wtv.pl Polska "Blanka usłyszy, że jej się przytyło", czyli czego nie mówić przy wigilijnym stole. Grafiki, które otwierają oczy
WTV.pl

"Blanka usłyszy, że jej się przytyło", czyli czego nie mówić przy wigilijnym stole. Grafiki, które otwierają oczy

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Zbliżające się Boże Narodzenie nie u wszystkich wywołuje taką samą ekscytację. Coraz częściej otwarcie mówi się o tym, że rodzinne spotkania i rozmowy przy stole są powodem powstawania i pogłębiania się kompleksów .

Przykre uwagi padające pod adresem bliskich zostają z nimi dużo dłużej, niż trwa samo Boże Narodzenie . Po sieci krąży wpis, który uświadamia co dzieje się w głowach i życiach osób, które notorycznie otrzymują od " uczynnych " cioć oraz wujków uszczypliwe komentarze mające służyć ich dobru.

Trudne Boże Narodzenie, czyli czego nie mówić przy wigilijnym stole

W tym roku Boże Narodzenie dołączyło do grona świąt i zwyczajów, które musimy obchodzić nieco inaczej (więcej na ten temat > TUTAJ <). Niemniej w wielu domach do kolacji w Wigilię zasiądą rodziny , a w czasie tych spotkań prowadzone rozmowy mogą stać się wyjątkowo nieprzyjemne .

Na profilu " Zastanawiam się " pojawił się post zatytułowany " Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole ". W krótkich i prostych grafikach zaprezentowano to, z czego większość osób raczących najbliższych uszczypliwymi uwagami nie zdaje sobie sprawy. Nie jest świadome również, jak wielki ślad pozostawia to w psychice, rok rocznie męczonych osób.

Pomijając już kwestię bodyshamingu oraz fatfobii , która towarzyszy nam od dawna i jest problemem wielu pokoleń. Nie tylko szydzenie z czyjegoś wyglądu i wagi zostało wskazane przez autorów posta w mediach społecznościowych. Czego jeszcze nie mówić najbliższym ?

" Czesław usłyszy, że nie robi nic innego, tylko praca i praca. [ ... ] Czego nie wiedzą: Czesław jest tak nieszczęśliwy i samotny , że gdyby nie praca rozsypałby się jak domek z kart " czytamy na pierwszej grafice opublikowanej na Instagramie "Zastanawiam się".

Ocenianie przychodzi nam bardzo łatwo , jednak podobnie, jak w przypadku schematu dzieci prześladujących inne dzieci w szkołach — oprawcy nigdy nie myślą o tym , co ich ofiara robi i myśli, kiedy się nad nią nie znęcają. Myśl, że " to nic takiego " i przecież to jedynie przejaw " troski " jest wyjątkowo szkodliwa . Osoby, do których adresowane są takie słowa, skupiają się na ich treści i służy ona, jako pożywka dla kompleksów oraz tlących się wątpliwości.

Znęcanie się psychiczne z powodu: pracy, wyglądu, posiadania miłości, nieposiadania miłości. Lista powodów nigdy się nie kończy

Okres Bożego Narodzenia to czas, gdy statystycznie dochodzi do największej ilości samobójstw . W tym roku ta tragiczna statystyka może wzrosnąć jeszcze bardziej. Zamiast skupiać się na potrawach, warto zainteresować się, czy ten problem nie dotyczy również twoich bliskich (więcej an ten temat > TUTAJ <).

Profil "Zastanawiam się" wskazuje, że ofiarami przemocowej mowy staje się niemal każdy , a święta Bożego Narodzenia i rodzinne spotkania to dla prześladowców idealne miejsce służące za scenę. Potwierdzają to również komentarze zamieszczane pod wpisem , gdzie internauci dzielą się swoimi doświadczeniami. Obfitują one w uwagi dotyczące tuszy oraz chorego standardu przekraczania kolejnych granic związanych z relacjami międzyludzkimi.

Posiadanie partnera równa się pytaniem o to, kiedy nastąpią zaręczyny , następnie codziennością stanie się pytanie o ślub i zgodnie z zasadą: pytanie o dzieci . Ktoś rości sobie prawo do decydowaniu o życiu drugiego człowieka , ale oczywiście wszystko "z troski".

"Zastanawiam się" porusza również temat wiary katolickiej i przemocy domowej względem kobiet . Wydawać by się mogło kobiety bite przez swoich mężów mają gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji, jednak nie zawsze akceptowane jest to przez środowisko religijne , czego przykładem może być czerwcowa audycja w Radiu Maryja (więcej na ten temat > TUTAJ <).

Przede wszystkim zastanówmy się, czy sami chcielibyśmy stać się adresatami takiej uwagi

" Kalina usłyszy, że porządna żona nie wyrzuca męża z domu. Czego nie wiedzą: ile razy Kalina uciekała z dziećmi do przyjaciółki, i że historia tego siniaka , która przed chwilą opowiedziała jest kłamstwem porządnej żony ". Wykorzystajmy okres Bożego Narodzenia do wspólnej rozmowy na tematy, które wydobywają z nas to co najlepsze, a nie najgorsze. Dodatkowo mając jakiekolwiek przesłanki wskazujące, że ktoś potrzebuje pomocy - nie bójmy się zapytać. Obojętność pomaga oprawcom pozostawać bezkarnym .

Źródło: screen Instagram.com/zastanawiamsie

- Wasze zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż zadowolenie cioci Heli - punktuje w poście na Instagramie "Zastanawiam się" . Powinno być to myślą przewodnią wszystkich osób borykającym się z tym problemem. Natomiast zanim zaczniemy swoją wypowiedź, zadajmy sobie bardzo ważne pytanie: czy my sami chcielibyśmy usłyszeć podobną uwagę. Zachęcamy do zapoznania się z całością materiału, która dostępna jest poniżej.

Źródło: Instagram.com/zastanawiamsie

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia