wtv.pl Gospodarka Deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw od 1 lipca jest obowiązkiem
(zdj. wykadrowane) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw od 1 lipca jest obowiązkiem

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Już od 1 lipca na Polki i Polaków nałożony zostanie zupełnie nowy obowiązek. Brak dopełnienia formalności wiązać może się z otrzymaniem grzywny (nawet 5 tys. złotych) lub mandatu (500 złotych). Termin nie dla wszystkich jest taki sam. Niektórzy mają 12 miesięcy, a inni 14 dni.

Już za kilka dni, 1 lipca , w życie wejdą nowe przepisy i koniecznością będzie składanie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw . Złożyć muszą ją wszyscy, jednak nie wszyscy mają na to tyle samo czasu.

Zmiany w ustawie z 21 listopada 2008 roku, gdzie mowa o wspieraniu termomodernizacji i remontach oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków, zaowocowały wejściem w życie nowego obowiązku. Wszyscy musimy poinformować władze w jaki sposób ogrzewamy swoje domy i mieszkania .

Od 1 lipca trzeba składać dekalarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw to obowiązek przede wszystkim właścicieli domów . Osoby posiadające na własność mieszkania zostaną wyręczone przez spółdzielnie oraz wspólny mieszkaniowe .

Dokument należy składać do prezydentów miast, burmistrzów , lub wójtów . Jest to zależne od miejsca zamieszkania danej osoby.

Wchodzące w życie od 1 lipca prawo nie wymaga od nas wizyty w urzędzie osobiście . Deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw złożyć można również poprzez internet .

Należy pamiętać, że właściciele budynków, które na dzień 1 lipca 2021 roku już istnieją, mają 12 miesięcy na dokonanie formalności . W zupełnie innej sytuacji są właściciele budynków, które powstaną i będą użytkowane dopiero po tej dacie. W tym przypadku prawo przewiduje zaledwie 14 dni na zgłoszenie do właściwego organu deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw .

Co musi znaleźć się w deklaracji?

Lista niezbędnych danych nie jest krótka. Deklaracje przede wszystkim wpłynąć muszą do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W piśmie zawarte muszą być następujące informacje: imię i nazwisko lub nazwa właściciela ew. zarządcy budynku, adres miejsca zamieszkania lub adres siedziby (w przypadku spółdzielni i wspólnot).

Dodatkowo konieczne jest jednoznaczne określenie adresu nieruchomości , w której obrębie wskazano konkretne źródło ciepła , lub spalania paliw (wyszczególnionych w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c).

Niezbędne jest przekazanie organom w deklaracji kontaktu telefonicznego do zarządcy budynku lub jego właściciela. W przypadku, gdy ten punkt ulegnie zmianie, przewidziano 14 dni na poinformowanie o modyfikacji danych w deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw.

To nie koniec danych, które znajdą się w wypełnianym od 1 lipca dokumencie. Muszą znaleźć się tam również informacje wskazujące liczbę oraz rodzaj obecnych i używanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub spalania paliw . Właściciel wypełniający deklarację ma obowiązek poinformować o tym, jakie paliwa są przez nie wykorzystywane oraz jakie jest ich przeznaczenie.

Zignorowanie nowego obowiązku może sporo kosztować

Deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw to nowy obowiązek . Rządzący zdecydowali, iż osoby, które go nie dopełnią otrzymać mogą mandat w wysokości 500 złotych .

Przewidziano również grzywnę . Tutaj wysokość kary jest zdecydowanie wyższa, gdyż opiewać można na nawet 5 tys. złotych .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, sip.lex.pl, globenergia.pl

Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia