Mieszkańcy Australii utracili dostęp do wiadomości przez Facebooka.. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 19 Lutego 2021

Facebook zablokował wiadomości z całego świata dla Australijczyków. Wszystko przez nowe prawo

W czwartek Facebook odciął swoim użytkownikom w Australii dostęp do stron informacyjnych, uniemożliwiając udostępnianie tego rodzaju treści. Blokada jest formą protestu przeciw uchwalonemu przez australijski parlament prawu, które nakazuje wydawcom serwisów takich jak Facebook płacić za udostępnianie na nich artykułów czy newsów innych portali.

  • W czwartek Facebook protestował przeciw ustawie uchwalonej w Australii
  • Ustawa zakłada obciążenie mediów społecznościowych opłatami za udostępnianie newsów
  • Użytkownikom Facebooka odcięto dostęp do profili stron informacyjnych
  • Mieszkańcy Australii nie mogli udostępniać artykułów czy newsów
  • Premier Australii twierdzi, że inne kraje mogą podążyć tym samym tropem

Czwartkowa blokada, która odebrała użytkownikom Facebooka w Australii dostęp do profilów krajowych i zagranicznych portali informacyjnych, uniemożliwiając ponadto udostępnianie newsów czy artykułów, jest odpowiedzią Facebooka na australijską ustawę o mediach społecznościowych.

Australia uchwaliła ustawę o mediach społecznościowych

Jak podaje Polsat News, ustawa zakłada nałożenie na serwisy czy media społecznościowe takie jak Facebook opłat za udostępnianie treści portali informacyjnych polegające np. na linkowaniu artykułów zewnętrznych portali.

Wejście w życie uchwalonej w środę przez australijski parlament ustawy będzie się wiązać ze wprowadzeniem kodeksu negocjacji pomiędzy wydawcami prasowymi a koncernami takimi jak Facebook czy Google.

Jak podaje Polsat News, kodeks ten ma chronić wydawców prasowych przed nadużyciami ze strony zajmujących dominującą pozycję korporacji. Premier Australii Scott Morrison dawał w czwartek do zrozumienia, że wprowadzona przez Facebooka blokada jeszcze wyraźniej uzmysławia zagrożenia związane z rynkowym monopolem tego rodzaju korporacji.

Play podnosi ceny usługPlay podnosi ceny usługCzytaj dalej

"Działania Facebooka (...) były tyleż aroganckie, co rozczarowujące. Te działania tylko potwierdzają obawy wyrażane przez rosnącą liczbę krajów na temat zachowania firm Big Tech, które myślą, że są większe niż państwa i że zasady nie powinny ich obowiązywać" - stwierdził premier Australii we wpisie przywoływanym przez Polsat News.

Facebook's actions to unfriend Australia today, cutting off essential information services on health and emergency...

Opublikowany przez Scotta Morrisona (ScoMo) Środa, 17 lutego 2021

Jak podaje Polsat News, także australijski minister finansów Josh Frydenberg zasugerował, że działania Facebooka będą kontrefektywne. - Facebook popełnił błąd, jego działania są niepotrzebne, toporne i zaszkodzą jego reputacji w Australii - czytamy na portalu Polsat News wypowiedź ministra.

Strategia Facebooka różni się od strategii Google'a, który - jak podaje Polsat News - miał już przystąpić do negocjacji z wydawcami dotyczących opłat za udostępnianie ich treści. Mimo to Google podziela argumenty Facebooka, że uchwalona w Australii ustawa rozmija się ze specyfiką internetu i jest dla nich niesprawiedliwa.

Z kolei australijski premier Scott Morrison przyrzekł w piątek, że nie wycofa się z wprowadzonych zmian, sugerując także, że wkrótce tego rodzaju legislacja może zostać przyjęta także w innych krajach, które bacznie obserwują rozwój wypadków w Australii.

- Istnieje duże zainteresowanie na świecie tym, co dzieje się w Australii. Dlatego zapraszam Facebooka do konstruktywnego zaangażowania się, ponieważ to co tu wypracujemy, będzie prawdopodobnie śledzone przez wiele innych państw - przywołuje słowa Morrisona Polsat News.

Scott Morrison stwierdził również, że jego działania mają poparcie przywódców Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji i Indii. Znajduje to potwierdzenie w słowach kanadyjskiego ministra ds. dziedzictwa Stevena Guilbeault., który zapowiedział, że Kanada wprowadzi podobne rozwiązanie prawne.

- Kanada jest na pierwszej linii tej bitwy, tak naprawdę jesteśmy jednym z pierwszych państw na świecie, które podejmują takie działania - przywołuje słowa Guilbeault Polsat News.

Źródło: Polsat News

Artykuły polecane przez redakcję WTV: