wtv.pl Polska Badania nad szczepionką na raka przyśpieszone, dzięki pandemii? Paradoks
Frederic Sierakowski/POOL/REPORTERS/Science Photo Library/East N

Badania nad szczepionką na raka przyśpieszone, dzięki pandemii? Paradoks

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

Wymuszone przez pandemię koronawirusa przyspieszenie technologiczne nie sprowadza się tylko do rozpowszechnienia pracy i nauki w formie zdalnej , lecz widoczne jest przede wszystkim w obszarze medycznym .

Chodzi tu jednak nie tyle o e-wizyty, e-skierowania i e-recepty , ile o faktyczne postępy medycyny związane z opracowywaniem szczepionek przeciw COVID-19 . Prace nad tymi szczepionkami dały części społeczeństw nadzieję na szybki powrót do "normalności" i zniesienie części obostrzeń .

Pandemia a szczepionka na raka

Mają jednak także swój pozytywny efekt uboczny polegający na ogólnym poszerzeniu wiedzy medycznej .  Jak podaje Wirtualna Polska, dzięki szczepionkom mRNA przeciw COVID-19 może nastąpić przyspieszenie w pracach nad bazującymi na tej samej technologii szczepionkami na raka .

- Te badania są na bardzo wczesnym etapie, więc trudno powiedzieć, że jesteśmy o krok od wynalezienia szczepionki na raka - zastrzegła przywoływana przez Wirtualną Polskę wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie Emilia Cecylia Skirmuntt .

- Ale faktycznie, pandemia bardzo przyspieszyła badania nad szczepionką mRNA przeciw COVID-19. Więc istnieje szansa, że również przyspieszy badania nad innymi szczepionkami mRNA, a więc i szczepionką na raka - tłumaczyła Skirmuntt w programie Wirtualnej Polski "Newsroom".

Jak podaje Wirtualna Polska, opracowanie szczepionki na raka w ciągu najbliższych kilku lat zapowiedzieli niedawno w trakcie posiedzenia parlamentarnej speckomisji ds. walki z rakiem przedstawiciele firm Pfizer i BioNTech .

- Badania prowadzone są dwutorowo . Jedno z nich dotyczy szczepionki uniwersalnej , którą będzie można podać wszystkim chorym np. na raka płuc - wyjaśniała w programie Wirtualnej Polski "Newsroom" Skirmuntt.

- Drugie prowadzone jest nad spersonalizowaną wersją szczepionki , przygotowywaną dla konkretnego pacjenta na podstawie wyników biopsji zmiany nowotworowej. Będą to szczepionki terapeutyczne , dla osób, które już zachorowały na raka - przywołuje słowa Skirmuntt Wirtualna Polska.

Zgodnie z zapowiedziami szefów firm Pfizer i BioNTech szczepionka mogłaby trafić na rynek już za trzy lata . Nie będzie ona jednak działać na wszystkie nowotwory . Aktualnie naukowcy skupiają się na szczepionkach na czerniaka i na raka płuc .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl / "Newsroom"

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia