódzkie wydziały ruchu drogowego . Do większości z nich drony trafiły pod koniec zeszłego roku oraz w lutym i marcu .

- Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym . Pozwoli to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego , a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym , m.in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej - tłumaczył przywoływany przez prawo.pl rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Póki co drony wykorzystuje się dla celów policyjnych głównie do monitorowania miejsc, w których dochodzi do szczególnie groźnych wypadków, a które są zarazem trudno dostępne dla funkcjonariuszy.

Jak mówi w rozmowie z portalem prawo.pl mł. aspirant Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, chodzi o miejsca takie jak łuki dróg, wzniesienia, przejścia dla pieszych o ruchu nieregulowanym światłami lub przejścia dla pieszych przez ulice z wieloma pasami w jedną stronę czy skrzyżowania .

Jak podaje portal prawo.pl, jako że kamery dronów mogą dokonywać zbliżeń, są one zdolne wychwycić nawet wykroczenia takie korzystanie przez kierowcę z telefonu komórkowego podczas jazdy czy brak zapiętych pasów bezpieczeństwa .

Obsługą policyjnych dronów w wojewódzkich komendach zajmują się dwuosobowe zespoły policjantów, którzy mogą następnie przekazać informacje o wykroczeniu funkcjonariuszom patrolującym daną okolicę. Ci z kolei mogą zatrzymać kierowcę i wystawić mu mandat.

Drony mogą naruszać naszą prywatność

Korzystanie przez policjantów z wydziałów ruchu drogowego z dronów ma jednak swoje ograniczenia . Chodzi nie tylko o pogodę, która uniemożliwia niekiedy użycie bezzałogowych statków powietrznych do monitorowania ulic .

Na przeszkodzie stać mogą także kwestie prawne związane z ryzykiem naruszenia prawa do prywatności osób postronnych w przypadku, gdy znajdą się one "w polu widzenia" drona.

Jak tłumaczy przywoływany przez prawo.pl biegły z zakresu fonoskopii Waldemar Dadas, nie jest jasne, jak funkcjonariusze powinni przedstawiać wizerunki osób postronnych uchwyconych na nagraniach wykonanych w ramach czynności nieprowadzonych przeciwko tym osobom .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: prawo.pl, money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia