Michał Dworczyk. (screen) Youtube/Onet News
Źródło: (screen) Youtube/Onet News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 6 Kwietnia 2021

Michał Dworczyk skomentował proces szczepień w Rzeszowie

Michał Dworczyk zwołał konferencję prasową w sprawie szczepień wraz z rzecznikiem rządu, Piotrem Muellerem. Przede wszystkim skupił się na kwestii planu przyspieszania szczepień. Podał również terminy zapisu dla osób urodzonych w roku 1962 i wydał dyspozycje dla wszystkich placówek medycznych w kwestii zapisów dla osób powyżej 60. roku życia. Ostatecznie odniósł się także do kontrowersyjnego tematu szczepień w Rzeszowie.

  • Michał Dworczyk zwołał konferencję prasową na wtorek, 6 kwietnia, na godz. 12.00
  • Jak zazwyczaj, podsumował kwestię szczepień. Przedstawił plan przyspieszenia szczepień
  • Niedawno doszło do pewnego przyspieszenia w Rzeszowie. Podejrzewa się, że chodzi o kwestię zbliżających się wyborów. Dworczyk odniósł się do sprawy

Już wcześniej mówił o tym na antenie TVP 1. 

Michał Dworczyk zwołał konferencję prasową

Michał Dworczyk wraz z Piotrem Muellerem zwołali konferencję prasową dot. kwestii szczepień. Głównym tematem było przyspieszenie programu szczepień. Do pewnego rodzaju przyspieszenia doszło niedawno w Rzeszowie. 

Minister odniósł się do tej sprawy na antenie TVP 1. Jak twierdził, insynuacje dotyczące tego, że większa liczba szczepionek wynika ze zbliżających się w mieście wyborów prezydenckich, są niewłaściwe. 

- Bzdurą jest, że w ramach przygotowań do wyborów prezydenckich, Podkarpacie czy sam Rzeszów otrzymały więcej szczepionek - mówił. Jak również opowiadał, według tabeli szczepień, województwo podkarpackie ma nie odbiegać znacząco od pozostałych w kwestii liczby zaszczepionych. 

-  Jest jeden duży podmiot leczniczy zaangażowany w narodowy program szczepień, który jest zarejestrowany w Rzeszowie, natomiast ma kilkadziesiąt swoich punktów w różnych miejscowościach na Podkarpaciu. Ta centrala w Rzeszowie zamawia szczepionki i później rozlicza wykonane szczepienia. Natomiast część z tych szczepień wykonywana jest poza miastem - tłumaczył Dworczyk w TVP. 

Ostrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaOstrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaCzytaj dalej

W kwestii zaś szczepień w okresie wielkanocnym, wykryto, że w pięciu województwach nie zaszczepiono ani jednej osoby. 

Michał Dworczyk o przyspieszeniu szczepień

Michał Dworczyk przedstawił program przyspieszenia szczepień. 

- Przyspieszając, chcemy w szczególności przyspieszyć szczepienie osób powyżej 60. roku życia (...). Chcemy, by zostały zaszczepione jeszcze w kwietniu - informował Dworczyk. 

Apelował również o przesuwanie w kalendarzach we wszystkich punktach szczepień osób powyżej 60. roku życia na terminy kwietniowe z terminów majowych. 

Od 12 kwietnia, od poniedziałku, mają zacząć się zapisy na szczepienia dla osób urodzonych po 62 r. 

Potem odniósł się do sytuacji na Podkarpaciu i w Rzeszowie. 

- Proszę Państwa, trzeba powiedzieć krótko, to są kłamstwa.To są nieprawdziwe informacje, które wynikają albo z niewiedzy, albo z braku dobrej woli i tu chciałbym zaapelować do wszystkich polityków, komentatorów, żebyśmy, rozmawiając i dyskutując, co jest bardzo potrzebne, o realizacji Narodowego Programu Szczepień, posługiwali się sprawdzonymi danymi i wypowiadali się w sposób przemyślany - zaznaczył. 

Przedstawił również dane dotyczące szczepienia w różnych województwach. Jak wskazał, na Podkarpaciu ratio szczepień nie jest tak wysokie jak w wielu innych miejscach Polski. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]