wtv.pl Polityka Agata Duda oskarżona o narażanie zdrowia dzieci. Padła ofiarą fake newsa
WTV.pl

Agata Duda oskarżona o narażanie zdrowia dzieci. Padła ofiarą fake newsa

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska
  • Na Facebooku krąży masowo podawany wpis na temat Agaty Dudy

  • Pierwsza dama zgodnie z informacjami zawartymi w opisie fotografii miała 8 marca 2021 roku odwiedzić szkołę mniejszości żydowskiej

  • Wskazywano, że zarówno dzieci, jak i sama Agata Duda nie zakrywały ust oraz nosa

  • Jest to nieprawda. Zdjęcie zaczerpnięte zostało albo ze strony Kancelarii Prezydenta albo Zespołu Szkół Lauder-Morash

  • Samo spotkanie rzeczywiście miało miejsce, jednak odbyło się ono w 2016 roku

Nie ulega wątpliwości, że Agata Duda nie należy do najbardziej lubianych pierwszych dam w historii Polski . Nie zezwala to jednak na to, by swoją niechęć przekładać na rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat pierwszej damy.

Facebook jest miejscem, gdzie znaleźć można przeróżną masę grup popierających Agatę Dudę i jej męża Andrzeja, jak i również ogrom grup służących jedynie do ich krytyki. Przy okazji komentowanego dziś wydarzenia należy pamiętać, żeby ze sceptycyzmem podchodzić do wszystkich informacji podawanych za pomocą mediów społecznościowych . Szczególnie gdy nie mamy informacji na temat źródła ich pochodzenia.

Fake news na temat Agaty Dudy obiegł Facebooka

Uśmiechnięta Agata Duda , rabin Michael Schudrich , Lesław Piszewski , pełniący funkcję przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz wiele zadowolonych dzieci siedzących na krzesłach w sali. Fotografia nie wywołałaby zapewne większych emocji, gdyby nie manipulacja faktami , jaka miała miejsce w czasie przekazywania wpisów na Facebooku.

Zarówno zgromadzone wokół pierwszej damy dzieci, jak i ona sama nie zasłaniały ust oraz nosa . Padły oskarżenia nie tylko o podwójne standardy względem obowiązujących obecnie przepisów, ale przede wszystkim stwierdzenie, iż Agata Duda naraża zdrowie i życie uczniów Zespołu Szkół Lauder-Morash.

Nie jest to jednak prawdą . Przekazywany przez użytkowników Facebooka wpis jest fake newsem, którego ofiarą padła Agata Duda. Zdjęcie nie pochodzi bowiem z 8 marca 2021 roku , jak zostało opisane.

Źródło: screen o2, Facebook

Zdarzenie to owszem miało miejsce, ale na długo, zanim ktokolwiek usłyszał o tym, iż przebywając wewnątrz budynków z osobami, z którymi nie mieszkamy, konieczne jest zakrywanie ust oraz nosa. Zgodnie z archiwum dostępnym na stronie Kancelarii Prezydenta , jak i również na stronie placówki odwiedzonej przez Agatę Dudę wydarzenie datowane jest na luty w 2016 roku .

Prócz autentyczności spotkania wszystko w przekazywanej informacji jest fałszem

W dobie nieograniczonego wręcz dostępu do szybkich informacji sprawdzać należy przede wszystkim autentyczność przytaczanych faktów , jak i podstawy wskazanych w informacjach stanowisk. Wiele osób, które tytułowane są ekspertami, czy nawet lekarzami, nie posiada uprawnień i wiedzy do tego, by stanowić autorytet w jakiejkolwiek z dziedzin . Specjaliści już od jakiegoś czasu podkreślają, iż obecnie żyjemy w czasie postprawdy .

W przypadku fake newsa na temat Agaty Dudy kluczowy wydał się fakt balansowania na antypatii względem pierwszej damy oraz reprezentowanego przez jej męża obozu politycznego . Nie byłby to pierwszy raz, gdy związani z partią rządzącą mogli cieszyć się nieco łagodniejszymi względami w stosunku do obowiązku przestrzegania pandemicznych regulacji.

Na stronie Lauder Foundation, w odniesieniu do spotkania z pierwszą damą z 2016 roku, dowiedzieć można się, że w szkole Lauder Morasha School, będącą placówką mniejszości żydowskiej, Agata Duda podkreślała wagę szkoły dla polskich Żydów .

- [ ... ] zwróciła się do uczniów i nauczycieli szkoły, podkreślając wyjątkową , ciepłą i przyjazną atmosferę szkoły oraz jej sukcesy w budowaniu pewności siebie i zamiłowania do nauki - przeczytać można na internetowej stronie placówki, która znalazła się w centrum zamieszania związanego z fake newsem na temat Agaty Dudy. Dodatkowo pierwsza dama miała zwracać uwagę, iż to właśnie w tej szkole dzieci mogą uczyć się na temat dziedzictwa swojej kultury , judaizmie oraz kultywować żydowską tradycję.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: o2 / Konkret24 / Facebook.com / Kancelaria Prezydenta

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia