wtv.pl Świat Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelację
WTV.pl

Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelację

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła
  • Sąd odrzucił apelację Aleksieja Nawalnego

  • Opozycjonista trafi do kolonii karnej na ponad dwa i pół roku

  • W 2020 roku Aleksiej Nawalny przeżył próbę otrucia środkiem Nowiczok

W sobotę Moskiewski Sąd Miejski odrzucił apelację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego do wyroku skazującego go na ponad dwa i pół roku kolonii karnej . Tym samym - jak podaje Interia - sąd podtrzymał wydaną 2 lutego decyzję sądu niższej instancji o "odwieszeniu" wyroku z 2014 .

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku Aleksiej Nawalny został otruty w Rosji . Jak podaje Polsat News, 20 opozycjonista poczuł się źle podczas lotu z Tomska do Moskwy . Po awaryjnym lądowaniu samolotu w Omsku nieprzytomny Aleksiej Nawalny trafił do szpitala .

W toku późniejszego śledztwa wyszło na jaw, że Nawalnego próbowano otruć dwukrotnie - przed wejściem na pokład samolotu, a potem w szpitalu w Omsku, jednak podana mu po pierwszym otruciu atropina zneutralizowała drugą dawkę trucizn y.

Znajdujący się w śpiączce Aleksiej Nawalny na prośbę rodziny przetransportowany został do berlińskiej kliniki Charite, gdzie został wybudzony ze śpiączki 7 września . Tymczasem badania wykazały, że opozycjonista otruty został środkiem bojowym z grupy Nowiczok , a o atak oskarżano władze Rosji, które jednak zaprzeczały wszelkim powiązaniom z tą sprawą .

Absurdalne zarzuty wobec Aleksieja Nawalnego

W ubiegłym miesiącu Aleksiej Nawalny, który w międzyczasie zdążył dojść do siebie po próbie otrucia, powrócił do Moskwy , gdzie został aresztowany na lotnisku, tuż po lądowaniu . Oskarżono go o złamanie warunków wyroku z 2014 roku, który zobowiązywał go do regularnego meldowania się policji .

Jak podaje BBC, przed sądem Aleksiej Nawalny określił te zarzuty jako absurdalne, tłumacząc, że nie mógł wywiązać się z tego obowiązku, dochodząc do siebie w klinice w Berlinie . Tymczasem przez Rosję przetoczyły się protesty przeciw zatrzymaniu opozycjonisty .

2 lutego sąd wydał orzeczenie nakazujące bezwzględne wykonanie kary więzienia wobec Aleksieja Nawalnego . Jak podaje za agencją Reuters RMF FM, w Moskwie i Petersburgu zatrzymano tego dnia 1400 osób protestujących w obronie opozycjonisty.

Aleksiej Nawalny od lat pozostaje przeciwnikiem politycznym prezydenta Rosji Władimira Putina, a zesłanie go do kolonii karnej postrzegane jest jako próba stłamszenia opozycji. Tłumne protesty w obronie Nawalnego pokazały światu skalę poparcia dla opozycjonisty.

Decyzja Nawalnego o powrocie do Rosji może wydać się niezrozumiała, jednak tylko w ten sposób Nawalny mógł uniknąć ryzyka marginalizacji politycznej . - Emigracja i życie na niej sprawiłaby, że możliwości oddziaływania Nawalnego na Rosję, jej społeczeństwo i władzę najprawdopodobniej zostałyby bardzo zredukowane . (...) Chce on stać się symbolem, a historia może sprawić – czego obawia się Kreml – że zostanie męczennikiem . - tłumaczył w rozmowie z WTV.pl prawnik i historyk dr Michał Patryk Sadłowski z Wydziału Prawa i Administracji UW .

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl, BBC / bbc.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia